Як ефективно лікувати рану? Які бувають види ран та як відбується загоєння? Коли варто звернутися до лікаря, а коли можна пролікуватися в домашніх умовах? Про це та інше читайте в нашій статті.

Зміст

  • Які бувають рани та як відбувається їхнє загоєння
  • Рана на шкірі: коли звертатися до лікаря
  • Мазі для загоєння ран
  • Мазі для загоєння ран після опіків
  • Мазі для загоєння ран після операції
  • Що використовувати для загоєння ран при цукровому діабеті
  • Лікування для швидкого загоєння ран

Від цього не застрахований ніхто: ми можемо поранитися вдома, на роботі, на вулиці, у транспорті, у побуті чи на стадіоні, під час відпочинку чи несення служби. Наслідком будь-якої травми може бути рана, коли відбувається порушення цілісності шкірних покривів з або без пошкодження прилеглих тканин.

Що загалом слід знати про різні види травмування, зокрема, про переломи, та першу допомогу при травмуваннях – читайте у нашій статті:

https://apteka-ds.com.ua/blog-item/shcho-slid-znaty-pro-travmuvannia-vydy-persha-dopomoha-pry-travmuvanniakh

Які бувають рани та як відбувається їхнє загоєння

Залежно від типу рани та її важкості, вона проходить певні стадії загоєння. Власне, знання про типи ран та етапи загоєння допоможе зрозуміти, як краще доглядати за раною.

Типи та види ран

 Існує кілька типів ран – залежно від того, які фактори призвели до травми. Тип рани може змінюватися внаслідок впливу інших або нових факторів у процесі загоєння.

Зазвичай розрізняють відкриті або закриті рани.

Закрита рана – це травма, яка не порушує цілісність шкіри, але викликає пошкодження прилеглих тканин. Типовий приклад такого типу рани – синець (забій).

При відкритих ранах порушується цілісність шкіри, також можуть пошкодитися прилеглі тканини.

Деякі типи відкритих ран можуть включати:

  •  Потертості (утворюються в результаті тертя або дряпання шкіри об тверду чи нерівну поверхню)
  •  Різані рани (спричинені гострим краєм предмета – лезом ножа чи бритви, осколком скла тощо, відтак, мають рівні краї)
  •  Рвані рани (це більш глибокі ушкодження чи порізи, спричинені гострими предметами; мають нерівні «рвані» краї)
  •  Проколи (невеликі, але глибокі отвори, зроблені довгим загостреним предметом, наприклад, цвяхом)
  •  Опіки (виникають у результаті контакту з відкритим вогнем, сильним джерелом тепла, сильним холодом, певними хімічними речовинами або електричним струмом).
  •  Авульсії (стосується часткового або повного відриву шкіри та тканин).

Хронічні рани також можуть спричинити пошкодження шкіри, які потребують загоєння. До них відносяться пролежні, ушкодження від тиску, а також виразки на шкірі, що пов’язані з діабетом.

За розміром і площею ушкодження рани поділяються на дрібні (мікротравми) – вони неглибокі та швидко загоюються, та глибокі, які з'являються при необережному використанні ножа, гострих предметів і потребують обробки лікарськими препаратами, щоб уникнути занесення інфекції (на їхнє загоєння необхідно більше часу, скажімо, до півтора тижня).

Як відбувається загоєння ран

Загоєння ран – це процес, який проходить шкіра, коли відновлюється після пошкодження.

У хірургії розрізняють три основні типи загоєння ран – первинне, вторинне і третинне загоєння.

  • Первинне загоєння рани (або загоєння рани первинного натягу) стосується випадків, коли лікарі закривають рану за допомогою скоб, медичних швів, клею чи інших форм закриття рани. Закриття рани таким чином зменшує втрату тканин і дозволяє організму зосередитися на загоєнні рани меншої площі, ніж її мала початкова рана. Наприклад, лікар може зашити великий поріз, щоб дозволити організму швидше загоїти його.
  • Вторинне загоєння рани (або загоєння рани вторинного натягу) відбувається, коли рана спричинила велику втрату тканин і яку неможливо зашити. У цих випадках лікар може залишити рану заживати природним шляхом. Це може бути застосовано для ран, які покривають нерівні поверхні тіла або перебувають на таких поверхнях тіла, де рух унеможливлює накладення швів або інших методів закриття рани. Загоєння вторинної рани залежить від власних механізмів організму. Цей процес триває довше, якщо розмір рани доволі великий, а також чи є ризик інфікування чи забруднення рани.
  • Третинне загоєння рани (або загоєння шляхом відстроченого первинного закриття) відбувається, коли є потреба відстрочити процес закриття рани. Це може знадобитися, якщо лікар має застереження, що в рану може потрапити інфекція до її закриття. У цих випадках застосовується дренування рани або інші методи лікування перед закриттям рани.

