Який тонометр краще купити: поради лікаря
Домашня аптечкаЗміст:
- Для чого потрібен тонометр?
- Види тонометрів
- Механічні тонометри
- Електронні тонометри
- Як правильно вибрати тонометр для дому?
- Як правильно міряти тиск тонометром?
Який тонометр краще обрати для дому, які є види апаратів для вимірювання тиску в домашніх умовах, переваги та недоліки різних тонометрів – про все це читайте у нашій статті.
Для чого потрібен тонометр?
Тонометр – це медичний прилад для вимірювання артеріального тиску. Артеріальний тиск вимірюється в міліметрах ртутного стовпчика (одиниця вимірювання) – скорочено мм рт.ст.
Під час замірів артеріального тиску фіксуються два значення – систолічний (вище значення) та діастолічний артеріальний тиск (нижче значення), наприклад, 120 на 80 мм рт.ст.
Систолічний артеріальний тиск – це тиск, із яким кров виштовхується із серця до аорти під час скорочення лівого передсердя. Систолічний артеріальний тиск показує силу, із якою серце, як помпа, може спрямувати кров до системи судин. У здорових людей систолічний артеріальний тиск коливається від 100 до 120 мм рт.ст.
Діастолічний артеріальний тиск – це тиск, який залишається, коли ліве передсердя розслабляється. Діастолічний тиск більше свідчить про стан периферійних судин, рівень опору, який створюється в цих судинах. У здорових людей діастолічний тиск коливається від 60 до 80 мм рт.ст.
Пульсовий артеріальний тиск – це різниця між систолічним і діастолічним тиском. Що більша ця різниця, то краще, оскільки більше крові надходить до найменших капілярів. У здорових людей пульсовий артеріальний тиск коливається від 40 до 60 мм рт.ст.
Вимірювання артеріального тиску допомагає швидше діагностувати, наприклад, розвиток гіпертонічної хвороби чи інших захворювань. Вчасне визначення високих показників артеріального тиску при гіпертонічному кризі – вчасна перша медична допомога. Вчасна та ефективна медична допомога знижує ризик розвитку небезпечних ускладнень, наприклад, інсульту чи інфаркту міокарда.
Про вітаміни і мінерали для підтримки здоров’я серця, судин і кровообігу читайте тут.
У дорослих верхньою межею нормального артеріального тиску є систолічний до 140 мм рт.ст. і діастолічний до 90 мм рт.ст. Вище цих показників тиск вважається високим, а стан називається гіпертензією.
Види тонометрів
Тонометри поділяються на три типи:
- ручні (механічні);
- напівавтоматичні;
- автоматичні (електронні, цифрові).
Про тонометри загалом можна сказати так: що менше потрібно зусиль та навичок при використанні приладу, то більше «автоматики» у ньому, а отже, вищою буде його вартість.
Механічні тонометри
Механічні тонометри прості, відносно дешеві, майже не ламаються, проте вимагають навичок користування. Такі вимірювальні прилади потребують сторонньої особи, що робить заміри, оскільки майже не можливо добре виміряти тиск самостійно.
Чому механічний тонометр вимірює точніше?
Механічними тонометрами здебільшого користуються медичні працівники, що вміють правильно вдягнути манжетку на руку пацієнта, приставити фонендоскоп, почути тони серця та відповідно зафіксувати значення тиску на манометрі.
Насправді електронні тонометри більш чутливі, а отже, точніші. Артеріальний тиск не є константою, він змінюється, трохи коливається навіть у стані спокою здорової людини. Тому виміряні електронним тонометром значення артеріального тиску спершу можуть здаватися трохи незвичними, адже не відповідають традиційним заокругленим «120 на 80» або «140 на 90».
Як користуватися механічним тонометром?
- Лікар чи медсестра звільняє руку пацієнта від одягу, кладе її на рівну поверхню, одягає манжетку, яку затягує, але не занадто туго.
- Відстань від краю манжети до згину руки має бути 2 см, тобто як ширина двох пальців.
- Правильно зафіксувавши манжетку, необхідно визначити пульс на плечовій артерії в ліктьовій ділянці. «Знаходять» свій пульс, злегка притиснувши вказівний і середній пальці до внутрішнього центру згину ліктя (там, де розміщена плечова артерія).
