У чому небезпека ігрової залежності для здоров’я і психіки, як можна попередити негативні наслідки залежності від азартних ігор, коли варто звернутися за допомогою до фахівця? Про це та інше дізнайтеся в нашій статті.

Надмірне захоплення азартними та комп’ютерними іграми, також відоме як розлад азартних ігор (гральна залежність, ігроманія, лудоманія), проявляється у неконтрольованому бажанні продовжувати грати, навіть якщо це шкодить щоденному життю.

Варіантів проведення азартних ігор чимало – від класичного казино, ставок на спортивні та інші важливі події у букмекерських конторах, до ігрових автоматів і онлайн-платформ в інтернеті (гемблінг). На відміну від спортивних ігор, де учасники можуть змагатися в майстерності та наполегливості досягати цілі, виграш в азартних іграх часто залежить від випадковості (подекуди – від випадковості і частково від стратегії), і формує хибне враження, що виграти можна доволі легко, без особливих зусиль.

Відтак, азартні ігри, ігри на гроші можуть активувати в мозку систему винагороди, так само як наркотики або алкоголь, що вже незабаром може призвести до розвитку серйозної ігрової залежності, патологічної пристрасті грати. Своєю чергою, це може призводити до регулярних програшів, витрат заощаджень та появи боргів або, ще гірше, залежна особа можете використовувати нелегальні методи (шахрайство або крадіжки), щоб підтримувати свою залежність від гри. Суттєвою небезпекою від впливу азартних ігор є те, що людині постійно хочеться ризикувати чимось цінним – у сподіванні відігратися, отримати ще більше.

Звикання і поглиблена патологічна увага до азартних ігор – серйозний стан, який може кардинально змінити життя у гіршу сторону. Хоча лікування цієї пристрасті може бути важким завданням, багато людей, що борються з ігроманією, знайшли допомогу завдяки професійному підходу до лікування.

Читайте також: Як швидко отримати онлайн-консультацію лікаря невролога (чи лікарів інших спеціальностей)

Поширені симптоми у людей, які страждають від ігрової залежності

Симптоми та прояви компульсивного захоплення азартними іграми (прояви ігроманії, розладу азартних ігор) можуть включати:

 • Надмірне захоплення азартними іграми, таке як постійне бажання брати участь у грі та нав’язливе планування стратегій отримання більшої кількості грошей (виграшу) від них.
 • Поступове збільшення ставок у грі, щоб досягти того самого азартного відчуття, що раніше.
 • Невдачі в спробах контролювати, скоротити або припинити азартні ігри.
 • Почуття тривоги або роздратування, коли особа намагаєтеся обмежити чи припинити грати.
 • Використання азартних ігор для уникнення інших проблем або зменшення почуття безпорадності, провини, тривоги чи депресії.
 • Намагання відновити втрачені кошти, граючи ще більше (погоня за втратами).
 • Брехня близьким людям та рідним, щоб приховати масштаби своєї азартної ігрової залежності.
 • Ризик втрати важливих зв'язків, роботи, освіти чи стабільності через азартні ігри.
 • Звернення до інших людей з проханням врятувати від фінансових проблем, спричинених значними грошовими витратами.

Більшість гравців одразу припиняють гру після програшу (втрати) або встановлюють та контролюють ліміти для сум, які вони готові витратити. Проте для осіб з компульсивною пристрастю та залежністю від азартних ігор відмова від участі в грі, щоб відновити втрачені кошти, на жаль, є лише початком сумної історії. Залежна модель поведінки стає все більш руйнівною з часом. У деяких людей із залежністю від азартних ігор можуть бути періоди ремісії – коли вони грають менше або зовсім припиняють грати. Але без належного лікування ремісія зазвичай тимчасова, не триває довго і люди знову повертаються до своєї ігрової залежності.

Читайте також: Експрес-тести на наркотики: що варто знати батькам підлітка?

Яка причина ігрової залежності?

Як і в багатьох інших випадках, компульсивне захоплення азартними іграми може виникати внаслідок взаємодії біологічних та генетичних факторів з впливом навколишнього середовища. На жаль, причина азартної залежності достеменно не зрозуміла, як і те, що саме підштовхує людину до примусової гри.

