Домашня аптечка
Деякі хронічні хворі повинні системно приймати ліки згідно з рекомендаціями лікуючого лікаря. Проте мати найнеобхідніші ліки вдома не завадить, навіть якщо усі домашні здорові. Що варто покласти у домашню аптечку і як сформувати аптечку для особи, що має хронічні захворювання? Відповіді на питання щодо правильного укомплектування аптечки і прийому ліків, що найчастіше задають аптекарям, – читайте у нашій статті!
У разі хронічних захворювань – до прикладу, при цукровому діабеті, артеріальній гіпертензії, хворобах щитоподібної залози – стан здоров’я та якість життя хворого безпосередньо залежить від дотримання рекомендацій лікаря і прийому необхідних ліків. Нерегулярна медикаментозна терапія при хронічних хворобах може спричинити непоправні наслідки для здоров’я, а часом і становити загрозу життю людини.
І навіть якщо у вашому домі нема хронічно хворих, у будь-якому разі варто сформувати домашню аптечку – певний перелік ліків та виробів медичного призначення, які, найімовірніше, можуть знадобитися комусь із членів родини на випадок неочікуваного чи сезонного нездужання або ж для надання першої долікарської допомоги.
Якщо ви змушені постійно приймати певні препарати, радимо вам мати невеликий резервний запас «своїх» ліків на 1-2 місяці наперед. Це вбезпечить вас від можливих проблем, пов’язаних із тимчасовою відсутністю необхідних препаратів в аптечних закладах. Таке інколи трапляється у зв’язку з процедурою перереєстрації лікарського засобу в Україні та може призвести до більш чи менш тривалого дефіциту його на ринку.
Призначений лікарем препарат не варто самостійно змінювати. Зазвичай, лікар виписує необхідні ліки згідно з діючою речовиною – міжнародною назвою основної молекули лікарського засобу. Якщо існує така можливість, фармацевт може запропонувати аналоги з тією ж діючою речовиною та дозуванням – від різних виробників, у різному ціновому діапазоні. Заміна ж на інші аналоги, інші молекули повинна проводитися тільки після консультації з лікарем, адже мають бути враховані усі нюанси щодо ефективності та можливих побічних дій для кожного конкретного хворого.
Якщо, раптом, ви пропустили прийом ліків – у більшості випадків, вам слід просто прийняти наступну дозу препарату. Не треба «з’їсти зразу дві». Адже подвійна доза ліків може вплинути на організм негативно, а інколи, навіть, це може бути небезпечно.
Корисним у такому випадку буде показник Т½ періоду напів життя (напіввиведення), що показує час виведення лікарської речовини з організму людини, який часто вказується в інструкції щодо застування лікарського засобу. Наприклад, період напіввиведення 12 год означає, що лікарська речовина зберігається в організмі практично добу після прийому, тож, відповідно, випадковий пропуск одного прийому не є таким критичним. Тобто, якщо ви забули прийняти препарат, просто прийміть наступну дозу.
Якщо ви відчуваєте дискомфорт, маєте погане самопочуття, тоді варто проконсультуватися з лікуючим лікарем і дотримуватися його вказівок.
Досить часто особам, що мають хронічні захворювання, треба приймати декілька медикаментів одночасно, при чому дотримуючись приписів щодо часу прийому, особливостей поєднання з їжею, до прикладу, за півгодини до їжі, після чи безпосередньо під час їжі. Для більшості є досить складно пам’ятати всі нюанси схеми прийому лікарських препаратів, при тому, варто зауважити, що від ретельності дотримання рекомендацій лікаря у багатьох випадках залежить і результат лікування.
Тут незамінним помічником стане таблетниця для ліків, а в разі потреби поділити пігулку – і ніж для таблеток.
Таблетниця дає можливість завчасно розподілити на кожний день тижня (на 7 днів) всі медикаменти відповідно до схеми їх вживання: зранку, в обід, ввечері чи на ніч, враховуючи потрібну кількість ліків на один прийом. Плануючи тиждень наперед, ви можете акуратно розмістити всі ліки у відповідні чарунки таблетниці. А для точного й гігієнічного розділення таблеток на частини використовуйте ніж для таблеток D.S.. Також ви можете дуже допомогти своїм літнім батькам, заздалегідь розклавши їм таблетки на тиждень у зручну таблетницю та, при нагоді, своєчасно виявити відсутність певних медикаментів.
Увага! Не варто ділити таблетки, якщо це не передбачено заводом-виробником – такі таблетки, відповідно, не мають розподільної насічки. Адже таким чином можна порушити цілісність захисної оболонки таблетки чи капсули, що повинна розчинитися тільки в кишківнику. Це може знизити ефективність лікування.
В інструкції повинні бути описані основні симптоми (ознаки) інтоксикації від перевищення дози препарату. Якщо ви відчуваєте нудоту, запаморочення, головний біль чи інші ознаки інтоксикації, описані в інструкції, необхідно без зволікань порадитися з вашим лікарем.
Загальні рекомендації при отруєнні лікарськими препаратами:
Раз у пів року, або й частіше, переглядайте терміни придатності ліків, що знаходяться в домашній аптечці. Ніколи не вживайте протерміновані медикаменти!
Якщо виникають сумніви щодо кольору, запаху, консистенції або є ознаки порушення цілісності блістера – не ризикуйте своїм здоров’ям, такі ліки краще викинути.
Регулярно поповнюйте свою домашню аптечку, аби раптове нездужання не застало вас зненацька. Лікуйтеся самостійно, але не займайтеся самолікуванням!
Загалом можна сказати, що вживання рідких лікарських форм (сиропів, мікстур, чаїв, відварів) переважно не залежать від прийому їжі, адже рідкі форми швидко минають шлунок та потрапляють в кишківник. Своєю чергою тверді лікарські форми (таблетки, капсули) разом з їжею можуть затриматися в порожнині шлунка, що може стати причиною порушення всмоктування діючих речовин.
В інструкції до лікарської речовини можуть бути вказані особливості вживання залежно від прийому їжі. А саме:
Література за темою:
https://www.nhs.uk/common-health-questions/accidents-first-aid-and-treatments/what-should-i-keep-in-my-first-aid-kit/
https://www.redcross.org/get-help/how-to-prepare-for-emergencies/anatomy-of-a-first-aid-kit.html
https://www.emedicinehealth.com/first_aid_kits/article_em.htm#first_aid_kit_types_and_content
https://en.wikipedia.org/wiki/First_aid_kit
Автор: Ольга Летнянчик, лікар, медичний блогер.
У 2003 році закінчила Львівський національний медичний університет ім. Данила Галицького, здобула кваліфікацію лікаря.
«Беру участь у декількох проектах у сфері популяризації здорового способу життя, збереження та зміцнення здоров’я. Вірю, що знання – це перший крок на шляху до змін на краще».
Вибір міста допоможе надати актуальну інформацію про наявність товару та його ціну у вашому місті!