Застуда у дорослих і дітей: як не захворіти, як відрізнити від грипу та як швидко вилікувати?

Знання для здоров’я

Автор статті

Ольга Летнянчик
Лікар, медичний блогер, копірайтер
 • Facebook
 • Експерт в темі: Медицина, здоров’я, психологія, медитація, здорове харчування
 • Досвід: 2003-дотепер

Зміст:

Які є засоби для найшвидшого подолання симптомів застуди та гострих респіраторно-вірусних інфекцій? Як вберегтися від цієї сезонної недуги і як ефективно лікуватися в домашніх умовах? Доцільно оновити в памяті актуальну інформацію та отримати дієві поради перед початком сезону застуд!

Як не захворіти: профілактика застуди та ГРВІ

Найкращою стратегією проти застуди та гострих респіраторно-вірусних інфекцій (ГРВІ) є заходи щодо їх профілактики. Ось ключові поради досвідчених лікарів, як уникнути застуди:

 • Із приходом сезону застуд дотримуйтеся правил особистої гігієни з особливою ретельністю. Мийте і дезинфікуйте руки після відвідин усіх громадських місць: віруси є чутливі до дезинфікаційних засобів, і це дозволить зменшити їх поширення через руки.

 • При чханні й нежитю використовуйте паперові хустинки. Коли чхаєте, завжди намагайтеся використати хустинку – це попередить поширення інфекції далі.

 • Провітрюйте приміщення 2-3 рази на день по 15-20 хв. Найчастіше в осінньо-зимовий період люди заражаються, тривало перебуваючи у закритих приміщеннях.

 • Уникайте куріння. Повітря, що містить тютюновий дим, є сильним подразником для слизової носоглотки та легенів, а людина, яка курить, буде більш схильною до інфікування.

 • Робіть вологе прибирання приміщень – двічі на день.

 • Якщо ви захворіли, залишайтеся вдома. Це корисно й для вас, бо зможете швидше вилікуватися, і для вашого оточення – не будете «ходячим джерелом інфекції» для інших.

 • Харчуйтеся правильно: вживайте якнайбільше ягід, фруктів та овочів, що містять багато вітаміну С, наприклад, малину, шипшину, порічки, смородину, петрушку, шпинат, цибулю, ківі, грейпфрут. Корисними продуктами у період застуд є часник, імбир, куркума, гвоздика – вони містять ефірні олії, фітонциди та інші компоненти, що допомагають організму не захворіти.

Профілактикою будь-яких хвороб є заходи, спрямовані на зміцнення імунної системи, а це:

 • збалансоване харчування;
 • регулярні заняття спортом;
 • достатній час для відпочинку, загалом здоровий спосіб життя;
 • попередження розвитку хронічного стресу.

Спростовуємо міф про одноразові медичні маски: користуйтеся правильно!

Під час епідемії, напевно, ви зустрічали людей, які ходять в одноразових масках по вулиці? Чимало з нас вважає, що таким чином можна захистити себе від інфекції. Проте:

 • не вдягайте маску на вулиці, це абсолютно не потрібна річ, особливо в сонячний морозний день, адже на повітрі під дією сонячного опромінення віруси швидко руйнуються;

 • з іншого боку, ефективно гігієнічна маска захищає від вірусів лише півгодини, далі вона «промокає» і стає звичайною ганчіркою, що радше заважає вам дихати свіжим повітрям.

Основні симптоми застуди та ГРВІ. Як розпізнати хворобу?

Отже, якщо Ви все-таки захворіли, тоді як розпізнати основні симптоми застуди та ГРВІ?

Ознаки грипоподібних станів та гострих респіраторних вірусних інфекцій (ГРВІ):

 • температура ≥38 C°;
 • закладеність та виділення з носа;
 • кашель (сухий чи вологий);
 • біль у горлі;
 • загальна слабість, втома.

Небезпечною вірусною хворобою, що потребує особливої уваги, є грип. Для підтвердження діагнозу грипу існують експрес-тести, як от CITO TEST INFLUENZA A+B – тест для виявлення в домашніх умовах антигенів вірусів грипу А та В (у мазках із носа) від компанії-виробника Фармаско.

До лікаря необхідно звернутися коли має місце:

 • температура вище 39?C;
 • блідість шкіри у поєднанні з відчуттям ознобу (так звана «біла» гарячка);
 • проблеми з диханням;
 • сильний біль голови, ознаки інтоксикації;
 • запаморочення, втрата свідомості.

На даний час найефективнішим методом боротьби з епідеміями грипу глобально є вакцинація. Всесвітня організація охорони здоров’я здійснює контроль над якістю проведення таких програм вакцинування. На 2019-2020 рік для північної півкулі актуальною є вакцина, що містить комбінацію інактивованого вірусу А і В, а саме influenza A(H1N1)pdm09 та B/Yamagata (дані ВООЗ).

Ефективне лікування застуди та ГРВІ в дітей та дорослих

Найчастіше хворіють діти та люди літнього віку. Дорослі переважно «переносять» хворобу на ногах та стають основним джерелом зараження інших. Докази ефективності багатьох противірусних препаратів в лікуванні, наприклад, грипу є суперечливими, ВООЗ визнає лише ефективність діючих речовин oseltamivir та zanamivir. Водночас треба пам’ятати про їхній токсичний вплив на печінку, тому лікарі, призначаючи ці препарати, завжди зважають на ризики в порівнянні з доцільністю застосування противірусного препарату.

