Коензим Q10 може допомогти підтримати гарний молодий вигляд шкіри, загальний стан здоров’я, роботу мозку та легень, а також захистити від хронічних захворювань, знизити ризик, до прикладу, онкології (раку) або діабету. Разом із тим, як кажуть науковці, тривають додаткові дослідження, щоб краще зрозуміти механізм дії коензиму та його переваги.

Що таке коензим Q10?

Коензим Q10 (кофермент Q10) – це жиророзчинна вітаміноподібна сполука, яка, схоже, має певні переваги для здоров'я людини.

Зокрема, дослідження показують, що він може допомогти у запобіганні серцевих захворювань, поліпшити здоров'я серця і регуляцію рівня цукру в крові, захистити від певних видів раку і зменшити частоту мігрені.

Коензим q10 також може зменшити окислювальну шкоду, яка призводить до м'язової втоми, пошкодження шкіри, захворювань мозку та легенів. Однак необхідні додаткові дослідження, щоб визначити докладно вплив коензиму Q10.

Коензим Q10, або CoQ10, це антиоксидант, який утворюється в тілі. Наші клітини використовують його для свого росту та підтримки різних функцій. Відомо, що з віком рівень CoQ10 в організмі падає. Також виявлено, що в людей з хворобами серця і тих, хто приймає статини (ліки) для зниження холестерину, його менше. У м'ясі, рибі та горіхах є CoQ10, але його кількість недостатня для великого впливу на рівень CoQ10 в організмі.

Коензим Q10 можна знайти у вигляді дієтичних добавок, які зазвичай добре переносяться, але перед тим, як її спробувати, слід проконсультуватися з лікарем. Можна вживати KoQ10 у формі капсул, таблеток, сиропів чи навіть ін'єкцій. Також можна збільшити споживання коензиму Q10 за рахунок різних харчових продуктів, включно м'ясо та субпродукти, олії, горіхи, насіння і бобові.

Як впливає Коензим Q10 на організм людини?

Окислювальний стрес може нашкодити клітинам і сприяти виникненню багатьох захворювань. Звідси й зв'язок між низьким рівнем CoQ10 та деякими хронічними захворюваннями. З віком організм виробляє менше CoQ10, тому люди похилого віку можуть відчувати його дефіцит.

Інші можливі причини низького рівня CoQ10 включають генетичні дефекти у його синтезі чи використанні, підвищений попит тканин при захворюваннях, мітохондріальні або хронічні захворювання, а також побічні ефекти приймання статинів.

Читайте також: Як швидко отримати онлайн-консультацію лікаря ендокринолога (чи лікарів інших спеціальностей)

Користь коензиму Q10 для здоров’я людини

Коензим Q10 може бути корисним для:

  • Сповільнення старіння шкіри (при місцевому застосуванні коензим Q10 може захистити шкіру від пошкодження, що може сприяти здоровому старінню шкіри);
  • Зменшення серцевої недостатності й накопичення рідини в організмі (вживання Q10 може допомогти зменшити симптоми серцевої недостатності й навіть знизити ризик смерті чи госпіталізації);
  • Полегшення перебігу цукрового діабету (CoQ10 може допомогти контролювати рівень цукру в крові та запобігти резистентності до інсуліну. Це також може зменшити окислювальний стрес і певні фактори ризику серцевих захворювань у людей з діабетом);
  • Полегшення невралгічного болю при цукровому діабеті (деякі дослідження показують полегшення нервового болю та покращення стану нервів у людей із діабетичною нейропатією);
  • Полегшення фіброміалгії (Q10 може зменшити біль, чутливість, втому та проблеми зі сном у людей з фіброміалгією);
  • Зменшення пошкодження тканин через обмеження кровотоку та його відновлення (вживання Q10 перед операціями на серці чи кровоносних судинах може допомогти зменшити операційне пошкодження тканин);
  • Запобігання розвитку інфаркту (початок приймання Q10 після серцевого нападу може знизити ризик серцевих захворювань, включно повторний інфаркт, проте необхідні подальші дослідження);
  • Зниження ризику хронічних обструктивних захворювань легень (CoQ10 може зменшити окисне пошкодження в легенях, яке сприяє респіраторним захворюванням, таким як астма або ХОЗЛ);
  • Підвищення ефективності при фізичних навантаженнях (CoQ10 може допомогти підвищити ефективність фізичних вправ, підтримуючи функцію мітохондрій, зменшуючи окислювальний стрес і зменшуючи втому);
  • Зменшення м'язової дистрофії (деяких людей Q10 покращує фізичну працездатність);
  • Зменшення мігрені (вживання Q10 може запобігти мігреням у дорослих та зменшити їх частоту, тривалість та інтенсивність у дітей);
  • Покращення стану при розсіяному склерозі (Q10 може зменшити втому та поганий настрій у людей з РС);
  • Покращення жіночої та чоловічої плідності;
  • Хворобі Пейроні (у чоловіків з цією хворобою Q10 може покращити еректильну функцію).