- До місця пульсації ліктьової артерії в ліктьовій ямці прикладаємо мембрану фонендоскопу, слухавки якого – у вухах особи, що проводить вимірювання артеріального тиску.
- Манометр необхідно покласти перед очима.
- У вільну руку береться груша, яку стискають для нагнітання повітря в манжету. Повітря накачується в манжету так, щоби стрілка на манометрі показувала приблизно 200 мм рт.ст.
- Після досягнення потрібної позначки на манометрі коліщатко груші трохи відкручується, відповідно, повітря з манжети починає поступово виходити. Робити це потрібно поступово, інакше ви просто не встигнете зафіксувати значення тиску.
- У процесі того, як повітря з манжети спускається, стрілка на манометрі починає рухатися вниз. У цей час важливо уважно слухати звуки в фонендоскопі.
- У якийсь момент почується перший глухий удар – це ваш верхній, або систолічний тиск. Зафіксуйте візуально це значення на циферблаті манометру і запам’ятайте його.
- Повітря випускається до того моменту, поки чути удари серця. Останній такий удар буде вашим нижнім, або діастолічним тиском. Зафіксувавши його, манжету можна повністю здувати, знімати.
В осіб літнього віку важче правильно накачати і випустити повітря, побачити коливання стрілки тонометра або почути тони, тому механічним тонометром у цьому випадку краще користуватися лише медичним працівникам.
Електронні тонометри
Електронні тонометри бувають:
- автоматичні;
- напівавтоматичні.
Показники артеріального тиску висвітлюються на екрані, відповідно, зникає потреба у вмінні правильно вислухати тони серця.
Також перевагою електронних тонометрів є те, що вони компактні та легкі, отже зручно взяти із собою, скажімо, у дорогу.
Напівавтоматичні тонометри
Напівавтоматичні тонометри – це коли накачування повітря в манжетку здійснюється вручну, а от заміри проводяться автоматично, на дисплей видається готовий результат вимірювання артеріального тиску. Менша потреба в електроніці означає меншу ціну напівавтоматичного приладу. У більшості моделей також є функція зберігання значення показників протягом певного періоду часу.
Як користуватися напівавтоматичним тонометром?
- Звільніть ліву руку від одягу.
- Одягніть манжетку (нижній край на 2 см вище лінії згину ліктя). Шнур має бути розташований посередині.
- Рука має бути нарівні із серцем.
- Тримайте грушу в правій руці.
- Натисніть кнопку «увімкнути». Спочатку на дисплеї мають з'явитися всі символи, а потім позначка «нуль».
- Напомпуйте манжету, стискаючи грушу правою рукою.
- Очікуйте появу звукового сигналу.
- Сидіть спокійно, доки показники з'являться на моніторі.
- Дочекайтеся довгого звукового сигналу.
- Дайте манжеті здутися.
Автоматичні тонометри
Автоматичні тонометри майже не вимагають втручання людини у свою роботу. Тонометр закріплюють на руці, вмикають прилад, далі вимірювання артеріального тиску відбувається самостійно. «Розумний» прилад показує вже готові показники. Це зручний вибір для літніх людей.
Електронні тонометри більш чутливі, тому важливо вміти правильно одягнути манжетку, дотримуватися інструкції використання приладу.
Також електронний механізм більш чутливий до змін зовнішнього середовища, механічних ушкоджень, тому можливі поломки.
Вартість автоматичного тонометра є вищою порівняно із вартістю механічного, проте зручність, автономність і додаткові функції (голосове сповіщення, індикатор аритмії, пульсу – залежно від моделі) суттєво полегшують користування ним.
Як правильно вибрати тонометр для дому?
Кращий тонометр для домашнього вжитку – це той тонометр, яким ви вмієте користуватися. Якщо вам потрібен тонометр для літньої особи, що самостійно вимірюватиме собі тиск, тоді вам, скоріш за все, підійде зручний автоматизований прилад.
Американська асоціація серця (AHA) рекомендує для домашнього використання автоматичний плечовий тонометр. Аби впевнено користуватися цифровим вимірювачем артеріального тиску, дотримуйтесь інструкцій виробника, що додаються до нього.