Етапи загоєння рани

Усі рани проходять певні процеси загоєння, починаючи від початкової раневої реакції до пізніх стадій створення нової шкіри.

Прості рани (ті, що не мають значного пошкодження тканин або не інфіковані), заживають приблизно 4-6 тижнів. Однак це не включає формування рубцевої тканини, для якої потрібно більше часу. Рубцева тканина досягне близько 80% міцності приблизно через 11-14 тижнів після утворення початкової рани.

  •  Фаза гемостазу

Це перша реакція організму на появу поранення. Через рану витікає кров та інші рідини. Організм реагує, намагаючись зупинити цей процес. Уражені кровоносні судини звужуються, щоб зменшити кровотік. Тромбоцити починають злипатися разом біля відкритої рани, утворюючи фібринову мережу. Це згущує кров у найближчій зоні, щоб допомогти зупинити кровотечу. Новоутворений згусток також запобігає потраплянню мікробів в організм. Це відновлює функцію шкіри як бар’єру проти бруду та інших інфекційних агентів, щоб почати загоєння. Також тромбоцити виділяють хімічні речовини, які сповіщають навколишні клітини про початок наступного етапу загоєння.

Про норму тромбоцитів у крові дорослих і дітей дізнайтеся у нашій статті

https://apteka-ds.com.ua/blog-item/yak-pidvyshchyty-trombotsyty-u-krovi

  •  Фаза запалення

Під час запальної фази починається очищення та загоєння пошкодженої ділянки. Як правило, запалення виникає, коли імунні клітини «поспішають» до пошкодженої тканини. Білі кров’яні тільця (лейкоцити) потрапляють у цю ділянку, щоб почати очищати рану та вивести токсини з місця пошкодження та з організму загалом. У цей час може утворюватися гній – результат роботи імунних клітин з очищення рани.

  • Проліферативна фаза

Ця фаза загоєння рани відбувається тоді, коли рана вже є стабільною. Організм на цьому етапі зосереджується на тому, щоб закрити рану, створити нову тканину та відновити будь-які пошкоджені кровоносні судини.

Це відбувається протягом чотирьох етапів:

  1. Епітелізація – процес створення нової тканини в різних шарах пошкодженої шкіри.
  2. Ангіогенез – створення нових кровоносних судин у ділянці загоєння рани.
  3. Утворення колагену – нарощування міцності в тканині рани.
  4.  Контракція – зменшення та остаточне закриття розміру та площі рани.

Об’єднання сполучної тканини і кровоносних судин називається грануляційною тканиною. Ця грануляційна тканина починає формуватися приблизно через 4 дні в процесі загоєння рани.

  • Фаза реконструкції

Під час цієї фази рана завершує загоєння. Процес зосереджується на створенні міцної шкіри для заміни тимчасової тканини в цій ділянці.

Деякі дослідження відзначають, що цей процес відбувається приблизно через 2-3 тижні після травми і може тривати 1 рік або довше. Це активна фаза загоєння рубцевої тканини. Тіло замінює тимчасову зернисту тканину ранньої рани міцнішою рубцевою тканиною. Із часом рубцева тканина отримує підвищену концентрацію колагену, що робить її ще більш міцнішою.

Рана на шкірі: коли звертатися до лікаря

Якщо ви не впевнені щодо тяжкості чи типу рани, а також процесу лікування, краще звернутися до лікаря.

Незначні рани, такі як подряпини та невеликі порізи, можуть не потребувати візиту до лікаря. Однак якщо рана велика, або рана не припиняє кровоточити (наприклад, після натискання), слід звернутися до лікаря для повної діагностики та визначення тактики лікування.

Рани, які охоплюють великі ділянки шкіри, також можуть потребувати професійної медичної допомоги. Вони потребують належного очищення, щоб запобігти забрудненню та інфекції, а також догляду у процесі загоєння.

Якщо з’являються симптоми місцевого запалення – такі як свербіж, біль і почервоніння навколо рани – також слід звернутися до лікаря.

