Що таке ретинол? Яким чином він може допомогти шкірі? Чи справді він має анти-ейдж ефект? При яких ще проблемах стане у нагоді ретинол? Про це та інше читайте  в цій статті.

Коли ми дорослішаємо та старіємо, часто помічаємо такі ознаки на нашій шкірі, як поява зморшок, тьмяний вигляд.

Є багато різних процедур, які можуть  сповільнити старіння шкіри. Ретинол – один із тих інгредієнтів, який допоможе очистити та підтягнути шкіру. Проте має минути кілька тижнів, перш ніж ви побачите  перші результати, і протягом цього часу ваша шкіра може виглядати навіть гірше. Проте не впадайте у відчай – після тимчасового погіршення стану шкіри обов’язково настане покращення.

Що таке ретинол?

Ретинол – це форма вітаміну А, яка широко використовується в догляді за шкірою. А також це відомий засіб проти старіння шкіри.

Ретинол входить до складу деяких косметичних засобів і випускається в багатьох формах, зокрема:

  • Креми
  • Гелі
  • Лосьйони
  • Мазі
  • Сироватки.

Ретинол широко доступний без рецепта, його можна придбати в аптеках або ж відвідати лікаря, щоб обговорити, який саме ретинол найкраще підійде до вашої шкіри. Наприклад, лікар може призначити ліки, які містять більш високі концентрації ретиноїдів, ніж ви можете отримати без рецепта.

Ретинол і ретиноїди – в чому різниця?

Важливо не плутати ретинол та ретиноїди. Обидва є похідними вітаміну А та використовуються для покращення текстури та зовнішнього вигляду шкіри. Основна відмінність полягає в концентрації діючої речовини.

Ретиноїди виробляються у вищих концентраціях і доступні переважно за рецептом. Лікуючи ретиноїдами, наприклад, акне, ви можете швидше помітити зміни шкіри на краще.

Ретиноїди широко використовуються в косметології для зменшення зморшок та ознак старіння на обличчі. Лікарі також призначають їх для лікування деяких захворювань шкіри, таких як псоріаз. Проте ретиноїди можуть мати побічні ефекти – наприклад, подразнення шкіри.

Читайте також: Як швидко отримати онлайн-консультацію лікаря дерматолога (чи лікарів інших спеціальностей) 

Як працює ретинол?

Ретинол має багато переваг для очищення шкіри та запобігання старінню. Зокрема, він збільшує товщину та еластичність шкіри, уповільнює вироблення меланіну, зменшує запалення та запобігає закупорці пор.

Також він збільшує утворення нових клітин шкіри (явище проліферації) – це допомагає очистити пори.

Ретинол також відлущує старі клітини та збільшує вироблення колагену, що може зменшити появу тонких ліній і зморшок, надаючи вашій шкірі більш свіжого вигляду і пружності.

Ретинол починає діяти у ваших клітинах одразу, але пройде кілька тижнів, перш ніж ви помітите покращення зовнішнього вигляду.

Також є важливі застережливі нюанси. Ретинол є потужним засобом проти старіння шкіри та прищів, але він підходить не всім. Якщо ви схильні до алергії або у вас чутлива шкіра, ви можете спробувати засоби по догляду за шкірою з альтернативними інгредієнтами, які запобігають старінню або очищають шкіру.

Також слід знати, що ретинол робить вашу шкіру більш чутливою до сонячного світла, тому обов’язково користуйтеся сонцезахисним кремом і уникайте прямих сонячних променів під час використання продуктів з ретинолом.

Механізм дії ретинолу:

  • зменшення запалення
  • збільшення вироблення проколагену, попередника колагену
  • очищення закупорених пор
  • регуляція росту та клітин на поверхні тіла
  • уповільнення старіння шкіри під дією ультрафіолету.

Що лікує ретинол

Безрецептурні препарати з ретинолом пропонуються для покращення зовнішнього вигляду шкіри. Для підбору оптимальної форми ретинолу ви можете проконсультуватися з дерматологом.

