Зміст:

Як покращити зір та ефективно зняти напругу з очних мязів? Чи існує ефективний комплекс вправ, гімнастика для очей, що приносить користь та допомагає в профілактиці проблем із зором?

Чи можна тепер уявити будь-яку роботу, де не було б потреби працювати за екраном комп’ютера, передивлятися повідомлення у телефоні? Загалом будь-яка сучасна діяльність вимагає тривалого напруження очей. Надмірне навантаження на зір може призвести до появи проблем, що потребуватимуть консультації лікаря-окуліста (офтальмолога).

Очі мають унікальну здатність швидко підлаштовуватися (адаптуватися) до розрізнення предметів на різній відстані, наприклад, близьких предметів, як при читанні, так і віддалених предметів, що розташовані подалі. Ця здатність багато в чому залежить від ефективної роботи м’язів ока. 

Відомо, що тренування м’язів є корисним, це допомагає їм ефективніше виконувати свою роботу та відновлюватися після довгого навантаження на очі.

Звичайно, не варто очікувати чудесних і швидких змін. Якщо ви будете сумлінно виконувати вправи, гімнастика для очей поступово може допомогти з проблемами фокусування та зняти напруження очей. Вправи допомагають «навчити око» швидше відновлюватися, бути «гнучкішим», це може бути додатковою можливістю допомогти «покращити» зір. Але тільки комплекс тренувань не буде ефективним, коли мова йде про  астигматизм, короткозорість або далекозорість (відомих як порушення рефракції), що потребують системного лікування в окуліста.

Чим корисна зарядка для очей

Існують загальні симптоми, які можуть свідчити про те, що вправи для зміцнення очей можуть бути корисними. До них належать пропуск рядків або слів під час читання, періодичне закривання очей, напруження очей і головний біль.

Зарядка для очей може вирішувати проблеми з поворотом очей (косоокість) і лінивим оком (амбліопія), стеженням за очима (саккадична дисфункція) і зведенням очей (недостатність конвергенції). Було показано, що вправи для лінивих очей є корисними для виправлення цього стану, особливо коли його помітили вчасно.

Вправи для очей для покращення зору

Пальмінг

Вправа, що допомагає розслабити м’язи навколо очей, зменшити втому очей.

Потріть долоні, щоб вони розігрілися. Закрийте очі і покладіть долоні кожної руки на відповідну вилицю. Обхопіть рукою кожне око і глибоко дихайте протягом п’яти хвилин.

Блимання

Коли ми проводимо час за екранами, частота моргання сповільнюється. Це може спричинити пересихання очей, викликати відчуття піску в очах, подразнення та втоми.

Під час моргання ми зволожуємо та очищаємо очі. Тому моргати корисно.

Вправа на моргання: закрити очі на 2-3 секунди. Поки очі закриті, повіки можна свідомо щільно стиснути для додаткової стимуляції слізних залоз. Повільно відкривати повіки. Повторити так 4-5 разів через кожні 30 хвилин роботи за екраном.

Відтискання від олівця

Ця вправа тренує очі рухатися назустріч, дивлячись на близький предмет.

Тримайте олівець на відстані витягнутої руки. Зосередьтеся на кінчику гумки. Якщо на гумці є буква, сфокусуйте її, щоб вона була розбірливою. Тепер повільно перемістіть олівець до носа, тримаючи в фокусі гумку або букву. Коли подвоїться, відведіть олівець від очей.  Повторіть вправу кілька разів.

Близький і далекий фокус

Чергування фокусування на приближеному, а потім віддаленому предметі допомагає тренувати вашу систему фокусування, щоб правильно включатися та розслаблятися.

Тримайте великий палець на відстані 25 см від обличчя і зосередьтеся на ньому протягом 15 секунд. Крім того, ви можете тримати поруч об’єкт з буквою на ньому, щоб краще задіяти вашу систему фокусування. Через п’ятнадцять секунд переведіть погляд на ціль на відстані 6 метрів і знову утримуйте фокус протягом 15 секунд. Поверніться до великого пальця. Повторіть кілька разів.

