Ми і природа
Чим можуть бути небезпечні укуси різних комах для людини, які ускладнення можуть виникнути, як захистити себе та що робити з місцями укусів – читайте у нашій статті.
Неминучий «бонус» літнього тепла – набридливі комарі та інші комахи. З давніх-давен люди намагалися захистити себе від їхніх укусів за допомогою різних речовин рослинного і тваринного походження.
Самиці комарів кусають людей і тварин задля крові, яка необхідна їм, щоби відкласти яйця. Самці комарів не кусають людей чи тварин. Коли комариха кусає, вона проколює шкіру хоботком і смокче кров. Як тільки комариха нап’ється крові, вона випорскує слину, у складі якої є білок, що, своєю чергою, спричиняє місцевий набряк, почервоніння та свербіж, а часом алергічну реакцію. В одних осіб виникає помірна реакція на укус комара, натомість в других можливе виникнення сильної реакції, а саме: поява великої ділянки набряку, подразнення, інтенсивного свербіння та почервоніння.
Комарі вибирають, кого кусати, знаходячи свою «жертву» за запахом шкіри – через вміст вуглекислого газу та інших сполук у виділеннях потових залоз людини.
Небезпечним ускладненням укусу різних комах, зокрема комарів, для людини може бути поява алергічної реакції (включно із серйозним клінічним станом – анафілактичним шоком), ознаками якої є:
Про алергічні реакції та допомогу при алергії читайте в нашій статті.
Хвороба, спричинена паразитом малярійним плазмодієм (Plasmodium falciparum, P. vivax, P. ovale, P. Malariae, P. Knowlesi), що може передатися через укус малярійного комара (комарі роду Anopheles), який є носієм. Малярія супроводжується характерною хвилеподібною гарячкою, ознобом, пітнінням та наступними періодами відсутності гарячки, головним і м’язовим болем, відчуттям втоми, збільшенням розмірів селезінки (спленомегалією), збільшенням розмірів печінки (гепатомегалією) і анемією. Захворювання переважно перебігає хронічно.
Інфекція, викликана арбовірусом, який передається через комарів роду Aedes і Haemagogus, трапляється в Африці та Південній Америці. Перебігає від гарячки із сильним головним болем до серйозних порушень роботи печінки, проявляється жовтяницею та кровотечами. Існує вакцина.
Інфекція, спричинена вірусом Денге, який передається через комарів роду Aedes aegypti і Ae. albopictus, трапляється майже в 100 країнах світу тропічних та субтропічних регіонів. Тільки кожен четвертий інфікований вірусом Денге матиме видимі прояви хвороби: гарячку, головний біль, нудоту, блювання, біль в очах, висип, біль у м’язах, суглобах і кістках. Симптоми минають до 2-7 днів. Проте кожен 20-й може потребувати госпіталізації й інтенсивного лікування через розвиток внутрішньої кровотечі та шокового стану. Існує вакцина.
Інфекція, викликана РНК-вірусом Західного Нілу, родини Flaviviridae, який передається через комарів роду Culex. Більшість уражених перенесе інфікування безсимптомно, приблизно кожен 5-й матиме симптоми, подібні до грипу, 150-й має ризик розвитку енцефаліту або менінгіту, можливий несприятливий розвиток хвороби.
Інфекція, викликана РНК-вірусом Зіка, родини Flaviviridae, який передається через комарів роду Aedes (Aedes aegypti і Aedes albopictus). Для більшості людей хвороба Зіка перейде безсимптомно. Особи, в яких розвинуться симптоми, скаржитимуться на гарячку, висип, головний біль, біль у суглобах, відчуття подразнення в очах, м'язовий біль. Небезпечний вірус Зіка для вагітних жінок, оскільки вірус передається від матері до дитини й може спричинити ваду розвитку мозку (мікроцефалію), а також загибель плода.
Інфекція, що викликається РНК вірусом роду Alphavirus, родини Togaviridae, родини Flaviviridae, який передається через комарів роду Aedes aegypti, A. africanus і Culex fatigans, а також постільних клопів. Симптоми: лихоманка, інтоксикація, геморагічний синдром, біль у суглобах.
