Чому з'являються прищі та акне, як їх вилікувати, позбутися
Краса та доглядЗміст:
- У кого можуть зявитися прищі (вугрі)
- Де найчастіше виникають прищі
- Основні причини появи прищів
- Види прищів
- Чи можна давити прищі і чим це загрожує
- Косметичні засоби й заходи від прищів
- Лікування прищів
Причини появи прищів, їх види. Як можна позбутися прищів у домашніх умовах, а коли варто звернутися до лікаря. Які засоби дозволяють лікувати прищі.
Прищі – поширене захворювання шкіри, коли пори на шкірі блокуються шкірним салом (жирною речовиною, яку виділяють сальні залози шкіри), бактеріями та відмерлими клітинами шкіри, волоссям. Ці закупорки утворюють гнійні вугрі (акне), білі вугрі, вузлики та інші види висипаннь на шкірі обличчя або на інших ділянках тіла.
У кого можуть зявитися прищі (вугрі)?
Найчастіше проблема з прищами з'являється в підлітковому віці, коли відбуваються гормональні зміни в організмі, що росте. Багато людей продовжує боротися з прищами у віці від 20 до 30 років, а от у деяких прищі вперше виникають у дорослому віці.
Де найчастіше виникають прищі?
Найпоширеніші місця, де можуть виникнути прищі, це обличчя, лоб, груди, плечі та верхня частина спини. Сальні залози є по всьому тілу, але саме там їх найбільше.
Який найкращий спосіб лікування прищів? Вибір залежить від того, наскільки вони важкі. Прищі можуть бути легкими (кілька випадкових прищів), помірними (запальні папули), або важкими (вузлики і кисти).
Основні причини появи прищів?
Сальні залози – це крихітні залози, які розташовані біля поверхні шкіри. Сальні залози виділяють шкірне сало, що змащує, підживлює волосся й шкіру. При акне залози починають виробляти занадто багато шкірного сала. Надлишок шкірного сала змішується з відмерлими клітинами шкіри, як наслідок утворюється корок у фолікулі.
Якщо закупорений фолікул розташований близько до поверхні шкіри, він випирає назовні, створюючи білий вугор. Його верхівка темніє (окислюється). Зазвичай нешкідливі бактерії, що живуть на шкірі, можуть забруднити, заразити закупорені фолікули, викликаючи вугрі, папули, гнійники (пустули), вузлики або кисти.
Чому прищі часто з'являються у підлітковому віці?
Поява прищів часто викликана андрогенними гормонами (тестостерон), які зазвичай активізуються у підлітковому та молодому віці. Чутливість до цих гормонів у поєднанні з поверхневими бактеріями на шкірі та жирними кислотами в сальних залозах може призвести до появи прищів.
Чинники, що можуть викликати прищі та/або погіршити перебіг вугрової хвороби:
- Коливання рівня гормонів у період менструації у жінок.
- Самостійне «видавлювання» вугрів.
- Одяг та головні убори: капелюхи, спортивні шоломи тощо.
- Регулярне носіння предметів, що чинять тиск на уражену ділянку шкіри, таких як ремінці або рюкзак.
- Забруднення повітря та певні погодні умови, особливо висока вологість.
- Використання жирних засобів особистої гігієни (наприклад, важких лосьйонів, кремів, воску або помад).
- Робота в місцях, де ви регулярно стикаєтесь із жиром (наприклад, працюючи в ресторані, де є жирні поверхні харчових продуктів та олія для смаження).
- Стрес, який підвищує рівень гормону кортизолу, також може викликати спалах прищів.
- Деякі ліки – такі як стероїдні гормони, деякі препарати, що використовуються для лікування епілепсії, депресії та біполярного розладу тощо.
- Генетика.
- Деякі косметичні продукти.
- Куріння (може сприяти появі прищів навіть у літніх людей).
Які продукти харчування можуть викликати прищі?
Деякі дослідження пов'язують конкретні продукти харчування з прищами. Наприклад, знежирене молоко, сироватковий протеїн і дієти з високим вмістом цукру можуть сприяти виникненню прищів. Шоколад не пов'язаний безпосередньо з прищами.
Збалансоване, поживне харчування з великою кількістю свіжих фруктів та овочів, особливо багатих на вітамін С та бета-каротин, допомагає зменшити вугрове запалення. Також є докази того, що вживання риби корисне для здорової шкіри без вугрів.
Вугрі у жінок
Жінки більш схильні до прищів під час:
- Менструації – у деяких жінок перед настанням менструації з’являються прищі.
- Вагітності – багато жінок має симптоми акне, зазвичай протягом перших 3-х місяців вагітності.
- Синдрому полікистозу яйників – поширене захворювання, яке може спричинити появу прищів, збільшення ваги та утворення невеликих кист всередині яйника.
Якщо прищі раптово починаються у дорослих жінок, це може бути ознакою гормонального дисбалансу, особливо якщо це супроводжується іншими симптомами, такими як:
- надмірне волосся на тілі (гірсутизм);
- нерегулярні або світлі місячні.