Допамін. Які зміни відбуваються у мозку?

Компульсивна залежність від азартних ігор призводить до змін у хімічному складі мозку. Поведінкова залежність, ігроманія тісно пов'язана з тим, як функціонує система винагороди мозку. Зокрема, вплив азартних ігор впливає на рівень допаміну (дофаміну) – біологічно активної хімічної речовини, що викликає відчуття успіху, перемоги, задоволення, що робить азартні ігри такими «бажаними», та спричиняє залежність.

Виграш значної суми або джекпоту вивільняє дофамін, що генерує винятково хороші почуття кожного разу, коли гравець виграє. Одного разу відчувши приплив дофаміну, викликаний виграшем в азартних іграх, узалежнена особа зробить майже все, щоб знову відчути таку ж насолоду.

Викид дофаміну під час азартних ігор швидко заохочує грати в азартні ігри знову і знову без жодних роздумів. Гравець не встигне й оком моргнути, як азартні ігри можуть стати звичкою і залежністю. Люди з сильною ігровою залежністю можуть навіть потрапити в «темний потік» – стан, подібний до трансу, в якому гравці годинами занурюються в азартну гру.

Однак із часом, коли людина грає все більше і більше, її мозок починає виробляти толерантність до дофаміну, який вивільняється під час азартних ігор. Коли система винагороди мозку «притупляється», ті, хто жадає більше дофаміну, повинні йти на все більший ризик, щоб досягти того ж рівня задоволення, «кайфу».

Які існують фактори ризику ігрової залежності?

 • Проблеми психічного здоров'я (зловживання психоактивними речовинами, розлади особистості, біполярний розлад, труднощі з концентрацією або ж навпаки – надмірна концентрація уваги, депресія або тривога тощо);
 • Вік (частіше від ігрової залежності страждають люди молодшого та середнього віку);
 • Стать (пристрасть до азартних ігор частіше виявляється у чоловіків, але жінки можуть швидше стати залежними; моделі гри у чоловіків і жінок стають все схожими з часом);
 • Вплив родини чи друзів (якщо члени вашої родини чи друзі мають проблеми з азартними іграми, більша ймовірність, що й ви матимете теж);
 • Ліки, що є агоністами дофаміну, мають рідкісний побічний ефект, який може призвести до компульсивної поведінки;
 • Індивідуальні характеристики особистості. 

Читайте також: Перша допомога при отруєнні алкоголем чи наркотиками: як можна швидко допомогти

Коли потрібно звернутися до лікаря або психотерапевта, щоб подолати ігрову залежність?

Якщо ваші рідні або близькі люди висловлюють занепокоєння через вашу залежність від азартних ігор, варто дослухатися до їхні думки. Заперечення залежності, зазвичай, є ознакою нав'язливої чи залежної поведінки, тому усвідомлення проблеми може бути складним, але її вирішення повинно бути негайним.

На жаль, поки не існує такого методу, який допоміг стовідсотково запобігти проблемі із залежністю до азартних ігор, проте просвітницькі програми, спрямовані на особливі ризикові групи, можуть бути корисними.

Якщо ви вважаєте, що маєте ризик залежності до азартних ігор, розгляньте можливість уникнення будь-яких форм гри, контакту з азартними гравцями та місць, де вони відбуваються. Також розгляньте можливість отримання лікування при появі перших ознак залежності, щоб запобігти загостренню проблем з азартними іграми.

Будьте здорові!

 

Рекомендована література:

https://www.apa.org/monitor/2023/07/how-gambling-affects-the-brain

https://www.nhs.uk/live-well/addiction-support/gambling-addiction/

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/compulsive-gambling/symptoms-causes/syc-20355178

https://www.healthdirect.gov.au/gambling-addiction

https://www.gatewayfoundation.org/addiction-blog/how-gambling-affects-brain/

 

Автор: Ольга Летнянчик, лікар, медичний блогер.

 

У 2003 році закінчила Львівський національний медичний університет ім. Данила Галицького, здобула кваліфікацію лікаря.

«Беру участь у декількох проектах у сфері популяризації здорового способу життя, збереження та зміцнення здоров’я. Вірю, що знання – це перший крок на шляху до змін на краще».