Інфекція, що викликається туляремійною паличкою, яка передається при укусі кровосисних комах: іксодових та гамазових кліщів, ґедзів, комарів, бліх, мух, які жалять. Симптоми: лихоманка (підвищення температури тіла до 38-40°С), озноб, головний біль, інтоксикація організму; у місці укусу утворюється червона пляма з чіткими контурами, яка перетворюється в папулу. У центрі папули формується везикула, згодом пустула і кратероподібна болюча виразка до 2 см, що вкривається темним струпом. Виразки переважно утворюються на відкритих частинах тіла (кисті рук, передпліччя, обличчя, шия). Можливий розвиток бронхопневмонії. У складних випадках розвивається генералізоване поширення інфекції, сепсис.
Гельмінтоз, які спричинюють філярії (нитчатки) родини Onchocercidae, порядку (іноді називають надродиною) Filariidae, типу Nemathelminthes, які передаються під час укусу комарів. У складних випадках зараження розвивається ураження лімфатичних судин, лімфостаз (слонова хвороба).
Легко дати пораду не розчухувати місце укусу, оскільки, дряпаючи його, ви створюєте можливості бактеріям пошкодити шкіру ще більше. Проте існують практичні поради, що робити при укусі, насамперед, аби зменшити свербіж і не допустити інфікування:
Окрім комарів, є й чимало інших комах, що можуть неприємно та болісно вкусити:
При укусі будь-якої комахи заходи щодо надання першої допомоги загалом є подібними як і при укусі комарів. Жало оси, бджоли слід акуратно вийняти. Про надмірні, а особливо алергічні реакції на укус та першу допомогу у таких випадках уже описано вище.
Варто наголосити, що небезпечною для життя є ситуація, коли, наприклад, оса чи бджола кусає в горлі, що, своєю чергою, може спровокувати спазм, який перешкоджає вільному проходу повітря під час вдиху. А потрапити туди комаха може з ковтком солодкої води, чаю чи компоту. Тому будьте уважні, щоб бджола чи оса не потрапила до вашого напою!
Детально про небезпеку від укусів кліщів та першу допомогу в такому випадку читайте в нашій статті.
Репеленти – це речовини, які відлякують комах і кліщів. Застосування репелентів є особливо актуальним в місцях ендемічними за кліщовим енцефалітом, малярією та іншим захворюванням, що передаються кровосисними комахами.
Репеленти бувають рідкими, твердими, у вигляді аерозолю, на масляній основі.
Фуміганти – це інсектициди, речовини, які вбивають, а не лише відлякують комах. Фуміганти широко представлені на ринку у вигляді електричних приладів (із картонними пластинами, флаконами з рідиною), спіралей для запалювання тощо.
Отож, є чимало методів і засобів для захисту від комарів та для подолання наслідків укусів комах як для дорослих, так і для дітей. Обирайте, який вам до вподоби, і нехай ці маленькі крилаті створіння не впливають на ваш літній настрій!
Література за темою:
https://www.cdc.gov/mosquitoes/mosquito-bites/symptoms.html
https://www.aaaai.org/conditions-and-treatments/library/allergy-library/taking-a-bite-out-of-mosquitoes
https://www.healthline.com/health/mosquito-bites
https://www.healthline.com/health/allergies/mosquito-bite#outlook
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/mosquito-bites/symptoms-causes/syc-20375310
https://www.webmd.com/allergies/mosquito-bites
https://www.cdc.gov/malaria/about/faqs.html
https://www.who.int/health-topics/yellow-fever#tab=tab_1
https://www.cdc.gov/dengue/symptoms/index.html
https://www.cdc.gov/westnile/index.html
https://www.cdc.gov/zika/about/index.html
Автор: Ольга Летнянчик, лікар, медичний блогер.
У 2003 році закінчила Львівський національний медичний університет ім. Данила Галицького, здобула кваліфікацію лікаря.
«Беру участь у декількох проектах у сфері популяризації здорового способу життя, збереження та зміцнення здоров’я. Вірю, що знання – це перший крок на шляху до змін на краще».
Вибір міста допоможе надати актуальну інформацію про наявність товару та його ціну у вашому місті!