Дізнайтесь вчасно Як швидко отримати онлайн-консультацію лікаря дерматолога (чи лікарів інших спеціальностей) 

Дослідження показують, що ретиноїди можуть краще допомогти в лікуванні вугрів, шрамів і розтяжок (стрій).

Натомість, ретинол  має потужний антивіковий ефект.

Тож препарати з ретинолом можуть бути корисні при таких станах:

  • Акне

Це поширене захворювання шкіри. Коли наші пори закупорюються мертвими клітинами шкіри та жиром, можуть з’явитися чорні крапки, білі вугрі або інші типи прищів. Ретинол працює проти прищів, запобігаючи закупорці пор. Ви все ще можете бачити прищі протягом перших кількох місяців лікування – ваша шкіра може навіть виглядати гірше (це іноді називають очищенням від ретинолу). Але якщо ви будете дотримуватися режиму лікування, невдовзі ви отримаєте очевидно чистішу шкіру.

  • Шрами і рубці від прищів

Такі шрами  утворюються в результаті травм і запалень прищів. Ці рожеві, червоні або темні плями, що з’являються під час загоєння прищів, можуть залишатися на шкірі ще кілька тижнів.

А деколи неправильне поводження з прищами (їх витискання, здирання) завдає ще більшої шкоди шкірі та може залишити незворотні рубці.

Лікування ретинолом може допомогти зменшити набряк і запалення та запобігти подальшим висипанням.

  • Темні плями (гіперпігментація)

Ця проблема може розвинутися внаслідок пошкодження шкіри ультрафіолетом. Якщо на обличчі, руках або шиї є світло- або темно-коричневі плями, це означає накопичення меланіну, який надає шкірі колір (пігмент). Ці плями, які також називають «сонячними плямами» або  «печінковими плямами», є безболісними, але якщо вам не подобається, як вони виглядають, можна застосувати ретинол.

  • Розширені пори

Пора – це маленький отвір на поверхні шкіри, через який виходить шкірний жир. Коли ці важливі отвори забиваються мертвими клітинами шкіри або жиром, то пори стають більшими за розміром та візуально помітнішими.

Ретинол лікує розширені пори, посилюючи оновлення клітин шкіри, що робить вашу шкіру наче товстішою, запобігаючи появі забитих пор.

  • Саркома Капоші

Це рідкісний вид раку, який може вражати людей з ослабленою імунною системою. У пацієнтів  з саркомою Капоші зазвичай з’являються темні плями (можуть бути синіми, чорними, рожевими, червоними або фіолетовими), які є пласкими або горбистими.

Ретиноїди можуть сповільнити ріст клітин саркоми Капоші. Хоча вони не лікують рак, лікар може порекомендувати застосувати ретиноїди, щоб уповільнити його прогресування.

  • Мелазма

Ще одне поширене захворювання шкіри, яке призводить до появи темних плям або вкраплень на ділянках, які піддаються впливу сонця. Через вплив ультрафіолету та певних рівнів гормонів збільшується кількість виробленого меланіну, що спричиняє появу світло-коричневих, темно-коричневих або блакитно-сірих плям, схожих на веснянки, з найбільш частою локалізацією у верхній частині щік, переніссі, на лобі, верхній губі.

Мелазма часто трапляється під час вагітності. Якщо жінка вагітна, їй слід поговорити зі своїм лікарем перед використанням внутрішніх (пероральних) або місцевих ліків. Якщо ви не вагітні, місцевий ретиноїд може прискорити зникнення плям мелазми.

  • Псоріаз

Це шкірне захворювання, в основі якого лежать запальні процеси, що призводить до надто швидкого росту нових клітин шкіри. Нові клітини накопичуються, утворюючи густу лускату висипку рожевого або червоного кольору.

Ретинол для місцевого застосування уповільнює ріст клітин шкіри та зменшує запалення. Але оскільки ретинол також може додатково подразнювати шкіру, лікарі зазвичай рекомендують використовувати ретинол у поєднанні з місцевими стероїдами.

  • Розтяжки на шкірі

Це шрами, які виникають, коли наша шкіра розтягується внаслідок вагітності, збільшення ваги, різкої втрати ваги або швидкого росту м’язів. Ці шрами спочатку рожеві, червоні або фіолетові, а потім поступово освітлюються, поки не стають сріблястими або білими.

