Ротавірусна інфекція: симптоми та профілактика
Корисно знатиЗміст:
- Що таке ротавірусна інфекція?
- Симптоми ротавірусної інфекції
- Чим небезпечна інфекція?
- Як лікувати ротавірусну інфекцію?
- Як лікувати ротавірусну інфекцію у дітей?
- Як передається ротавірусна інфекція?
- Висновок
Що таке ротавірус та як розпізнати симптоми ротавірусної інфекції? Чи небезпечне захворювання на ротавірус та як дієво запобігти його появі? Читайте про це в нашій статті.
Що таке ротавірусна інфекція?
Ротавірус – це вірусний збудник, який викликає гострий гастроентерит (розлад шлунково-кишкового тракту). Ротавірусні інфекції є найпоширенішою причиною діареї у дітей.
Симптоми ротавірусної інфекції
Симптоми захворювання на ротавірус часто проявляються вже на другий день після інфікування. Початок зазвичай гострий.
Основні симптоми ротавірусної інфекції включають сильний пронос, блювоту, лихоманку та зневоднення. Для організму дитини вони можуть становити небезпеку.
Легкий перебіг хвороби можна лікувати вдома, даючи дитині пити рідину, щоби запобігти зневодненню. Лікар може порекомендувати оральні сольові (регідратаційні) напої: Саше Регісол IC для приготування розчину для пиття, Хумана Електроліт з бананом, Хумана Електроліт з фенхелем. Натомість важке зневоднення вимагає медичного нагляду та введення рідини через вену (внутрішньовенне) в умовах стаціонару лікарні.
Механізм передачі ротавірусу
Із метою попередження поширення ротавірусної інфекції важлива гігієна, наприклад, регулярне миття рук, миття іграшок тощо. Ротавірус – це «хвороба брудних рук», інфекція переважно передається через фекально-оральний механізм передачі. Зазвичай це відбувається через забруднені руки або через вживання зараженої ротавірусом їжі чи води.
Рідше вірус може передаватися при чханні або кашлі, а також через поверхні, наприклад, дверні клямки (ручки) та іграшки, де вірус здатен зберігатися. Власне, тому вологе прибирання та обробка поверхонь є дуже важливою.
Коли ризик захворіти є найбільшим?
Найчастіше зараження відбувається взимку та навесні. Вірус легко поширюється серед дитячих колективів (дитячий садок, школа), а іноді й серед дорослих. Після того, як дитина інфікується вірусом, потрібно близько двох днів (інкубаційний період), щоби захворіти. Прояви захворювання – блювота і діарея можуть тривати від трьох до восьми днів.
Вакцина
Розроблена вакцина від ротавірусної інфекції. Вакцина ефективна для запобігання важким ротавірусним захворюванням на 90% відсотків і більше.
Чим небезпечна інфекція?
Щорічно ротавірус викликає понад 125 мільйонів випадків діареї у дітей та немовлят у всьому світі. Вірус є дуже заразним, наприклад, вважається, що діти в США, принаймні один раз у віці до 5 років, інфікуються ротавірусом. У Сполучених Штатах кількість дитячих смертей від ротавірусу становить від 20 до 40 щороку (у порівнянні з 600 000 у всьому світі).
Ротавірус – це вірусне захворювання, яке лікується лише симптоматично. Збудник переважно викликає розлад шлунково-кишкового тракту. Небезпечним є зневоднення, яке може настати після сильного блювання та проносу.
Важливо знати, коли звертатися за медичною допомогою, щоби запобігти небезпечним для життя ускладненням.
Коли звернутися до лікаря?
- Дитина віком до 2-х років;
- постійне блювання;
- частий пронос, що триває понад 24 годин;
- висока температура тіла (вище 39ᵒС);
- ознаки зневоднення, особливо у дітей;
- неможливість напоїти дитину через постійне блювання;
- зменшення кількості сечі, зменшення кількості вологих підгузків;
- поява крові в блювотних масах або у виділеннях;
- поява судом.
Ротавірусна інфекція у дітей
Найпоширенішим симптомом ротавірусу в дітей є важка діарея.
Також можуть проявитися такі симптоми:
- блювання;
- слабкість;
- лихоманка;
- дратівливість;
- зневоднення;
- біль у животі.
Діти дуже чутливі до втрати рідини та електролітів під час блювання й проносу, тому необхідно вчасно розпізнати ознаки зневоднення дитини, а саме:
- сухість у роті;
- спрагу;
- холодну суху шкіру;
- відсутність сліз під час плачу;
- зменшення сечовипускання (менша кількість вологих підгузків);
- концентровану сечу темного кольору з різким запахом;
- синці під очима.
Ротавірусна інфекція у дорослих
Симптоми ротавірусної інфекції в дорослому віці:
- блювота;
- різка слабкість;
- висока температура;
- дратівливість;
- зневоднення;
- біль у животі.
У здорових дорослих ротавірусна інфекція може викликати лише легкі прояви захворювання або проходити майже безсимптомно.
Як лікувати ротавірусну інфекцію?
