Як вибрати інгалятор для дому
Домашня аптечкаЗміст:
- Для чого потрібен інгалятор
- Інгалятор і небулайзер: чи є різниця
- Які типи інгаляторів та небулайзерів бувають
- Як вибрати інгалятор
- Як вибрати небулайзер для дитини
- Як користуватися інгалятором?
- Висновок
Для чого потрібен інгалятор, яка різниця між інгалятором та небулайзером, як правильно підібрати прилад для інгаляцій у домашніх умовах? Читайте про це в нашій статті.
Для чого потрібен інгалятор?
Інгалятор – це прилад, який доставляє лікарський препарат у дихальні шляхи, а саме у дрібні бронхіоли та легені. Такий спосіб введення ліків називається інгаляторний. Процедура називається інгаляція. Інгаляції бувають профілактичні, наприклад, при застуді чи лікувальні, як при бронхіальній астмі.
Інгалятор і небулайзер: чи є різниця?
Інгалятори – це ручні портативні пристрої, які доставляють ліки до легенів.
Небулайзер – це різновид інгалятора, в якому ліки розпилюються у вигляді дрібного аерозолю (частинки менші 5 мкм у діаметрі), що вдихається через мундштук або маску, які надягають на ніс чи рот.
Небулайзер може бути рекомендований людям, які не можуть використовувати інгалятор, а саме: немовлята, діти віком до 6 років, важкохворі або ж пацієнти, які потребують великих доз ліків.
Також повідомлялося про численні приклади неправильного поводження з інгаляторами дорослими та підлітками. Цим пацієнтам не вдається вчасно і ефективно вдихнути, натискаючи поршень інгалятора, а отже створити швидкість вдиху, яка є достатньо високою, щоб доставити необхідну кількість ліків у легені.
Перевага небулайзеру в тому, що він дозволяє краще забезпечити доставку ліків до дихальних шляхів, адже не потребує додаткових навичок від пацієнта.
Натомість перевага інгаляторів в тому, що вони можуть бути портативними та значно доступнішими за ціною.
Які типи інгаляторів та небулайзерів бувають
- Дозований інгалятор не під тиском (non-pressurised metered dose inhaler) – портативний пристрій для інгаляцій, що містить водний розчин, суспензію або емульсію, за допомогою якого доставляють одну дозу шляхом одного або декількох розпилень.
- Дозований інгалятор під тиском (pressurised metered dose inhaler) – препарат для інгаляції у пристрої для доставки під тиском, що містить один або декілька пропелентів.
- Інгалятор дозованих сухих порошків (dry powder inhaler, pre-metered) – препарат для інгаляції, що містить заздалегідь відміряні дози, як правило, у капсулах або у блістерній упаковці.
- Інгалятор сухих порошків з пристроєм дозування (dry powder inhaler, device-metered) – препарат для інгаляції, що містить резервуар із порошком і забезпечений пристроєм для дозування; дозування здійснюється за допомогою окремих розпилень.
- Інгалятор-розпилювач (nebuliser) – прилад, що використовується для безперервного розпилення рідин для інгаляції.
Препарат для інгаляції (inhalation product) – лікарський препарат (включно пристрій доставки, за необхідності), що призначений для введення ліків у дихальні шляхи. Дія може бути місцевою або системною.
Препарат для розпилення (product for nebulisation) – рідкий препарат для інгаляції за допомогою інгаляторів-розпилювачів.
Паровий інгалятор
Паровий інгалятор розчиняє лікарський препарат у водяній парі і таким чином забезпечує його поступлення в дихальні шляхи пацієнта. Ліки у водяній парі знаходяться у вигляді доволі великих частинок, як результат, вони не можуть проникнути в нижні дихальні шляхи. Тому парові інгалятори використовуються переважно для лікування порожнини носа, ротоглотки.
Увага! Багато медикаментів руйнується під час нагрівання. Для парового інгалятора підходять ефірні олії, фізрозчини чи мінеральна вода, які здебільшого використовуються для профілактики захворювань.
Парові інгалятори не можна використовувати при температурі тіла понад 37,5-38ᵒС.
