Відмінності коронавірусу та грипу: що потрібно знати
Корисно знатиЗміст:
- Чим грип відрізняється від коронавірусу й ГРВІ за симптомами й перебігом?
- Різниця між коронавірусом та грипом
- Схожі симптоми при коронавірусі, грипі чи ГРВІ
- Чи можна одночасно захворіти на грип та коронавірус?
- Вакцинація від грипу та коронавірусу
- Чи допоможе щеплення від грипу при коронавірусі?
- Чи можна робити щеплення від грипу після коронавірусу?
Як відрізнити грип від коронавірусу, чи можуть ці хвороби поєднатися, чи можна робити щеплення від грипу після перенесеного коронавірусу? На ці та інші питання знайдете відповідь у нашій статті.
Попри те, що віруси грипу й коронавірусу викликають гострі респіраторні захворювання з доволі подібними симптомами, лікарям важливо вчасно розрізнити, який саме вірус спричинив хворобу. Це необхідно як для запровадження відповідних протиепідемічних заходів (адже основним шляхом запобігання поширенню коронавірусної інфекції залишається своєчасне виявлення та ізоляція інфікованих), так і для можливого прогнозу щодо ускладнень. Варто зауважити: наразі специфічного лікування COVID-19 не існує, вакцини від коронавірусу поки не доступні, а пандемія стосується кожного.
Чим грип відрізняється від коронавірусу й ГРВІ за симптомами й перебігом?
Основна різниця між коронавірусом та грипом полягає в тому, що грип переважно протікає як захворювання легкої чи середньої важкості, натомість COVID-19 може спричинити важкий перебіг у людей, що належать до групи ризику. Щодо специфічних симптомів, то при коронавірусній інфекції можуть спостерігатися ознаки втрати смаку й нюху, що не є властивими симптомами при грипі.
Різниця між коронавірусом та грипом
Грип має коротший інкубаційний період, тобто період від контакту із зараженою особою до появи власних проявів (симптомів) хвороби. Так, при грипі, у середньому, це 2-3 дні, при коронавірусній інфекції – 5-6 днів відповідно.
Коронавірус більш заразний на противагу вірусу грипу. Репродуктивне число, тобто кількість хворих, що заразилася від однієї особи, у межах 2-2,5.
Статистично грип частіше поширюється серед дітей, натомість COVID-19 трапляється переважно серед дорослих.
Щодо коронавірусної інфекції статистичні дані свідчать, що до 80% заражених осіб перенесуть інфекцію безсимптомно або в легкій формі, тоді як решта 15-20% матимуть важкий чи середньої важкості перебіг, 15% потребуватимуть додаткового кисню, а в 5% хворих стан вимагатиме штучної вентиляції легень. Різниця між коронавірусною інфекцією та грипом полягає і в рівні смертності. Звичайно, вивчення рівня смертності при COVID-19 триває, проте середній показник становить 3-4%, що значно перевищує рівень смертності при сезонному грипі, який становить менше ніж 0,1%. Знову ж таки, варто пам’ятати, що на рівень смертності впливає можливість доступу до кваліфікованої медичної допомоги. Тобто у випадку переповненості медичних установ зменшується можливість надання вчасної та необхідної медичної допомоги, що призводить до зростання рівня смертності.
Схожі симптоми при коронавірусі, грипі чи ГРВІ
- Гарячка, відчуття ознобу;
- кашель;
- задишка;
- слабкість;
- біль у горлі;
- закладеність, виділення з носа;
- біль у м’язах;
- головний біль;
- у деяких осіб може розвинутися блювання чи діарея (більш властиво для дітей).
З огляду на подібність симптомів перебігу коронавірусу, грипу й інших гострих респіраторних вірусних інфекцій (ГРВІ) лікарі не можуть ставити точний діагноз, базуючись лише на клінічній картині хвороби. У такому випадку на допомогу приходить лабораторна діагностика. На жаль, медичні лабораторії нині перевантажені, і в пересічної людини мало можливостей швидко отримати результат тестування, щоби підтвердити або спростувати наявність COVID-19 чи грипу. Тому особливе значення мають швидкі тести для визначення коронавірусу чи вірусу грипу. По суті, тестування швидкими тестами є першою лінією оборони від пандемії.
Про тести читайте в нашій статті:
Тест на коронавірус: де можна здати та які види тестів є в аптеці?
Усе про тести на коронавірус та імуноферментний аналіз
Наразі в Україні доступні два види тестів для діагностики коронавірусної інфекції. Перші виявляють компоненти вірусу і можуть підтвердити наявність інфекції у період високого вірусного навантаження, тобто вже за кілька днів до появи перших симптомів або протягом першого тижня після. До таких тестів належать ПЛР (метод полімеразно-ланцюгової реакції) та швидкі тести для виявлення антигенів вірусу. Точність результату тестування залежить від кількості вірусу в мазку з носоглотки. Ці тести доцільно проводити протягом перших днів із моменту появи перших симптомів.
Другий вид – тести, що виявляють антитіла у зразках крові, визначають реакцію організму на вірус. Такі тести слід використовувати з другого тижня після появи перших симптомів або за відсутності симптомів із метою встановлення факту перенесеної раніше хвороби. Мова про швидкі тести для визначення антитіл та ІФА (імуноферментний аналіз). Ефективність тестування залежить від якості імунної відповіді організму на інфекцію.
В умовах обмеженого доступу до лабораторних методів діагностики (ПЛР, ІФА) багато країн світу обрали стратегію проведення скринінгу потенційних хворих на коронавірусну інфекцію швидкими тестами. Наразі це вже описано у Настановах FDA, ВООЗ та у Стандартах медичної допомоги «Коронавірусна хвороба (COVID-19)» МОЗ України. Така можливість з’явилася і в Україні.