Фігура «Вісімка»

Відстеження об’єкта очима можна тренувати за допомогою вправи «Вісімка».

Виберіть точку на підлозі на відстані 3 метри від себе. Очами обведіть уявну вісімку. Продовжуйте 30 секунд, потім змініть напрямок руху очей на протилежний.

Правила 20-6-20

Коли ми напружуємо очі для роботи зблизька, наша система фокусування може втомитися. Наші очі також можуть пересихати. Планування регулярних перерв допомагає трохи полегшити це напруження.

Правило 20-6-20 легко запам'ятати. Через кожні 20 хвилин близької роботи зробіть перерву. Подивіться на ціль на відстані 6 метрів від вас протягом 20 секунд. За хвилину можете повернутися до роботи з близькими об’єктами.

Струна Брока

Струна Брока була розроблена Фредеріком Броком зі Швейцарії, піонером у терапії зору. Його можна використовувати для різноманітних вправ для тренування зорової системи.

Щоби налаштувати шнурок Брока, зав’яжіть петлю на кожному кінці мотузки. Прикріпіть одну петлю до дверної ручки. Розташуйте три намистини. Першу намистину, розташуйте поблизу дверної ручки. Другу, середню намистину, розташуйте на відстані 50 см – 1 м 50 см від вас. Третя, найближча намистина, повинна бути на відстані 15 см від вашого носа. Тримайте струну прямо під носом. За допомогою струни Брока можна виконувати послідовність вправ, щоб тренувати очі на відстеження, вирівнювання та фокусування погляду.

Чи є протипоказання для гімнастики очей?

Попри те, що зарядка для очей може бути корисною, варто пам’ятати, що тренування не можуть вирішити кожну проблему з очима. Також важливо регулярно відвідувати офтальмолога для проведення комплексних оглядів, щоб переконатися, що відсутні серйозніші причини (наприклад, глаукома), що викликають проблеми із зором.

Причини, які потребують медичного лікування зору (протипокази до самолікування):

Порушення рефракції є поширеними проблемами очей. Вони включають:

  • далекозорість (далекозорість);
  • короткозорість (міопія);
  • астигматизм (нечіткий або спотворений зір);
  • пресбіопія (втрата здатності зосереджуватися на близьких речах), яка може виникати у природний спосіб із віком.

Порушення рефракції часто потрібно виправляти за допомогою окулярів, контактних лінз, а в деяких випадках можливе хірургічне втручання.

Інфекції ока (кон'юнктивіт)

Кон’юнктивіт також називається рожевим оком – це інфекція зовнішньої стінки ока. Кон’юнктивіт може призвести до свербіння очей, болю в очах, а також до помутніння зору.

Інфекція зазвичай викликається вірусом, але також може бути викликана бактеріями або алергією. Якщо причиною є бактерії, лікар може рекомендувати використовувати очні краплі з антибіотиками для лікування інфекції.

Хвороби очей

Існує багато захворювань очей, які можуть викликати розмитість зору, зокрема:

  • катаракта;
  • вікова макулярна дегенерація (ВМД);
  • пошкодження зорового нерва;
  • глаукома;
  • увеїт;
  • косоокість;
  • синдром сухого ока;
  • відшарування сітківки (є показом для надання невідкладної медичної допомоги);
  • діабетична ретинопатія при цукровому діабеті.

Цукровий діабет – це порушення обміну речовин, пов'язане з високим рівнем цукру в крові. Одне з ускладнень цукрового діабету називається діабетичною ретинопатією (ДР), яка також є основною причиною сліпоти у дорослих.

Хвороба Грейвса

Якщо не лікувати захворювання щитоподібної залози, відоме як хвороба Грейвса, можуть з’явитися симптоми розладів зору, включно розмитість або подвійне зображення.