Найкраща стратегія: попередити хворобу, зміцнювати свій імунітет, а в разі хвороби – лікуватися швидко та ефективно, аби не допустити ускладнень.

Лікування застуди та ГРВІ в домашніх умовах

Один із надійних препаратів від застуди, що діє швидко та ефективно, усуває основні симптоми гострих респіраторних інфекцій та грипу: підвищену температуру тіла, біль голови, закладеність носа, нежить, біль та ломоту у м’язах, є Аміцитрон.

Стосовно поради пити багато рідини під час вірусної інфекції, то її доцільність на даний момент переглядається. У перші дні хвороби, коли вірус вражає лише верхні дихальні шляхи, вважається актуальним пити більше рідини – у вигляді теплих чаїв, наприклад, із шипшини, негазовану мінеральну воду кімнатної температури. Проте, коли хвороба зайшла далі й поширилася глибше, наприклад, бронхопневмонія, багато пити не варто, бо організму й так важко справитися з зайвою рідиною.

Для розблокування закладеного носа використовуйте гіпертонічні сольові розчини у вигляді аерозолю. Якщо хочете закапати в ніс, наприклад, препарати, що містять місцевий антисептик, промийте перед тим ніс, звільніть його від виділень. Якщо вам важко заснути через закладений ніс, лікар може також призначити вам місцеві судинозвужуючі препарати, проте ними не варто користуватися довше декількох днів. По-перше, функція виділень з носа – це допомогти вивести з організму зайве, а судиннозвужуючі цьому перешкодять; по-друге, слизова носа може пристосуватися до таких препаратів. У деяких випадках лікарі також призначають протиалергічні (антигістамінні) препарати.

Від болю в горлі можна застосувати смоктальні таблетки, що чинять місцеві антисептики, наприклад, Лізак.

Від кашлю також існує велика кількість середників як рослинного, так і синтетичного походження.

У випадку приєднання бактеріального інфікування лікарі призначать, наприклад, макроліди та інші антибіотики залежно від чутливості флори. У жодному разі не розпочинайте прийом антибіотика самостійно, без признання лікаря! При вірусних застудних станах це недоцільно і шкідливо!

Швидке лікування застуди в дітей та немовлят

Необхідно звільнити ніс дитини від виділень, це допоможе їй краще дихати, заснути, а також особливо важливо задля попередження розвитку середнього отиту. Особливість будови дитячого вуха в тому, що т.зв. євстахієва труба, що з’єднує середнє вухо та носоглотку, у дітей є коротшою та розташована більш горизонтально. Тому щоразу, коли ніс дитини закладений виділеннями, це створює ситуацію, коли в середнє вухо можуть потрапити виділення з носоглотки, спровокувавши розвиток отиту, що проявляється сильним болем у вусі.

Щоби допомогти дитині, треба в першу чергу розблокувати ніс від виділень. У цьому допоможе застосування сольових гіпертонічних розчинів (у вигляді аерозолю чи крапель – залежно від віку дитини), наприклад, серії Дельмар, а також аспіраторів (відсмоктувачів, що механічно допоможуть відтягнути накопичені виділення з носа). Якщо через біль у вусі дитина не зможе спати, допоможуть вушні краплі з місцевим анестетиком, наприклад, Отипакс.

Увага, міф! Не грійте вушко дитини, коли воно болить. По перше, причиною появи ускладнень із вухом є скоріше неможливість виходу виділень із євстахієвої труби та її набряк, тому в першу чергу необхідно забезпечити прохідність носоглотки. По друге, гріючи вухо, ви можете спровокувати поширення проблеми, появу ускладнень.

Лікування застуди та ГРВІ при вагітності

Особливістю лікування вагітної полягає в тому, що більшість протизастудних препаратів не показана для застосування у цьому стані, особливо у перший триместр вагітності. Існує певна градація ліків щодо безпеки призначення їх для вагітної та плода. Призначення має зробити лікар!

Лікування застуди та ГРВІ при грудному вигодовуванні

Годуючим матерям не варто відмовлятися від грудного вигодовування, адже з молоком дитина отримує не лише потрібні корисні речовини, а й антитіла (захисні речовини) до різних інфекцій від матері. Під час хвороби мамі варто приділити особливу увагу питанням гігієни, ретельно мити руки перед контактом із дитиною, а при вигодовуванні одягати одноразову медичну маску.

Безпечним є промивання носа гіпертонічними розчинами, полоскання горла деякими місцевими антисептиками. Про можливість застосування протизастудних засобів при грудному вигодовуванні уважно читайте в інструкції до них.
 

Література за темою:
https://www.who.int/influenza/patient_care/en/
https://www.healthline.com/health/acute-respiratory-disease#symptoms
https://www.healthline.com/health/acute-upper-respiratory-infection#prevention
 

Автор статті:

Ольга Летнянчик, лікар, медичний блогер.

У 2003 році закінчила Львівський національний медичний університет ім. Данила Галицького, здобула кваліфікацію лікаря.

«Беру участь у декількох проектах у сфері популяризації здорового способу життя, збереження та зміцнення здоров’я. Вірю, що знання – це перший крок на шляху до змін на краще».


Автор статті

Ольга Летнянчик
Лікар, медичний блогер, копірайтер
 • Facebook
 • Експерт в темі: Медицина, здоров’я, психологія, медитація, здорове харчування
 • Досвід: 2003-дотепер
Форма входу