В аптеках уже доступні у форматі самоконтролю тести для виявлення антигенів коронавірусу і антитіл до нього, а також антигенів грипу. На відміну від лабораторних методів, швидкі тести дають змогу отримати результати за 10-15 хвилин. Процедура тестування та інтерпретації результатів проста. Якщо після тестування на тест-системі з’явилася одна контрольна (С) лінія – результат негативний, а якщо 2 лінії (тестова (Т) та контрольна (С) лінії) – позитивний.
Читайте також: Експрес-тест на грип: який краще купити в аптеці?
При отриманні позитивного результату слід негайно самоізолюватися, щоби не інфікувати своїх рідних та близьких, а також поінформувати всіх контактних осіб, аби вони були більш уважними до свого здоров’я. Необхідно також звернутися до лікаря або за телефоном гарячої лінії МОЗ України для отримання належної медичної допомоги.
Отже, завдяки швидким тестам є можливість виявити збудник ГРВІ у домашніх умовах або на роботі, уникнувши контакту з великою кількістю людей у чергах медичних закладів та лабораторій. Відповідно, це допоможе зменшити ризик зараження інших людей, швидко звернутися до фахівців за лікуванням. Для пересічних українців важливо ще й те, що, у порівнянні з лабораторними методами діагностики, ціна швидких тестів значно менша, що робить тестування доступнішим. У наявній епідемічній ситуації тестування на COVID-19 відіграє ключову роль у боротьбі з пандемією і рятує життя.
Чи можна одночасно захворіти на грип та коронавірус?
Так, це можливо. Випадки одночасного зараження грипом та коронавірусом уже реєструвалися в Україні. Хоча вивчення таких поєднаних інфекцій триває, можна стверджувати, що одночасна присутність двох вірусів лише ускладнює перебіг захворювань, створює додатковий виклик для імунної системи та усього організму, погіршує прогноз. Звичайно, без тестування в таких випадках не обійтися. За допомогою швидких тестів для діагностики сезонного грипу й коронавірусу можна оперативно визначити наявність вірусів, вжити необхідних протиепідемічних заходів, вчасно надати медичну допомогу, а також зменшити навантаження на спеціалізовані вірусологічні лабораторії під час пандемії.
Вакцинація від грипу та коронавірусу
Від COVID-19
У світі триває процес вивчення розроблених вакцин, найближчим часом заплановані перші щеплення серед населення. До прикладу, у Великій Британії в грудні 2020 року відбудуться перші вакцинації від COVID-19.
Доки широка імунізація не є доступною, важливо забезпечити дотримання протиепідемічних заходів, а саме дотримання соціальної дистанції, носіння медичних масок, миття рук милом чи використання антисептиків.
Від грипу
Доступні ефективні вакцини від найнебезпечніших типів грипу, що можуть запобігти чи принаймні зменшити важкість перебігу й тривалість захворювання. Вакцинація від грипу дозволить захистити вас від грипу, уникнути можливості одночасного інфікування грипом та коронавірусом.
Чи допоможе щеплення від грипу при коронавірусі?
Вакцинація від грипу дозволить знизити ризик одночасного інфікування вірусом грипу та коронавірусом, що значно ускладнює перебіг цих захворювань.
Чи можна робити щеплення від грипу після коронавірусу?
Після перенесеної коронавірусної інфекції організм якийсь час ослаблений і потребує періоду відновлення. Тому вакцинація від грипу варто відтермінувати, порадившись із вашим лікарем.
Рекомендована література:
https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019/question-and-answers-hub/q-a-detail/coronavirus-disease-covid-19-similarities-and-differences-with-influenza
https://www.cdc.gov/flu/symptoms/flu-vs-covid19.htm
https://www.cdc.gov/flu/symptoms/testing.htm#anchor_1596736120603
https://www.euro.who.int/en/health-topics/communicable-diseases/influenza/news/news/2020/10/influenza-in-the-time-of-covid-19
https://www.thelancet.com/journals/lanres/article/PIIS2213-2600(20)30508-7/fulltext
Автор: Ольга Летнянчик, лікар, медичний блогер.
У 2003 році закінчила Львівський національний медичний університет ім. Данила Галицького, здобула кваліфікацію лікаря.
«Беру участь у декількох проектах у сфері популяризації здорового способу життя, збереження та зміцнення здоров’я. Вірю, що знання – це перший крок на шляху до змін на краще».
- ТОП продуктів, які корисно їсти восени
- Життя в телефоні: чи реально побороти залежність від смартфона?
- Отруєння грибами: симптоми та перша медична допомога
- Що варто знати, якщо ви зробили татуювання
- Якщо вкусила змія: правила першої допомоги
- Популярні лікарські рослини: властивості, дія, детальний опис
- Що треба знати про гіперактивний розлад з дефіцитом уваги у дітей
- Тепловий та сонячний удар: надання першої допомоги
Не займайтесь самолікуванням!
Продукти, послуги, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «D.S.» та офіційних сторінках у Facebook та YouTube, включно з товарними етикетками і упаковкою, представлені виключно в інформаційних цілях і не повинні сприйматися як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «D.S.» не несе відповідальності за будь-який діагноз, встановлений читачем самостійно на підставі розміщеної нею інформації, і не відповідає за зміст будь-яких зовнішніх інтернет-ресурсів, на які зроблено посилання, включно з будь-якими комерційними продуктами або послугами, згаданими у них. Завжди консультуйтеся зі своїм лікарем, якщо у вас виникають питання, пов'язані з вашим здоров'ям.Ви можете зберігати представлені матеріали для некомерційного використання.