Інгаляційні форми ліків
Деякі ліки, наприклад, для зняття бронхоспазму, випускаються у вигляді інгаляторів, які зручно носити з собою та застосувати.
Небулайзери
Відповідаючи на запитання, яка різниця між небулайзером і інгалятором, варто сказати, що небулайзер – це сучасне удосконалення інгалятора, який має свої переваги, а також і обмеження щодо застосування. Наприклад, небулайзер не є портативним, часто працює від мережі, відповідно, не може бути застосований для швидкої допомоги при гострому бронхоспазмі.
Компресорний небулайзер утворює аерозоль рахунок повітря, який під тиском надходить у камеру з ліками. Найкраще такий інгалятор допомагає при кашлі та нежиті. Переважно працює від мережі.
Ультразвукові небулайзери утворюють аерозоль при вібрації п'єзоелементу. Такі небулайзери є невеликі та безшумні. Можна проводити інгаляції маленьким дітям, навіть коли вони сплять. Для інгаляцій застосовують фізіологічний розчин, мінеральну воду, ліки на основі рослинних екстрактів, що не руйнуються при нагріванні.
Меш-інгалятори (mesh англійською - "сітка") утворюють аерозоль за допомогою дрібносітчастої мембрани. Такі небулайзери дозволяють розпилювати ліки від алергії та астми. Пристрій є компактним, працює від батарейок.
Як вибрати інгалятор
Вибираючи інгалятор, зверніть увагу на показник залишкового об'єму ліків у камері. Чим він менший, тим економніше витрачатиметься лікарський препарат. Це важливо, якщо йдеться про дорогі медикаменти.
Для лікування захворювань верхніх дихальних шляхів підійде паровий інгалятор або будь-який небулайзер, що розпорошує аерозоль крупними частинками, розміром 5-10 мкм.
Як універсальний прилад можна вибрати небулайзер із можливістю регулювати розмір частинок.
Який інгалятор кращий для дітей
Щоб вибрати інгалятор для дитини, перед покупкою уважно прочитайте інструкцію, дізнайтеся, від якого віку безпечно використовувати прилад.
Дітям до року не можна використовувати парові прилади: малюкам складно відкашлювати харкотиння, а гаряча пара може нашкодити.
Лікування дітей має відбуватися під пильним наглядом дорослих, а процедура повинна тривати 5-10 хвилин. При власноруч зроблених інгаляторах вода не має кипіти (каструльку слід зняти з плити), лише парувати. Дуже гаряча пара не безпечна. Також не варто проводити інгаляції під час лихоманки, адже це може спровокувати підняття температури тіла, особливо в дитини.
Ті, хто страждає від астми, а також пацієнтам-алергікам краще завжди мати під рукою портативний інгалятор з ліками, або меш-небулайзер на батарейках.
Якщо потрібно домашній інгалятор для дітей та дорослих, який допоможе при кашлі та нежитю, вибирайте компресорний прилад. Він працюватиме з усіма видами ліків.
Читайте також:
Як позбутися закладеності носа й нежитю в домашніх умовах
Якщо вам потрібен прилад лише для дорослих на випадок лікування застуди без температури, візьміть простий паровий інгалятор або зробіть його самостійно.
Як зробити інгалятор в домашніх умовах
Для цього підійде широка каструля, у якій можна нагрівати рідину до утворення пари, наприклад, настій із квіток ромашки. Скеруйте пару за допомогою широкого рушника. Будьте уважні, щоби не спричинити опік слизових, для цього залишайтеся на відстані щонайменше 25-30 см від каструлі. Каструля має бути стійкою, щоби не перелитися при необережному русі рушником чи рукою.
Звичайно, краще користуватися інгаляторами, придбаними в аптеці, адже спеціально розроблені пристрої є зручнішими та безпечнішими для застосування, особливо, коли мова йде про лікування дітей.
Як вибрати небулайзер для дитини
Для маленької дитини краще вибрати ультразвуковий або меш-небулайзер. Оскільки ці прилади безшумні, інгаляцію можна проводити навіть під час сну.
Багато виробників пропонують небулайзери у вигляді іграшок з яскравим та барвистим дизайном, що приваблюють та відволікають дитину під час процедури інгаляції. Для маленьких дітей купують інгалятор із зручними насадками (мундштук, наконечник для носа, маленька маска для обличчя). У деяких брендів дитяча маска продається окремо. Меш-небулайзер, на відміну від ультразвукового, працює з усіма ліками.