Яке правильне дозування KoQ10?

Підбирають різні дози KoQ10 – від 30 до 600 мг. Зазвичай для здоров'я серця приймають 100-400 мг на день, а для лікування деяких нейродегенеративних захворювань – від 600 до 3000 мг.

Середня доза, яка підтримує потрібний рівень коензиму Q10 у крові для більшості людей, це 200 мг двічі на день разом з їжею. KoQ10 краще всмоктується, коли приймається з їжею, особливо у формі м'яких гелевих капсул.

Загалом існують різні форми KoQ10, які полегшують його засвоєння, наприклад, солюбілізована розчинна форма або комбінація з оліями.

Читайте також: Які вітаміни та мінерали потрібні для жінок віком 40+

Харчові джерела коензиму CoQ10

Хоча ми можете легко споживати CoQ10 як дієтичну добавку, його також можна знайти в деяких харчових продуктах. Наступні продукти містять KoQ10:

  • М'ясо (серце, печінка та нирки);
  • Деякі види м'яса (свинина, яловичина та курка);
  • Жирна риба (форель, оселедець, скумбрія та сардини);
  • Бобові (соя, сочевиця та арахіс);
  • Горіхи та насіння (кунжут і фісташки);
  • Олії (соєва та ріпакова).

Окрім перерахованих вище продуктів, деякі види фруктів, овочів, молочних продуктів та зернових також містять CoQ10, хоча і в значно менших кількостях.

Читайте також: Які вітаміни та мінерали потрібні для чоловіків віком за 40

Чи можуть бути побічні ефекти від коензиму KoQ10?

Зазвичай люди добре переносять приймання KoQ10, навіть у дозах до 1200 мг. Проте краще вживати його під контролем лікаря. Іноді може виникнути безсоння або проблеми з травленням. Також не варто його приймати, якщо ви зараз приймаєте ліки для розрідження крові, такі як варфарин, або деякі ліки проти раку.

Пам’ятайте, що перш ніж почати прийом, важливо проконсультуватися з лікарем, щоб переконатися, що вживання дієтичної добавки показане та не зашкодить вашому здоров’ю.

Будьте здорові!

 

Рекомендована література:

https://www.healthline.com/nutrition/coenzyme-q10

https://www.mayoclinic.org/drugs-supplements-coenzyme-q10/art-20362602

https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-938/coenzyme-q10

https://health.clevelandclinic.org/what-is-coq10/

https://www.medicalnewstoday.com/articles/327209

 

Автор: Ольга Летнянчик, лікар, медичний блогер.

 

У 2003 році закінчила Львівський національний медичний університет ім. Данила Галицького, здобула кваліфікацію лікаря.

«Беру участь у декількох проектах у сфері популяризації здорового способу життя, збереження та зміцнення здоров’я. Вірю, що знання – це перший крок на шляху до змін на краще».