Усю актуальну інформацію про тести на коронавірус (які їх види, як та де їх здавати, про що говорять результати тестів, які експрес-тести можна купити в аптеці для швидкої діагностики) дізнайтесь у нашій статті. 

Ризик інфікування коронавірусною інфекцією диктує потребу в швидкій відповіді: «Я хворий на коронавірус?», «Я можу когось заразити?», «Чи утворився в мене імунний захист від коронавірусу?». У такому випадку лікарі скеровують на обстеження та тестування, зокрема, у пригоді стають швидкі тести на діагностику антигенів коронавірусу та антитіл від коронавірусної інфекції.

Які є види тестів на коронавірус?

Існує два види тестів на коронавірусну інфекцію:

  • Вірусний (віральний) тест – виявляє збудника інфекційної хвороби COVID-19 (SARS-CoV-2), показує, чи хворіє особа на цей час.
  • Тест на антитіла – може показати чи утворився в особи захист від коронавірусу, а саме захисні антитіла, та може підтвердити, що інфекція минула.

Як працюють тести на коронавірус?

Вірусні тести визначають наявність антигенів коронавiрусу (SARS-CoV-2), тобто часток коронавірусу в мазках із носоглотки. Дані тести можуть бути проведені методом полімеразної ланцюгової реакції (ПЛР), що є найчутливішим методом, проте процедура тривала в часі та вимагає спеціально навченого персоналу й обладнання. А також, використовуючи імунохроматографічний метод (ІФА), без застосування спеціального обладнання. При такому методі ми можемо отримати швидкий результат, таке проведення тестування не вимагає вузько кваліфікованого персоналу, проте в цьому випадку для підтвердження діагнозу залишається потреба в підтвердженні методом ПЛР. Даний вид тестів виявляє наявність вірусу в активний період його виділення організмом (від першого до 7-го дня після появи перших симптомів ГРВІ).

Тест на антитіла може показати наявність антитіл IgM, що свідчать про гострий інфекційний процес, тобто власне про активну хворобу спричинену вірусом COVID-19, переважно людина може бути заразною в даний період; та IgG, або «імуноглобуліни пам’яті», що свідчать про наявність імунітету від вірусу. Позитивний тест на IgG на фоні негативного значення IgM свідчить, що людина перехворіла та має сформований захист (імунітет).

Детально про методи ПЛР та ІФА читайте в нашій статті.

Експрес-тести на коронавірус

Коли існує потреба отримати швидку відповідь, у пригоді стануть термінові, швидкі тести для діагностики коронавірусної інфекції, до прикладу, {{ref:CB69DC22-2064-11EB-97E3-0CC47AFF6138:CITO TEST® COVID-19 Ag}} та {{ref:E5FBD5EE-D170-11EA-97E0-0CC47AFF6138:CITO TEST COVID-19}}.

Кожен діагностичний метод має різну діагностичну цінність на різних етапах захворювання.

На ранньому етапі (1-7 день) визначають вірус безпосередньо, оскільки вірусне навантаження високе і вірус активно виділяється. Через тиждень вірусне навантаження знижується, а імунна відповідь організму наростає, тому з 7 дня доцільно виявляти імунну відповідь організму на вірус.

Тест на діагностику коронавірусу CITO TEST COVID-19 Ag

Швидкий тест для виявлення антигенів коронавірусу (SARS-CoV-2) {{ref:CB69DC22-2064-11EB-97E3-0CC47AFF6138:CITO TEST® COVID-19 Ag}} дає можливість визначити наявність чи відсутність коронавірусу в мазках з носоглотки з 1 до 7 днів після появи перших симптомів гострої респіраторної вірусної інфекції (ГРВІ), тобто в активний період виділення вірусу хворим організмом. Зокрема, це має величезне значення для протиепідемічних заходів, адже людина, яка активно виділяє вірус, є джерелом інфекції для людей довкола.

Звичайно, стандартом визначення антигенів коронавiрусу (SARS-CoV-2) є діагностування методом полімеразної ланцюгової реакції, але це тривалий в часі процес в умовах вірусологічної лабораторії.

Сучасний {{ref:CB69DC22-2064-11EB-97E3-0CC47AFF6138:CITO TEST® COVID-19 Ag}}, визначений у клінічних дослідженнях, при дотриманні процедури тестування має чутливість 90,4% та специфічність 99,5%.

Тест на діагностику коронавірусу CITO TEST® COVID-19 

Тест для діагностики коронавірусу {{ref:E5FBD5EE-D170-11EA-97E0-0CC47AFF6138:CITO TEST® COVID-19}} визначає наявність антитіл до коронавірусу з 7-го дня після появи перших симптомів ГРВІ.

{{ref:E5FBD5EE-D170-11EA-97E0-0CC47AFF6138:CITO TEST® COVID-19}} – це серологічний метод аналізу зразків крові, який, як і ІФА, виявляє наявність IgM та IgG до коронавірусної інфекції. Зазвичай IgM можна виявити з 7-го дня після появи перших симптомів.

Результати дослідження швидкими тестами {{ref:E5FBD5EE-D170-11EA-97E0-0CC47AFF6138:CITO TEST® COVID-19}} порівнювалися з результатами, отриманими при дослідженні провідними комерційними ПЛР-тестами. Під час наукових досліджень тесту для діагностики коронавірусу {{ref:E5FBD5EE-D170-11EA-97E0-0CC47AFF6138:CITO TEST® COVID-19}} були отримані наступні результати: чутливість тестів для визначення lgG – 100%, а lgM – 85%; відповідно, специфічність для визначення lgG – 98%, а lgM – 96%.