Мазі для загоєння ран

Однією з найбільш ефективних лікарських форм, які застосовуються для загоєння ран, є мазі.

Зокрема, швидкому загоєнню ран сприяють мазі, що містять гідроколоїди (пектин, натрій карбоксиметилцелюлоза), а також вітаміни А, Е.

Проте самостійно лікувати такими мазями можна лише невеликі, поверхневі рани – при глибоких пораненнях варто звернутися до лікаря, який зможе кваліфіковано підібрати необхідний лікувальних засіб.

Мазі для загоєння ран після опіків

Нагадаймо, що опіки також мають різні стадії.

  • Опіки, що впливають тільки на поверхню шкіри – це поверхневі або опіки першого ступеня.
  • Коли пошкодження проникає в нижчі шари – це частково проникаючий опік або опік другого ступеня.
  • Глибокий опік або опік третього ступеня — це травма, що поширюється на всі шари шкіри.
  • При опіку четвертого ступеня ушкоджуються більш глибокі тканини - такі як м’язи або кістки.

При поверхневому опіку, коли не порушена цілісність шкіри, на невеликій поверхні можна лікувати рану в домашніх умовах. Зазвичай, застосовуються медичні засоби, які містять пантенол, вітамін А та Е.

При глибоких опіках необхідне лікування у лікарні (у травматологічному чи хірургічному відділеннях) або в опіковому центрі. Лікарі застосовують як консервативну терапію (знеболювання, стимуляцію загоювання, детокс-терапію), так і оперативну (трансплантація шкіри чи видання ураженої ділянки при некрозі). 

Мазі для загоєння ран після операції

Залежно від стадії розвитку рани, хірург призначає ліки для швидшого загоєння. Необхідно регулярно здійснювати перев’язки, що допоможе під пильним наглядом медичного персоналу стежити за процесом загоєння.

Що використовувати для загоєння ран при цукровому діабеті

На жаль, при цукровому діабеті існує більша ймовірність поганого загоєння ран та розвитку ускладнень при щонайменших пошкодженнях.

Ось чому діабетикам важливо підібрати правильне лікування, що забезпечить нормалізацію обміну речовин в організмі. Зверніться до лікаря, адже потрібний ретельний догляд за процесом загоєння та підбір спеціальних медичних засобів.

Лікування для швидкого загоєння ран

Варіанти лікування та домашнього догляду за раною суттєво різнитимуться залежно від розташування рани, її типу, проведених процедур.

Лікування може включати будь-які необхідні закриття, антибіотики для захисту рани, пов’язки, інші форми терапії. Ваш лікар повинен дати інструкції щодо догляду за раною під час її загоєння, а також призначити регулярні дати оглядів, щоб допомогти контролювати процес загоєння.

Загоєння ран – це складний процес, що складається з багатьох етапів, починаючи з моменту появи рани через різні початкові реакції організму і аж до самого процесу загоєння.

Будь-які симптоми запалення рани, а також будь-які серйозні травми повинні спонукати до візиту до лікаря для повної діагностики та лікування.

 

Будьте здорові! Бережіть себе!

Рекомендована література:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/types-of-wound-healing

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3495389/

https://newsroom.ucla.edu/releases/wound-healing-gel-regenerates-skin

https://hsc.unm.edu/school-of-medicine/pediatrics/assets/doc/coc-presentations-i-z/wound-product-categories.pdf

Читайте також на нашому сайті й інші матеріали про лікування шкіри:

  • Переохолодження й обмороження шкіри: як розпізнати та вчасно надати першу допомогу:

https://apteka-ds.com.ua/blog-item/pereokholodzhennia-y-obmorozhennia-yak-rozpiznaty-ta-vchasno-nadaty-pershu-dopomohu

  • Як лікувати грибок на шкірі:

https://apteka-ds.com.ua/blog-item/hrybkovi-zakhvoriuvannia-shkiry

  • Дерматит: ознаки, види та лікування:

https://apteka-ds.com.ua/blog-item/dermatyt-oznaky-vydy-ta-likuvannia


Автор: Ольга Летнянчик, лікар, медичний блогер.

У 2003 році закінчила Львівський національний медичний університет ім. Данила Галицького, здобула кваліфікацію лікаря.

«Беру участь у декількох проектах у сфері популяризації здорового способу життя, збереження та зміцнення здоров’я. Вірю, що знання – це перший крок на шляху до змін на краще».