Місцеве застосування ретинолу допоможе зробити розтяжки менш помітними, але поговоріть зі своїм лікарем, перш ніж використовувати його під час вагітності або у період годування грудьми.

  • Зморшки

З віком клітини шкіри діляться повільніше. Середній шар шкіри (дерма) починає тоншати, їй  важче утримувати вологу, стає менше еластину та колагену. Ретинол для місцевого застосування може запобігти появі тонких ліній і зморшок, уповільнюючи розпад колагену та роблячи шкіру більш еластичною. Зазвичай потрібно кілька місяців місцевого використання ретинолу, щоб помітити різницю.

Ретинол для обличчя – як правильно використовувати

Перш ніж використовувати продукт з ретинолом вперше, зробіть тест на невеликій ділянці шкіри, щоб побачити, чи немає у вас негативних реакцій. Якщо пляма на шкірі не червоніє або не свербить, ви можете додати ретинол до свого догляду за шкірою перед сном.

Дотримуйтеся інструкцій на упаковці або рекомендацій постачальника щодо застосування.

Загалом, ось які кроки слід виконати:

  • Очистіть шкіру м'яким очищальним засобом і висушіть її.
  • Нанесіть ретинол тонким шаром на все обличчя (обережно, щоб він не потрапив у рот, ніс та очі). Слід використовувати дозу приблизно розміром з горошину. Протягом перших двох тижнів лікування застосовуйте ретинол через день.
  • Завершіть процедуру зволожуючим кремом для обличчя, який не закупорює пори (не комедогенний).

Протипоказання до ретинолу

Оскільки ретинол може подразнювати вашу шкіру, краще починати з малих доз. Після тесту ви можете використовувати продукт раз на кілька днів, а потім поступово збільшувати кількість до одного або двох разів на день.

Спочатку ви можете відчувати почервоніння, свербіж або печіння, але ці симптоми зникають, коли шкіра звикає до лікування.

Які побічні ефекти ретинолу треба знати

Побічні ефекти від місцевого застосування ретинолу зазвичай тимчасові. Вони включають:

  • Суху, подразнену шкіру
  • Свербіж або печіння
  • Почервоніння або лущення шкіри
  • Сонячний опік.

Ці побічні ефекти поступово зникають, коли ваша шкіра звикне до нового лікування.

Як можна впоратися з побічними ефектами ретинолу

Внесення невеликих змін у ваш догляд за шкірою може допомогти зменшити почервоніння та подразнення, які можуть виникнути внаслідок використання ретинолу.

  • Використовуйте лише один продукт з ретинолом за один раз;
  • Використовуйте ретинол через день, а не щодня;
  • Зачекайте 30 хвилин після вмивання обличчя, перш ніж наносити продукт з ретинолом;
  • Уникайте продуктів з ретинолом, якщо у вас сонячний опік, пошкоджена шкіра або інші подразнення шкіри;
  • Використовуйте крем із сонцезацистом SPF 30 і носіть сонцезахисний одяг і головні убори, щоб зменшити впив ультрафіолету;
  • Запитайте свого лікаря про найкращий час для нанесення зволожуючого крему.

Корисно затнати: Як швидко отримати онлайн-консультацію лікаря дерматолога (чи лікарів інших спеціальностей)

Чи може ретинол пошкодити шкіру?

Якщо ви використовуєте ретинол, ви стаєте більш чутливими до дії сонця і вразливішими перед сонячними опіками. Використання надто високих доз ретинолу також може бути пов'язане з розвитком раку шкіри.

Обов’язково використовуйте сонцезахисний крем і уникайте прямих сонячних променів у той час, коли використовуєте продукти з ретинолом.

Читайте також: Креми від сонця: як обирати та правильно використовувати сонцезахист

Зверніться до медичного працівника, якщо:

  • У вас розвивається серйозна реакція на ретинол;
  • Ви не бачите результатів після використання безрецептурного продукту з ретинолом протягом кількох місяців і хочете розглянути наступні кроки.

