Заклало вухо: що робити і як цьому запобігти
Корисно знатиЗміст:
- Чому закладає вуха?
- Що робити коли заклало вухо?
- Що не потрібно робити при закладеності вух?
- Як швидко вилікувати закладеність вуха
- Лікування закладеного вуха
- Коли слід звернутися до лікаря?
- До чого може привести закладеність вуха
Чому закладає вуха? Що треба зробити, коли заклало вуха у дорослого чи дитини? Ознаки отиту чи інших причин, коли варто звернутися до лікаря.
Кожен знає як відчувається стан закладеності вуха. Неприємне відчуття тиску у вухах може бути тимчасовим явищем, проте варто розрізняти симптоми, що свідчать про серйозніші проблеми, захворювання вух, які потребують вчасної діагностики та лікування лікарем.
Незважаючи на те, що закладеність вуха може не викликати болю чи дискомфорту, проте приглушені звуки і погіршення слуху при закладених вухах можуть стати справжньою неприємністю.
Чому закладає вуха?
Закладені вуха можуть з’явитися з таких причин:
- закупорка зовнішнього вуха вушною сіркою;
- потрапляння води у зовнішнє вухо;
- різка зміна висоти (наприклад, під час польоту);
- інфекція приносових пазух;
- інфекція середнього вуха;
- алергія;
- анатомічні особливості;
- пухлини.
Читайте також: Як швидко отримати онлайн-консультацію лікаря терапевта (чи лікарів інших спеціальностей)
Вухо складається з трьох частин: зовнішнього, середнього та внутрішнього. Середнє вухо через євстахієву трубу з’єднується з задньою частиною носа, приносовими пазухами. У разі запального процесу, наприклад, через інфекцію в носі чи пазухах, набряк блокує євстхієву трубу. Ви можете відчувати розпирання, тиск у вухах, біль у вусі, запаморочення та погіршення слуху. Коли набряк спадає, відчуття закладеності зазвичай зникає.
Діти частіше скаржаться на закладеність у вухах, відчувають біль у вухах. Це пов’язано з анатомічною будовою євстахієвої труби, яка є коротшою, відповідно, інфекція з носоглотки при застуді легше поширюється на середнє вухо.
Симптоми дисфункції євстахієвої труби:
- біль всередині вуха;
- порушення слуху;
- запаморочення;
- дзвін у вухах;
- закладеність у вусі.
Найпоширеніші причини закладеності вуха
- Зміна атмосферного тиску повітря
Раптові зміни тиску, як-от підйом у гори та під час підводного плавання, можуть створити відчуття, що вуха заклало повністю. Закладеність у вухах поширені й під час подорожей літаком. Коли атмосферний тиск змінюється, тиск повітря у вашому внутрішньому вусі відрізняється, що дає відчуття тиску, розпирання, закладеності у вусі.
- Вушні інфекції
Під час інфекційного запалення вух гнійні виділення можуть потрапити в середнє вухо, на барабанну перетинку. Вона може набухати, випирати, що призводить до появи болю та відчуття закладеності. Вушні інфекції (середній отит) найчастіше зустрічаються у дітей віком до 8 років.
Ознаки вушної інфекції:
- біль у вусі;
- почервоніння;
- виділення рідини з вуха;
- лихоманка.
- Вухо плавця
Інфекція слизової оболонки слухового проходу, відома як вухо плавця (зовнішній отит), що може викликати закладеність вух. Це інфекція зовнішнього, а не середнього вуха. «Вухо плавця» часто супроводжується іншими симптомами, такими як біль, свербіж і гній.
- Інфекції синусів носа (гайморит)
Інфекції навколоносових пазух можуть поширитися на середнє вухо. Набряк слизової, зміни тиску в середньому вусі, впливають на барабанну перетинку, що, своєю чергою, створює відчуття дискомфорту та закладеності вух.
- Алергія
Алергія супроводжується масою неприємних симптомів, в тому числі й закладеністю слухового органу. Алергічний риніт також може викликати закупорку євстахієвої труби.
- Проблеми з євстахієвою трубою
Анатомічні особливості будови чи поява поліпів у євстахієвій трубі може бути причиною появи дискомфорту у вусі.
- Акустична неврома
Неврома слуху – це доброякісне новоутворення, яке розвивається на черепному нерві, що йде від внутрішнього вуха до мозку. Ці пухлини зазвичай повільно ростуть і мають невеликі розміри. Однак, коли вони стають більшими, можуть чинити тиск на нерви у внутрішньому вусі. Це може викликати закладеність вуха, дзвін у вухах, погіршення чи навіть втрату слуху.
