Як швидко діагностувати грип у домашніх умовах? До прикладу, за допомогою експрес- тесту на грип! Про переваги та недоліки таких пристроїв читайте в нашій статті.

Гострі респіраторні вірусні інфекції (ГРВІ), зокрема грип, є дуже поширеними – в Україні реєструється 10-15 мільйонів хворих на рік. Основна небезпека цього вірусного захворювання – можливий стрімкий розвиток ускладнень із боку серцево-судинної та дихальної систем. У світі понад 650 тисяч людей щороку вмирає від респіраторних інфекцій, пов’язаних із сезонним грипом.

Про основні симптоми (ознаки) гострих респіраторних вірусних інфекцій та способи профілактики й лікування читайте у нашій публікації «Застуда у дорослих і дітей: як не захворіти, як відрізнити від грипу та як швидко вилікувати?».

Види тестів на грип

Поява в аптечному асортименті швидких тестів для виявлення грипу дозволила діагностувати його вчасно та правильно.

 Тести на грип можна розділити на швидкі та тривалі.

  • Тривалі тести проводять у спеціалізованих вірусологічних лабораторіях на дорогому обладнанні, тривалість визначення результату становить від 3-5 днів до 3 тижнів. І хоча лабораторні тести мають велике значення для розпізнання та спостереження за перебігом епідемій грипу загалом, для швидкої діагностики хвороби в пацієнта вони не підходять.
  • Щоби поставити правильний діагноз та, відповідно, призначити належне лікування, застосовуються швидкі тести. Швидкий (експрес) тест дозволяє відрізнити грип від десятка інших ГРВІ, вчасно надати кваліфіковану допомогу, переконати хворого не йти на роботу чи в інші колективи, аби в такий спосіб не інфікувати інших.

Тест на грип для самоконтролю в домашніх умовах

CITO TEST® Грип (виробник Фармаско) – швидкий тест для діагностики грипу в мазку із носа. Цей експрес-тест дозволяє за 10-15 хвилин тестувати наявність вірусу грипу в досліджуваній рідині та ідентифікувати на види (А чи В). Достовірність тесту при дотриманні вимог проведення, що описані в інструкції, становить 99%. Тест краще проводити в перші 48-72 години після початку хвороби (2-3 доба).

Тест для виявлення грипу А і В є надзвичайно простий у використанні в домашніх умовах. Для проведення тестування необхідно взяти мазок із носа за допомогою пристосованого інструменту та провести процедуру перевірки, використовуючи тест-панель. Використання виробу є абсолютно безпечним і не викликає дискомфорту.

Основні симптоми грипу

Для сезонного грипу характерні несподіваний підйомом температури до 38?С-39,5?С (гарячка короткочасна, 3-5 днів), переважно сухий кашель, біль голови, біль у м’язах і суглобах, погане самопочуття, першіння в горлі, виділення з носа. Кашель може бути сильним та тривати до 2 тижнів. Більшість одужує в межах 7 днів, проте часто спостерігається тривала післягрипозна астенія (відчуття слабкості в тілі, знесилення). Можуть розвинутися серйозні ускладнення, переважно бактеріального походження (пневмонія, бронхіт), що часом призводять до летальних наслідків, насамперед у людей, які належать до групи ризику.

Грип особливо небезпечний для:

  • вагітних жінок;
  • дітей віком до 5 років, особливо до 2 років;
  • дорослих віком понад 65 років;
  • осіб, які погано харчуються;
  • людей із надлишковою вагою;
  • осіб зі зниженим імунітетом (ВІЛ/СНІД, лікування стероїдами та цитостатиками, пересадженні органи, хіміотерапія, злоякісні новоутвори тощо);
  • пацієнтів із хронічними недугами: серцево-судинні хвороби, бронхіальна астма, хронічні обструктивні захворювання легень, туберкульоз, хронічні захворювання нирок, метаболічні хвороби, цукровий діабет, захворювання печінки, автоімунні стани, захворювання крові тощо.

У який спосіб можна заразитися грипом?

Під час кашлю чи чхання інфікованої особи на відстань до 2 метрів виділяються краплинки слини і мокротиння, що містять вірус грипу. Також вірус може передатися через забрудненні руки. Власне, тому хворі повинні прикривати свій рот і ніс під час кашлю чи чхання, а також часто мити руки. Використання медичної маски в приміщенні є ефективним до 30 хвилин, далі її слід замінити.

Хоча на грип можна захворіти в будь-якому віці, існують групи ризику щодо можливості заразитися:

  • дошкільнята та школярі;
  • вихователі, учителі;
  • медпрацівники, фармацевти;
  • продавці;
  • водії.

Віруси грипу А, В, С – який найбільш небезпечний?

Існують такі види вірусу грипу: вірус грипу типу А, вірус грипу типу В та вірус грипу типу С.

Грип А може спричиняти пандемії. Грип А, залежно від модифікації білків нейрамінідази (NA) та гемаглютиніну (НА), поділяється на підтипи, наприклад, A(H1N1) та A(H3N2).

Грип В поділяється на підгрупи, проте має певні штами, наприклад, B/Yamagata або B/Victoria.

Грип С поширюється лише локально та викликає легкий перебіг грипу. 

Сезонні спалахи захворювання грипом зумовлені вірусами типу А або В, власне, тому експрес-тест CITO TEST® Грип фірми Фармаско визначає наявність цих типів вірусу грипу.

На сьогодні найефективнішим методом боротьби з епідеміями грипу глобально є вакцинація. Всесвітня організація охорони здоров’я здійснює контроль над якістю проведення таких програм вакцинування. На 2019-2020 рік для північної півкулі актуальною є вакцина, що містить комбінацію інактивованого вірусу А і В, а саме influenza A(H1N1)pdm09 та B/Yamagata (дані ВООЗ).

 

Література за темою:

http://pharmasco.com/upload/file/infl_instr_01.2016_ua.jpg

https://www.who.int/en/news-room/fact-sheets/detail/influenza-(seasonal)

https://www.who.int/influenza/vaccines/virus/recommendations/2018_19_north/en/

https://www.who.int/influenza/vaccines/virus/recommendations/201802_recommendation.pdf?ua=1

 

Автор: Ольга Летнянчик, лікар, медичний блогер.

У 2003 році закінчила Львівський національний медичний університет ім. Данила Галицького, здобула кваліфікацію лікаря.

Беру участь у декількох проектах у сфері популяризації здорового способу життя, збереження та зміцнення здоров’я. Вірю, що знання – це перший крок на шляху до змін на краще.