Який тест необхідно провести при коронавірусі?

При виборі тесту лікарі керуються наявністю у хворого ознак (симптомів) гострої респіраторної вірусної інфекції та їх тривалість.

  • На 1-7 день після появи симптомів можна виявити наявність вірусу за допомогою тесту для діагностики корона вірусної інфекції {{ref:CB69DC22-2064-11EB-97E3-0CC47AFF6138:CITO TEST® COVID-19 Ag}}.
  • Після 7-го дня хвороби, від появи симптомів за допомогою тесту для діагностики коронавірусу {{ref:E5FBD5EE-D170-11EA-97E0-0CC47AFF6138:CITO TEST® COVID-19}} можна виявити імунну відповідь організму.
  • Коли немає симптомів, але є підозра, що особа перехворіла та має імунітет, підтвердити чи заперечити наявність імунітету від коронавірусної інфекції можна за допомогою тесту для діагностики коронавірусу {{ref:E5FBD5EE-D170-11EA-97E0-0CC47AFF6138:CITO TEST® COVID-19}}.

Результати тесту на коронавірус CITO TEST® COVID-19 Ag

{{ref:CB69DC22-2064-11EB-97E3-0CC47AFF6138:CITO TEST® COVID-19 Ag}} може дати позитивний, негативний чи сумнівний результат.

Позитивний результат тестування свідчить про наявність антигенів коронавірусу, тобто активну інфекцію, що потребує негайного звернення до лікаря та впровадження певних санітарно-епідеміологічних заходів.

Негативний результат тесту означає, що в даному мазку з носоглотки не виявлено присутність коронавірусу. Проте це не означає, що особа точно не має інфекції COVID-19, адже тестування може припасти на інкубаційний період, тобто ще до появи чи розвитку основних проявів хвороби, до інтенсивного виділення вірусу інфікованим організмом. Тому варто дотримуватися всіх протиепідемічних заходів, що дозволяють знизити ризик поширення інфекції. Якщо симптоми хвороби розвинулися пізніше, особа може потребувати повторного тестування на коронавірусну інфекцію COVID-19.

Сумнівний результат означає, що треба провести тестування повторно.

Результати тесту на коронавірус CITO TEST® COVID-19 

Що дає змогу виявити {{ref:E5FBD5EE-D170-11EA-97E0-0CC47AFF6138:CITO TEST® COVID-19}}?

  • Наявність IgG свідчить про перенесену інфекцію COVID-19 та наявність імунітету до вірусу
  • Наявність IgМ або IgМ та IgG свідчить про те, що організм на момент проведення дослідження перебуває у процесі боротьби з COVID-19

Людям із позитивним результатом тестування та легким перебігом захворювання рекомендується самоізолюватися та звернутися телефоном до сімейного лікаря або терапевта. При стрімкому погіршенні стану слід викликати невідкладну медичну допомогу, яка надасть необхідну допомогу згідно з протоколами МОЗ України.

Відгуки про тест CITO TEST® COVID-19

Все необхідне для тестування є в упаковці. Тестування легко здійснити згідно з інструкцією, відповідно, тест можна провести біля «ліжка хворого», із дотриманням усіх санітарно-гігієнічних умов навіть в домашніх умовах. Результат тестування буде відомий через 10 хвилин.

Про ціни на тест можна дізнатися тут.

Чи можна здати тест на коронавірус вдома?

За дотримання інструкції – як правильно взяти мазки з носоглотки для {{ref:CB69DC22-2064-11EB-97E3-0CC47AFF6138:CITO TEST® COVID-19 Ag}} та з дотриманням усіх санітарно-гігієнічних умов при заборі крові для {{ref:E5FBD5EE-D170-11EA-97E0-0CC47AFF6138:CITO TEST® COVID-19}} тести можна провести в домашніх умовах, так би мовити, біля ліжка хворого.

Де здати тест на коронавірус?

При підозрі на інфікування чи виникненні симптомів гострої вірусної інфекції варто звернутися за консультацією до вашого сімейного лікаря, який визначить потребу та скоординує подальші обстеження.

Якщо сімейного лікаря немає, ви можете проконсультуватися за телефонами гарячої лінії COVID-19.

 

Рекомендована література:

https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/symptoms-testing/testing.html

https://youtu.be/gff4GkGvW-Qhttps://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/testing/diagnostic-testing.html

https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/testing/serology-overview.html

https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/downloads/What-Your-Test-Results-Mean.pdf

 

Автор статті:

Ольга Летнянчик, лікар, медичний блогер.

У 2003 році закінчила Львівський національний медичний університет ім. Данила Галицького, здобула кваліфікацію лікаря.

«Беру участь у декількох проектах у сфері популяризації здорового способу життя, збереження та зміцнення здоров’я. Вірю, що знання – це перший крок на шляху до змін на краще».

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Коронавірус: все, що потрібно знати про нього

Медичні маски: як їх правильно носити та які вони бувають

Антисептики для рук та дезінфікуючі засоби: коли і які?

Застуда у дорослих і дітей: як не захворіти, як відрізнити від грипу та як швидко вилікувати?

Як перемогти стрес в умовах небезпеки коронавірусу і тривалого карантину?