Види прищів
- Чорні крапки: відкриті горбики на шкірі, які заповнюються надлишком жиру та відмерлими клітинами шкіри. Вони виглядають так, ніби бруд, але темні плями насправді викликані темним тоном верхівки засміченого фолікула.
- Білі прищі: нерівності, які залишаються закритими шкірним салом та мертвою шкірою.
- Папули: невеликі червоні або рожеві горбики, які запалюються.
- Пустули: прищі, що містять гній. Вони виглядають як білі вугрі, оточені червоними кільцями. Можуть викликати рубці, якщо їх зірвати або подряпати.
- Грибкові прищі (pityrosporum folliculitis): цей тип виникає, коли у волосяних фолікулах розвивається надлишок дріжджів. Вони можуть свербіти і запалюватися.
- Вузлики: суцільні прищі, розташовані глибоко у шкірі. Вони великі й болючі.
- Кисти: прищі, заповнені гноєм. Можуть спричинити рубці.
Коли прищі можуть викликати рубці?
Прищі іноді призводять до утворення рубців. Це трапляється тоді, коли прищі проникають глибше у шкіру і пошкоджують її глибокі шари.
Чи можна давити прищі і чим це загрожує
Не варто самостійно видушувати прищі, особливо без належної дезінфекції та обробки шкіри. Витискаючи вугрі самостійно, можна спровокувати поширення проблеми і навіть спричинити глибші гнійні процеси.
Зверніться до професійного косметолога чи лікаря-дерматолога у випадку проблемної шкіри, розпитайте їх, як правильно доглядати за шкірою.
Косметичні засоби й заходи від прищів
Суттєво покращити стан шкіри і навіть позбутися прищів у домашніх умовах можна за допомогою таких методів та дій:
- Не мийте уражені ділянки шкіри більше двох разів на день. Часте миття може подразнювати шкіру і погіршувати симптоми.
- Промийте уражену ділянку м’яким милом або мийним косметичним засобом і теплою водою. Дуже гаряча або холодна вода може погіршити перебіг прищів.
- Не намагайтеся «очистити» вугрі або «видавити» плями навколо вургів. Це може погіршити їх стан і спричинити появу рубців.
- Уникайте надмірного використання декоративної косметики. Використовуйте засоби на водній основі, які описані як некомедогенні. Це означає, що продукт рідше блокує пори на шкірі.
- Повністю видаляйте макіяж перед сном.
- Якщо одночасно є проблема з сухою шкірою, використовуйте пом’якшувач для шкіри на водній основі без запаху.
- Регулярні фізичні вправи не можуть вилікувати прищі, але вони можуть підняти настрій і поліпшити самооцінку. Прийміть душ якомога швидше, як тільки ви закінчите тренування, оскільки піт може подразнювати ділянки шкіри з прищами.
- Регулярно мийте волосся і намагайтеся не допускати, щоб волосся спадало на обличчя.
Лікування прищів
Існує кілька доступних варіантів лікування прищів і вугрів. Ліки від прищів діють, зменшуючи вироблення шкірного сала або лікуючи бактеріальну інфекцію.
Якщо ви протягом кількох тижнів пробували безрецептурні (без рецепта) засоби від прищів, але вони не допомогли, запитайте свого лікаря щодо інших можливостей лікування шкіри.
Місцеві препарати від прищів
- Ретиноїди та ретиноїдоподібні препарати. Препарати, що містять ретиноєву кислоту або третиноїн (адапален і тазаротен) часто корисні при помірній формі акне.
Вони бувають у вигляді кремів, гелів та лосьйонів. Застосовують цей препарат увечері, починаючи з трьох разів на тиждень, а потім щодня, коли шкіра звикне до цього. Це запобігає закупорці волосяних фолікулів. Не застосовують третиноїн одночасно з перекисом бензоїлу.
Слід пам’ятати, що ретиноїди підвищують чутливість шкіри до сонця. Вони також можуть спричиняти сухість шкіри та почервоніння. Адапален переноситься найкраще.
- Азелаїнова кислота і саліцилова кислота. Азелаїнова кислота – це природна кислота, яку продукують дріжджі. Вона володіє антибактеріальними властивостями. Крем або гель із 20% азелаїнової кислоти – достатньо ефективний метод лікування прищів при використанні двічі на день. Препарати азелаїнової кислоти є прийнятним варіантом під час вагітності та грудного вигодовування. Його також можна використовувати для усунення зміни кольору шкіри, що виникає при деяких видах прищів. Побічні ефекти: можливі почервоніння шкіри та незначне подразнення шкіри.
Саліцилова кислота теж може допомогти запобігти закупорюванню волосяних фолікулів. Побічні ефекти при її застосуванні включають зміну кольору шкіри й незначне подразнення шкіри.