Лікування ротавірусної інфекції є симптоматичним. Важливо не допустити критичного зневоднення організму. Ротавірусну інфекцію легкого перебігу лікують у домашніх умовах.
Лікування ротавірусу в домашніх умовах
- Пиття достатньої кількості води.
- Споживання легких супів, наприклад, курячого бульйону, овочевого супу.
- Вживання сольових розчинів для регідратації (відновлення водно-сольового балансу організму).
- Не вживати соків із цукром, кави, жирної їжі, що може спровокувати підсилення діареї.
Донедавна рекомендувалася так звана дієта BRAT (bananas, rice, applesauce, toast), що включала банани, рис, печене яблуко, сухарі. Проте сучасні рекомендації дещо змінилися. Радять надати перевагу збалансованому харчуванню, їсти меншими порціями та намагатися забезпечити достатню кількість поживних речовин і калорій.
Як лікувати ротавірусну інфекцію у дітей?
Лікування залежить від симптомів, їх важкості, віку та загального стану здоров’я дитини. Оскільки це вірусна інфекція, не доцільно призначати антибіотики. Не рекомендовано вживати ліки проти проносу. Деякі лікарі призначають пребіотики чи пробіотики.
Важливо дати дитині достатню кількість рідини. Немовлята, які перебувають на грудному вигодовуванні, потребують частішого прикладання до грудей. Старшим дітям можна давати негазовану мінеральну воду, ромашковий чай тощо. Увага! Не давайте дітям газовані солодкі напої, які можуть посилити діарею.
Якщо дитина може їсти, давайте дитині їсти маленькими порціями частіше. Важливо, щоб дитина отримувала необхідну кількість поживних речовин.
Увага! Якщо ви бачите ознаки зневоднення у дитини, варто вчасно звернутися за медичною допомогою, порадитися з лікарем.
Як передається ротавірусна інфекція?
Ротавірус найчастіше передається фекально-оральним шляхом. Це часто відбувається через те, що дитина неправильно або достатньо часто миє руки. Іноді зараження відбувається при вживанні зараженої їжі або води.
Вірус може тривалий час жити на таких поверхнях, як дверні ручки, іграшки та інші тверді предмети. Саме тому спалахи захворювання можуть виникати в дитячих колективах. Щоби запобігти поширенню вірусу, діти, які не хворі, не повинні контактувати з хворою дитиною. Тому, якщо дитина має ротавірусну інфекцію, їй не варто відвідувати дитячий садок чи школу, щоби не заразити інших.
У домашніх умовах для попередження поширення інфекції важливо мити руки з милом щонайменше 20 секунд, користуватися індивідуальним посудом, проводити вологе прибирання та проводити дезінфекцію.
Висновок
Ротавіруси є найчастішою причиною тяжких діарейних захворювань у немовлят та дітей раннього віку у всьому світі. Під час інфікування через інтенсивне блювання та пронос відбувається критичне зневоднення, тоді пацієнти потребуватимуть медичної допомоги.
Будьте здорові!
Рекомендована література:
https://www.ecdc.europa.eu/en/rotavirus-infection/facts
https://www.urmc.rochester.edu/encyclopedia/content.aspx?contenttypeid=90&contentid=P02540
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/rotavirus/symptoms-causes/syc-20351300
https://www.healthline.com/health/rotavirus
https://www.childrenshospital.org/conditions-and-treatments/conditions/r/rotavirus-infections/symptoms-and-causes
https://www.cdc.gov/rotavirus/index.html
https://medlineplus.gov/rotavirusinfections.html
Автор: Ольга Летнянчик, лікар, медичний блогер.
У 2003 році закінчила Львівський національний медичний університет ім. Данила Галицького, здобула кваліфікацію лікаря.
«Беру участь у декількох проєктах у сфері популяризації здорового способу життя, збереження та зміцнення здоров’я. Вірю, що знання – це перший крок на шляху до змін на краще».
- ТОП продуктів, які корисно їсти восени
- Життя в телефоні: чи реально побороти залежність від смартфона?
- Отруєння грибами: симптоми та перша медична допомога
- Що варто знати, якщо ви зробили татуювання
- Якщо вкусила змія: правила першої допомоги
- Популярні лікарські рослини: властивості, дія, детальний опис
- Що треба знати про гіперактивний розлад з дефіцитом уваги у дітей
- Тепловий та сонячний удар: надання першої допомоги
Не займайтесь самолікуванням!
Продукти, послуги, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «D.S.» та офіційних сторінках у Facebook та YouTube, включно з товарними етикетками і упаковкою, представлені виключно в інформаційних цілях і не повинні сприйматися як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «D.S.» не несе відповідальності за будь-який діагноз, встановлений читачем самостійно на підставі розміщеної нею інформації, і не відповідає за зміст будь-яких зовнішніх інтернет-ресурсів, на які зроблено посилання, включно з будь-якими комерційними продуктами або послугами, згаданими у них. Завжди консультуйтеся зі своїм лікарем, якщо у вас виникають питання, пов'язані з вашим здоров'ям.Ви можете зберігати представлені матеріали для некомерційного використання.