Чи можна використовувати ретинол під час вагітності та грудного вигодовування?

Якщо ви вагітні або годуєте грудьми, проконсультуйтеся зі своїм лікарем перед використанням нових продуктів, добавок або ліків. При прийомі всередину ретиноїди можуть викликати вроджені дефекти. Деякі дослідження показують, що при нанесенні на шкіру невелика кількість препарату всмоктується та потрапляє у кров. Є повідомлення про немовлят, які народилися з вродженими дефектами після місцевого застосування ретиноїдів вагітною.

Оскільки існують інші способи лікування захворювань шкіри, медики не рекомендують використовувати ретиноїди під час вагітності.

Повідомте свого лікаря, якщо ви плануєте завагітніти, і розгляньте методи надійного контролю народжуваності, якщо ви використовуєте продукти з ретинолом.

Місцеве застосування ретинолу та годування грудьми

Оскільки місцевий ретиноїд мінімально всмоктується в кров, медики вважають, що ризик для немовлят на грудному вигодовуванні низький. Проте ви завжди повинні обговорювати ліки та добавки, навіть місцеві, зі своїм лікарем під час годування груддю. Якщо ви все ж використовуєте місцеві ретиноїди, не наносіть їх на груди та подбайте про те, щоб продукт не потрапляв на шкіру вашої дитини.

Чи можна поєднувати ретинол з іншими місцевими засобами для лікування шкіри?

Так, ви можете поєднувати або чергувати ретинол з іншими місцевими засобами для лікування шкіри. Але оскільки багато процедур можуть подразнювати шкіру, бажано робити це вкрай обережно.

Люди, які використовують ретинол, зазвичай відчувають сухість і подразнення шкіри, особливо після використання нового продукту.

Інші побічні ефекти ретинолу можуть включати:

  • почервоніння
  • свербіж
  • лущення шкіри.

Щоб зменшити ці побічні ефекти, спробуйте використовувати ретинол через день чи рідше, а потім використовуйте його щовечора. Якщо ви продовжуєте відчувати подразнення шкіри, ви можете поговорити з дерматологом.

Менше 10 відсотків людей, які використовують ретинол, можуть відчувати більш серйозні побічні ефекти, такі як:

  • поява прищів
  • загострення екземи
  • зміна кольору шкіри
  • чутливість до ультрафіолету
  • утворення пухирів
  • пекучість
  • набряк.

Нанесення ретинолу через 30 хвилин після вмивання також може зменшити подразнення шкіри. Ризик виникнення побічних ефектів може бути вищим, якщо ви використовуєте більше одного продукту, що містить ретинол, одночасно.

Уважно читайте етикетки – особливо якщо ви використовуєте комбінацію продуктів, позначених як «анти-старіння» або від прищів, які, швидше за все, містять ретинол. Через ризик чутливості до сонця ретинол найкраще наносити на ніч.

Згідно з даними Американської академії дерматології, при використанні продукту з ретинолом, ваш вечірній догляд за обличчям має виглядати так:

  1. Вимийте обличчя.
  2. Висушіть обличчя.
  3. Нанесіть ретинол.
  4. Зачекайте кілька хвилин, потім нанесіть зволожуючий крем.

Завжди дотримуйтесь інструкцій із застосування та уникайте частого використання або у більших кількостях, ніж рекомендують лікарі. Кожен, хто відчуває будь-які побічні ефекти, повинен повідомити про це свого лікаря.

Будьте здорові!

Рекомендована література:

https://my.clevelandclinic.org/health/treatments/23293-retinol

https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/how-does-retinol-work

https://www.medicalnewstoday.com/articles/retinoids

https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/do-retinoids-really-reduce-wrinkles

Автор: Ольга Летнянчик, лікар, медичний блогер.

У 2003 році закінчила Львівський національний медичний університет ім. Данила Галицького, здобула кваліфікацію лікаря.

«Беру участь у декількох проектах у сфері популяризації здорового способу життя, збереження та зміцнення здоров’я. Вірю, що знання – це перший крок на шляху до змін на краще».