Немає достатніх наукових доказів на користь використання цинку, сірки, нікотинаміду, резорцину, сульфацетаміду натрію або хлориду алюмінію для місцевого лікування акне.
Мазі з антибіотиками від прищів
Антибіотики працюють, знищуючи бактерії, зменшуючи почервоніння та запалення. Протягом перших кількох місяців лікування можна використовувати як ретиноїд, так і антибіотик, при цьому антибіотик застосовується вранці, а ретиноїд – увечері. Також є комбінації ретиноїдів з антибіотиком:
Антибіотики часто поєднують з пероксидом бензоїлу, щоби зменшити ймовірність розвитку стійкості до антибіотиків. Приклад: кліндаміцин із пероксидом бензоїлу.
Тільки місцеві антибіотики для лікуваня прищів не рекомендуються.
Таблетки від прищів
- Антибіотики. Для лікування помірного та важкого стану прищів можуть знадобитися антибіотики. Призначення зробить лікар.
Антибіотики слід застосовувати якомога коротшим курсом, щоби запобігти стійкості до антибіотиків. Їх слід поєднувати з іншими лікарськими засобами, такими як перекис бензоїлу, аби зменшити ризик розвитку стійкості до антибіотиків.
Важкі побічні ефекти від застосування антибіотиків для лікування акне трапляються рідко.
- Комбіновані оральні контрацептиви. FDA схвалила комбіновані оральні контрацептиви для лікування акне у жінок, що приймають контрацептиви. Це продукти, які поєднують гормони прогестин та естроген. Поширеними побічними ефектами комбінованих оральних контрацептивів є збільшення ваги, підвищена чутливість грудей і нудота. Ці ліки також асоціюються з підвищеним ризиком серцево-судинних проблем, раку молочної залози та шийки матки.
- Антиандрогенні засоби. Можна розглядати для жінок та дівчат-підлітків, якщо пероральні антибіотики не допомагають. Вони діють, блокуючи вплив андрогенних гормонів на залози, що виробляють шкірне сало. Призначення зробить лікар. Можливі побічні ефекти включають збільшення чутливості грудей, болючі місячні.
Лікарські і косметичні процедури від прищів
- Лікування лазером. Має проводитися сертифікованим спеціалістом. Тривалість курсу процедур залежить від стану шкіри та досягнутого косметичного ефекту.
- Хімічний пілінг. У цій процедурі використовуються хімічні розчини, такі як саліцилова кислота, гліколева кислота або ретиноева кислота, а також фруктові кислоти.
- Дренаж та витяжка. Ваш лікар може використовувати спеціальні інструменти для обережного видалення білих прищів і вугрів або кист, які не усувалися за допомогою місцевих препаратів. Ця техніка тимчасово покращує зовнішній вигляд вашої шкіри,проте також може спричинити утворення рубців.
- Стероїдні ін’єкції. Вузлові та кистозні ураження можна лікувати, вводячи їм стероїдні препарати. Ця терапія переважно дає швидке поліпшення стану і зменшення болю, проте побічні ефекти можуть включати витончення шкіри та зміну кольору в обробленій ділянці.
Будьте здорові!
Рекомендована література:
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/acne/symptoms-causes/syc-20368047
https://www.nhs.uk/conditions/acne/
https://www.nhs.uk/conditions/acne/causes/
https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/acne/ss/slideshow-acne-dictionary
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/12233-acne
Автор: Ольга Летнянчик, лікар, медичний блогер.
У 2003 році закінчила Львівський національний медичний університет ім. Данила Галицького, здобула кваліфікацію лікаря.
«Беру участь у декількох проектах у сфері популяризації здорового способу життя, збереження та зміцнення здоров’я. Вірю, що знання – це перший крок на шляху до змін на краще».
- Які вітаміни та мінерали потрібні для жінок віком 40+
- Життя в телефоні: чи реально побороти залежність від смартфона?
- Отруєння грибами: симптоми та перша медична допомога
- Обираємо вітаміни для вагітних
- Якщо вкусила змія: правила першої допомоги
- Підготовка й адаптація дітей до школи: усе, що потрібно знати батькам і дітям
- Популярні лікарські рослини: властивості, дія, детальний опис
- Новий коронавірус: що варто знати?
Не займайтесь самолікуванням!
Продукти, послуги, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «D.S.» та офіційних сторінках у Facebook та YouTube, включно з товарними етикетками і упаковкою, представлені виключно в інформаційних цілях і не повинні сприйматися як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «D.S.» не несе відповідальності за будь-який діагноз, встановлений читачем самостійно на підставі розміщеної нею інформації, і не відповідає за зміст будь-яких зовнішніх інтернет-ресурсів, на які зроблено посилання, включно з будь-якими комерційними продуктами або послугами, згаданими у них. Завжди консультуйтеся зі своїм лікарем, якщо у вас виникають питання, пов'язані з вашим здоров'ям.Ви можете зберігати представлені матеріали для некомерційного використання.