Як користуватися інгалятором?
- Зняти ковпачок мундштука, злегка натискуючи на нього з боків.
- Переконатися, що всередині та зовні інгалятора, включно мундштук, нема сторонніх предметів.
- Старанно потрусити інгалятор, щоб видалити будь-який сторонній предмет з інгалятора і рівномірно змішати вміст пристрою.
- Взяти інгалятор у руку вертикально між великим та іншими пальцями, причому великий палець має бути на корпусі інгалятора нижче мундштука.
- Зробити максимально глибокий видих, потім взяти мундштук у рот між зубами й охопити його губами, не прикушуючи.
- Під час вдиху через рот натиснути на верхівку інгалятора, щоб виконати розпилення медикаменту, при цьому продовжувати повільно і глибоко вдихати. Одне натискання на верхівку інгалятора відповідає одній дозі.
- Затримати дихання, витягнути інгалятор з рота і зняти палець з верхівки інгалятора.
- Продовжувати затримувати дихання стільки, скільки можливо.
- Якщо необхідно виконати подальші розпилення, зачекати приблизно 30 секунд, тримаючи інгалятор вертикально.
- Після цього виконати дії, описані вище.
- Насадити ковпачок мундштука на місце шляхом натискання у необхідному напрямку до клацання.
- Важливо перед самим розпиленням вдихати якомога повільніше.
- Якщо лікар дав інші інструкції з користування інгалятором, потрібно виконувати їх, а також звертатися за порадою при виникненні будь-яких труднощів.
Висновок
Інгаляція є методом швидкої доставки ліків, який забезпечує як ефективність, так і безпеку. Інгаляційне введення дозволяє цілеспрямовано доставити активний препарат до місця дії, наприклад, при бронхоспазмі , що дозволяє застосовувати менші дози, відповідно призводить до меншої кількості системних побічних ефектів, ніж пероральна терапія (таблетки).
Існує декілька видів інгаляторів, що мають свої переваги та обмеження. Лікуючий лікар та кваліфікований фармацевт можуть допомогти у виборі приладу для інгаляції, який потрібний пацієнтові.
Будьте здорові!
Рекомендована література:
https://www.guidelines.co.uk/respiratory/inhaler-choice-guideline/455503.article
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/asthma/in-depth/asthma-inhalers/art-20046382
https://www.ccjm.org/content/85/2_suppl_1/S19
https://adc.bmj.com/content/82/3/185
Автор: Ольга Летнянчик, лікар, медичний блогер.
У 2003 році закінчила Львівський національний медичний університет ім. Данила Галицького, здобула кваліфікацію лікаря.
«Беру участь у декількох проектах у сфері популяризації здорового способу життя, збереження та зміцнення здоров’я. Вірю, що знання – це перший крок на шляху до змін на краще».
- Життя в телефоні: чи реально побороти залежність від смартфона?
- Отруєння грибами: симптоми та перша медична допомога
- Обираємо вітаміни для вагітних
- Що варто знати, якщо ви зробили татуювання
- Якщо вкусила змія: правила першої допомоги
- Підготовка й адаптація дітей до школи: усе, що потрібно знати батькам і дітям
- Популярні лікарські рослини: властивості, дія, детальний опис
- Новий коронавірус: що варто знати?
Не займайтесь самолікуванням!
Продукти, послуги, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «D.S.» та офіційних сторінках у Facebook та YouTube, включно з товарними етикетками і упаковкою, представлені виключно в інформаційних цілях і не повинні сприйматися як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «D.S.» не несе відповідальності за будь-який діагноз, встановлений читачем самостійно на підставі розміщеної нею інформації, і не відповідає за зміст будь-яких зовнішніх інтернет-ресурсів, на які зроблено посилання, включно з будь-якими комерційними продуктами або послугами, згаданими у них. Завжди консультуйтеся зі своїм лікарем, якщо у вас виникають питання, пов'язані з вашим здоров'ям.Ви можете зберігати представлені матеріали для некомерційного використання.