- Вушна сірка
Вушна сірка захищає ваше вухо, запобігаючи потраплянню дрібного сміття. Віск у вусі зазвичай м’який, але може затвердіти і спричинити закладеність вуха. Коли вушна сірка викликає закладеність вуха, інші симптоми можуть включати:
- біль у вусі;
- дзвін у вухах;
- запаморочення.
Що робити коли вухо заклало сіркою?
Використання ватного тампона чи ватної палички для гігієнічного очищення внутрішнього вуха іноді викликає закупорку вуха сірчаним корком. Ватні тампони не слід вводити усередину вуха – глибоко чи з зусиллям. Це може проштовхнути вушну сірку глибше у вухо.
Затверділу вушну сірку можна «вимити» з вуха. Для проведення такої процедури варто звернутися до Лор лікаря.
У домашніх умовах можна використати спеціальні краплі або спреї для гігієни вух, наприклад, А-Церумен Нео краплі вушні 2 мл 5 ампул або Іаріклін спрей для гігієни вух 20 мл. Підібрати такі засоби в аптеці допоможе ваш фармацевт.
Що робити коли заклало вухо?
Якщо у вас закладені вуха, спробуйте проковтнути слину, позіхнути або пожувати жуйку без цукру, щоби відкрити євстахієву трубу.
Якщо це не допомогло, зробіть глибокий вдих і спробуйте обережно видихнути з носа, затискаючи ніздрі і тримаючи рот закритим. Якщо ви почуєте легкий тріск, ви знаєте, що досягли успіху.
Якщо заклало вухо, спробуйте ці два дихальні маневри
- Маневр Вальсальви: закрийте рот і затисніть ніздрі. Потім із силою видихніть, але не дозволяйте повітрю виходити через рот або ніс.
- Маневр Тойнбі: закрийте рот, затисніть ніздрі і проковтніть.
Дослідження показують, що ці два методи мають приблизно однаковий рівень успіху при закладеності вух.
Вирівняйте тиск у вусі
Ваші євстахієві труби зазвичай закриті, відкриваються, коли ви виконуєте такі дії, як ковтання, позіхання, жування жуйки. Тому навмисне виконання цих дій може допомогти вам розблокувати вуха, особливо, якщо основна причина закладеності вух не алергія або інфекція.
Використовуйте сольовий спрей для носа
Переконайтеся, що ви використовуєте назальний спрей правильно, направляючи його на задню частину носа, а не на перегородку (середину носа).
Можна використати деконгестанти для носа (краплі чи спреї із судинозвужувальною дією), але не більше кількох днів.
Вирішіть основну причину закладеності вуха
Залежно від причини можуть знадобитися антигістамінні препарати, протинабрякові засоби, назальні спреї чи хірургічне втручання, щоб допомогти впоратися та/або вилікувати причину проблеми.
Не давайте слизовим пересихати
Зволожувачі повітря також допоможуть запобігти висиханню слизової ваших навколоносових пазух. Або ви можете посидіти у ванній із гарячим душем протягом 15 хвилин, особливо з використанням ароматичних ефірних олій.
Пийте достатньо рідини. Коли рідини в організмі достатньо, це сприяє розрідженню носового слизу, кращому його відтоку.
Що не потрібно робити при закладеності вух?
Зростання тиску у внутрішньому вусі іноді може викликати запаморочення. Що робити? Жодних швидких рухів. Не вставайте занадто швидко і не хитайте головою.
Уникайте кофеїну, солі, алкоголю та тютюнових виробів. Вони можуть вплинути на кровообіг, а незначні зміни кровообігу можуть вплинути на вуха.
Намагайтеся уникати авіаперельотів, якщо у вас проблеми з вухами. Якщо вам доводиться летіти, спробуйте назальний спрей із судинозвужувальною дією принаймні за 30 хвилин до зльоту.
Якщо у вас проблеми з вухами, пов’язані з пазухами, також можуть викликати проблеми у воді. Намагайтеся не займатися дайвінгом. Закладені пазухи можуть ускладнити або зробити неможливим вирівнювання тиску у вухах. Це створює ризик отримати травму.
Як швидко вилікувати закладеність вуха
Ваше вухо може розблокуватися самостійно протягом кількох годин або днів.
Для лікування закладеного вуха насамперед треба визначити причини закладеності, що описані вище. Зробивши це, ви і ваш лікар зможете визначити найкращий спосіб лікування та запобігти майбутнім проблемам.