Відгуки щодо вибору тонометра можуть трохи різнитися від фірми виробника, проте зазвичай сучасні напівавтоматичні чи автоматичні тонометри доволі зручні. При правильному використанні приладу можна отримати надійні результати вимірювання артеріального тиску. Що найважливіше: моніторинг артеріального тиску дозволяє зорієнтуватися, коли необхідна медична допомога та чи ефективним є лікування.
Як правильно міряти тиск тонометром?
- Уважно прочитайте інструкцію виробника до використання тонометру.
- Не вживайте їжу і напої за 30 хвилин до вимірювання артеріального тиску.
- Сходіть у туалет.
- Посидіть спокійно у зручному кріслі зі спинкою мінімум 5 хвилин перед вимірюванням.
- Зручно розмістіть ноги, не перехрещуйте їх.
- Перед вдяганням манжетки звільніть руку від одягу.
- Розмістіть манжетку на 2 см вище ліктьового згину. Трубка має бути розміщена посередині.
- Покладіть руку з одягненою манжетою на стіл нарівні грудей.
- Переконайтеся, що манжетка затягнута, але не надто туго.
- Не розмовляйте і не відволікайтеся під час вимірювання артеріального тиску.
- При першому вимірюванні артеріального тиску варто виміряти артеріальний тиск на обох руках, оскільки він іноді відрізняється.
- Регулярно записуйте значення вимірів артеріального тиску.
- Щоденно вимірюйте тиск у той самий період часу або за потреби.
- Якщо хочете зробити повторний замір, спокійно почекайте 1-2 хвилини.
Фактори, що можуть вплинути на підвищення артеріального тиску
- Стрес;
- куріння;
- холодна температура повітря;
- фізичні вправи;
- кофеїн;
- певні лікарські препарати.
Будьте здорові!
Рекомендована література:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK279251/
https://www.webmd.com/hypertension-high-blood-pressure/guide/hypertension-home-monitoring#1
https://www.cdc.gov/bloodpressure/measure.htm
https://www.nhs.uk/conditions/blood-pressure-test/
https://www.healthline.com/health/how-to-check-blood-pressure-by-hand
https://www.health.harvard.edu/heart-health/tips-to-measure-your-blood-pressure-correctly
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/high-blood-pressure/in-depth/high-blood-pressure/art-20047889
https://www.pharmencyclopedia.com.ua/article/2877/arterialnij-tisk
https://www.cvphysiology.com/Blood%20Pressure/BP002
Автор: Ольга Летнянчик, лікар, медичний блогер.
У 2003 році закінчила Львівський національний медичний університет ім. Данила Галицького, здобула кваліфікацію лікаря.
«Беру участь у декількох проектах у сфері популяризації здорового способу життя, збереження та зміцнення здоров’я. Вірю, що знання – це перший крок на шляху до змін на краще».
- Які вітаміни та мінерали потрібні для жінок віком 40+
- Життя в телефоні: чи реально побороти залежність від смартфона?
- Отруєння грибами: симптоми та перша медична допомога
- Обираємо вітаміни для вагітних
- Що варто знати, якщо ви зробили татуювання
- Якщо вкусила змія: правила першої допомоги
- Підготовка й адаптація дітей до школи: усе, що потрібно знати батькам і дітям
- Популярні лікарські рослини: властивості, дія, детальний опис
Не займайтесь самолікуванням!
Продукти, послуги, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «D.S.» та офіційних сторінках у Facebook та YouTube, включно з товарними етикетками і упаковкою, представлені виключно в інформаційних цілях і не повинні сприйматися як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «D.S.» не несе відповідальності за будь-який діагноз, встановлений читачем самостійно на підставі розміщеної нею інформації, і не відповідає за зміст будь-яких зовнішніх інтернет-ресурсів, на які зроблено посилання, включно з будь-якими комерційними продуктами або послугами, згаданими у них. Завжди консультуйтеся зі своїм лікарем, якщо у вас виникають питання, пов'язані з вашим здоров'ям.Ви можете зберігати представлені матеріали для некомерційного використання.