Гіпертонія

Підвищений кров’яний тиск може вплинути на весь організм, включно дрібні кровоносні судини очей. При підвищеному кров’яному тиску дрібні судини, в тому числі судини сітківки, схильні до звуження (спазму), відповідно порушується кровопостачання та можливий розвиток набряку. Тривалий спазм судинок ока може пошкодити кровоносні судини та зумовити появу проблем із зором.

Рівень артеріального тиску нескладно контролювати в домашніх умовах – за допомогою тонометра. Читайте поради лікаря, який тонометр краще купити.

Вправи для очей при короткозорості

Усього п’ять-десять хвилин на день спеціальної гімнастики для очей допомагають відновити зір на початковій стадії короткозорості у дітей і дорослих, а також при помилковій короткозорості, так званому «ледачому оці».

Щоб отримати очікуваний ефект, гімнастику потрібно виконувати щодня, поєднуючи з масажем обличчя і повік, а також легкою розминкою для шиї і хребта.

Дотримуйтесь основних правил профілактики короткозорості:

  • працюючи за комп’ютером, робіть перерви кожні півгодини,
  • періодично дивіться вдалину,
  • забезпечте хороше освітлення під час читання,
  • не читайте лежачи або з маленьких екранів телефону,
  • особливо уникайте читання в транспортних засобах, що рухаються.

Вправи при далекозорості

При далекозорості ви без проблем бачите дорожні знаки під час руху і можете легко читати дошку, навіть сидячи на задніх сидіннях на лекції. Але спроба читати газету або друкувати на комп’ютері змушує вас примружитися, щоб розрізнити розмиті слова.

Чи можна вилікувати далекозорість за допомогою вправ для очей?

Далекозорість виникає, коли світло, що потрапляє в око, фокусується за сітківкою, а не безпосередньо на ній, що призводить до того, що об’єкти крупним планом виглядають розмитими. Вправи для очей існують вже понад 100 років і можуть допомогти при певних захворюваннях очей, таких як перехрещені очі або ліниве око. Але лікарі погоджуються, що вони не ефективні для лікування далекозорості, короткозорості або астигматизму, про що стверджує Американська академія офтальмологів. Немає достатньо наукових доказів, щоб підтвердити використання вправ для очей для лікування далекозорості.

Вправи для очей не можуть допомогти при далекозорості, оскільки ви не можете змінити кривизну ока за допомогою вправ для очей.

Профілактика втоми очей під час роботи за комп'ютером

Працюючи за комп’ютером, важливо через кожних 20-30 хвилин робити перерву в роботі. Під час перерви практикуйте гімнастику для очей. Також стежте за вашою поставою та якістю освітлення, не читайте з маленьких або екранів, що мерехтять.

Вправи для очей для дітей

Очі дітей є вразливими до надмірних перевантажень, особливо під час росту та розвитку організму дитини. Стежте, щоб дитина не пересиджувала за екраном, тим більше за маленьким екраном мобільного телефону.

Щоденне тренування може попередити деякі проблеми із зором, що зумовлені надмірним навантаженням очей дитини. Варто вчасно звернутися за консультацією до лікаря-офтальмолога, щоб попередити можливі проблеми у майбутньому.

Будьте здорові!

 

Рекомендована література:

https://www.webmd.com/connect-to-care/lasik/do-eye-exercises-work-for-farsightedness
https://www.healthline.com/health/eye-health/how-to-cure-blurry-vision-naturally
https://kraffeye.com/blog/8-easy-eye-exercises-to-improve-vision-techniques-and-tips
https://www.inneseyeclinic.com/2019/11/08/5-activities-that-will-enhance-your-eye-health/
https://www.essilor.ca/en/newsroom/strengthen-your-eyes-with-ocular-gymnastics
https://www.healthline.com/health/eye-health/eye-exercises

 

 

Автор: Ольга Летнянчик, лікар, медичний блогер.

У 2003 році закінчила Львівський національний медичний університет ім. Данила Галицького, здобула кваліфікацію лікаря.

«Беру участь у декількох проектах у сфері популяризації здорового способу життя, збереження та зміцнення здоров’я. Вірю, що знання – це перший крок на шляху до змін на краще».