Але закладені вуха, які супроводжуються іншими симптомами, можуть свідчити про більш серйозну проблему. Не займайтеся самолікуванням, зверніться до лікаря.
Лікування закладеного вуха
Зменшення набряку
Закладеність вуха при нежитю можна знімати за допомогою назальних спреїв чи протинабрякових засобів. Вони часто ефективні як профілактичне лікування появи дискомфорту під час польоту.
Попередження пересихання зовнішнього вуха
Спробуйте капнути мінеральну, оливкову або дитячу олію в закладене вухо. Злегка підігрійте трохи обраної вами олії, але будьте обережні, щоб олія не була занадто гарячою. Перевірте на власній руці або зап’ясті, щоб переконатися, що температура безпечна і не подразнює шкіру. Потім за допомогою піпетки закапайте одну-дві краплі теплої олії у вухо. Тримайте голову нахиленою протягом 10-15 секунд. Робіть це кілька разів на день протягом 5-ти днів, поки не відчуєте, що проблема закупорки вуха покращиться.
Промивання вух
Промивання вуха може допомогти після того, як ви досягли певного прогресу з сірчаною закупоркою вуха. Це можна зробити вдома. Коли вушна сірка розм’якшиться, зрошення (промивання) вуха може допомогти вимити її.
Спробуйте покласти теплий компрес на вухо або прийняти гарячий душ. Душ протягом щонайменше 5-10 хвилин може допомогти проникненню пари в слуховий прохід і принесе полегшення.
Коли слід звернутися до лікаря?
Зверніться до лікаря, якщо відчуваєте такі симптоми чи стани:
- різкий біль у вусі;
- втрата слуху;
- витікання гною з вуха;
- гарячка;
- запаморочення;
- втрата слуху;
- шум, дзвін у вухах;
- вказані симптоми тривають довше 3-4 днів;
- вказані симптоми відчуває дитина віком до 6-ти років;
- у вас є біль у голові, обличчі або вухах або набряк, який не зменшується при застосуванні ліків без рецепта;
- вказані симптоми виникають повторно.
До чого може привести закладеність вуха
Тривала закладеність вуха, що не піддається лікуванню в домашніх умовах, потребує консультації лікаря, щоб вчасно розпізнати можливі захворювання, в тому числі у можливі пухлини.
Профілактика
Гігієна вух, промивання носа, вчасне лікування інфекційних чи алергічних станів є найкращою профілактикою можливих ускладнень органу слуху.
Будьте здорові!
Рекомендована література:
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/common-cold/expert-answers/plugged-ears/faq-20058092
https://www.healthline.com/health/why-does-my-ear-feel-clogged
https://www.healthline.com/health/how-to-unclog-ears
https://health.clevelandclinic.org/how-to-pop-your-ears/
https://www.webmd.com/allergies/stuffy-ears-sinuses
Автор: Ольга Летнянчик, лікар, медичний блогер.
У 2003 році закінчила Львівський національний медичний університет ім. Данила Галицького, здобула кваліфікацію лікаря.
«Беру участь у декількох проєктах у сфері популяризації здорового способу життя, збереження та зміцнення здоров’я. Вірю, що знання – це перший крок на шляху до змін на краще».
- ТОП продуктів, які корисно їсти восени
- Життя в телефоні: чи реально побороти залежність від смартфона?
- Отруєння грибами: симптоми та перша медична допомога
- Що варто знати, якщо ви зробили татуювання
- Якщо вкусила змія: правила першої допомоги
- Популярні лікарські рослини: властивості, дія, детальний опис
- Що треба знати про гіперактивний розлад з дефіцитом уваги у дітей
- Тепловий та сонячний удар: надання першої допомоги
Не займайтесь самолікуванням!
Продукти, послуги, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «D.S.» та офіційних сторінках у Facebook та YouTube, включно з товарними етикетками і упаковкою, представлені виключно в інформаційних цілях і не повинні сприйматися як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «D.S.» не несе відповідальності за будь-який діагноз, встановлений читачем самостійно на підставі розміщеної нею інформації, і не відповідає за зміст будь-яких зовнішніх інтернет-ресурсів, на які зроблено посилання, включно з будь-якими комерційними продуктами або послугами, згаданими у них. Завжди консультуйтеся зі своїм лікарем, якщо у вас виникають питання, пов'язані з вашим здоров'ям.Ви можете зберігати представлені матеріали для некомерційного використання.