Дізнайтеся в нашій статті про тести для визначення овуляції, тобто найкращого проміжку часу для зачаття дитини. Розповідаємо про види тестів на овуляцію, принцип дії, їх чутливість та правильне використання, зокрема, при нерегулярному менструальному циклі.

Домашні тести на овуляцію використовуються жінками для визначення періоду у своєму менструальному циклі, коли є найвища ймовірність зачаття. Такі тести доступні для придбання в більшості аптек або онлайн.

Ці тести виявляють підвищений рівень лютеїнізувального гормону (скорочено – ЛГ) в сечі, що сигналізує яєчнику вивести яйцеклітину, тобто здійснити овуляцію. Жінки часто використовують ці домашні тести для передбачення часу овуляції, коли є найбільше ймовірності зачаття, вагітності.

Що потрібно знати про овуляційний тест, щоб його правильно зробити?

Домашні тести на овуляцію використовуються для самостійного визначення в побутових умовах того періоду в менструальному циклі жінок, коли вірогідність зачаття є максимальною.

Тест на овуляцію безболісний і не викликає жодного дискомфорту. Використовується для визначення моменту наближення овуляції, особливо точно для жінок із 28-денним циклом. Також тест може використовуватися і при нерегулярному циклі та для підбору потрібної дози ліків, включно для лікування безпліддя.

 • Позитивний результат тесту на овуляцію вказує на можливий сплеск лютеїнізуючого гормону (ЛГ) і, відповідно, наближення овуляції.
 • Тести на овуляцію виявляють підвищений рівень лютеїнізувального гормону (ЛГ) в сечі, що свідчить про наближення овуляції.
 • Позитивний результат тесту на овуляцію означає, що овуляція має відбутися протягом наступних 24-36 годин.
 • Для правильного проведення тесту на овуляцію важливо враховувати тривалість свого менструального циклу і починати тестування за 3-5 днів до передбачуваної дати овуляції.
 • Водночас, при використанні овуляційного тесту жінки можуть не виявити зростання рівня гормону ЛГ, особливо у разі нерегулярного менструального циклу.

Читайте також: Як швидко отримати онлайн-консультацію лікаря гінеколога (чи лікарів інших спеціальностей)

Що потрібно знати про овуляцію та фертильність?

Овуляція – це процес вивільнення яйцеклітини з яєчника. Жінки найбільш плідні (фертильні) саме в період овуляції, який триває кілька днів до та після неї. Шанс завагітніти найвищий, коли живі сперматозоїди присутні в маткових трубах під час періоду овуляції.

Тілесні ознаки наближення овуляції включають зміну типу цервікального слизу (виділень) та зміну базальної температури тіла (температура тіла в стані спокою, і вона трохи підвищується під час овуляції).

Тобто існує кілька методів та ознак для відстеження овуляції, включаючи:

 • відстеження цервікального слизу (перед овуляцією виділення стають більш водянистими, прозорими та слизькими);
 • відстеження базальної температури тіла (вимірювання базальної температури щоранку може допомогти виявити її підвищення, якщо овуляція відбулася);
 • підвищений статевий потяг (лібідо);
 • можуть з'явитися незначні кров'янисті виділення;
 • може спостерігатися легкий тазовий біль (зліва або справа, або внизу живота).

Коли краще використовувати тест на овуляцію і як правильно зробити тест для визначення овуляції?

Відповідно до тривалості менструального циклу (всередньому, він триває від 24 до 38 днів), визначте, коли розпочати тестування.

Найкращий час для використання тесту для визначення овуляції – це коли рівень лютеїнізувального гормону (ЛГ) починає підвищуватися. Лютеїнізувальний гормон (ЛГ) – це гормон, який запускає овуляцію – вихід яйцеклітини з яєчника.

Цей сплеск ЛГ відбувається за 24-48 годин до овуляції. Якщо ви не впевнені, коли у вас очікується овуляція, краще зачекати, поки ви не почнете помічати тілесні ознаки овуляції, перш ніж починати тестування.

При 28-денному циклі у жінки овуляція відбувається зазвичай на 14-й день (або за 14 днів до початку нового циклу). Позитивний результат вказує на найбільш сприятливий час для статевого акта з метою зачаття.

Якщо ви відслідковуєте свої менструальні цикли за допомогою відповідного мобільного додатка, то почніть тестування в перший день фертильності, вказаному у додатку, та перевіряйте сечу раз на день.

Варто розуміти, що тести на овуляцію мають приблизно 99% точність у виявленні сплеску ЛГ, який передує овуляції. Однак ці тести не можуть підтвердити, чи дійсно овуляція відбувається на день або два пізніше.

Також існують лабораторні аналізи сечі, які відрізняються від домашніх. Є також монітори фертильності – це цифрові портативні пристрої, які прогнозують овуляцію на основі рівня електролітів у слині, рівня ЛГ в сечі або зміни базальної температури тіла.

Корисні поради для точного тесту на овуляцію

 • Більшість тестів для визначення овуляції можна використовувати в будь-який час доби. Однак для більшої точності краще проводити тестування приблизно в один і той самий час щодня. 
 • Перед тестуванням зменшіть споживання рідини за чотири години.
 • Тести на овуляцію не рекомендуються як єдиний метод контрацепції, оскільки вони виявляють овуляцію лише за 24-48 годин до неї.

Що робити, якщо ви використали всі тести з набору для овуляції, але не побачили сплеску ЛГ?

 • Це може бути ановуляторний цикл (коли яйцеклітина з яйника не виходить).
 • Найкраще, що ви можете зробити, це продовжити тестування.
 • Рекомендується почекати, поки ви не почнете помічати збільшення кількості цервікального слизу, щоб знову почати тестування.

Що робити, якщо ви відстежуєте овуляцію протягом декількох місяців, а вагітність не настала?

 • Деяким парам може знадобитися дванадцять місяців, щоб завагітніти.
 • Навіть якщо ви мали статевий акт у найбільш фертильний період, існує багато інших факторів, які впливають на вашу здатність завагітніти.
 • Проконсультуйтеся з лікарем, якщо ви намагаєтеся завагітніти протягом декількох місяців безрезультатно.

Вплив гормональних контрацептивів на результати тестування на овуляцію:

 • Після припинення вживання гормональних контрацептивів може виникнути нерегулярний менструальний цикл.
 • Краще зачекати, доки менструальний цикл не стабілізується.

Як швидко визначити чи жінка вагітна?

Гормон вагітності потребує часу, щоб підвищитися до рівня, достатнього для виявлення його на тесті на вагітність. Робити тест на вагітність занадто рано може призвести до хибнонегативного результату.

Щоб визначити вагітність, зачекайте, поки очікувана менструація не затримається на кілька днів. Деякі тести дозволяють робити перевірку на вагітність на три-чотири дні раніше очікуваної менструації, але результати можуть бути менш надійними.

Читайте також: Тест на вагітність: що потрібно знати кожній жінці

Які переваги та недоліки тестів на овуляцію?

Переваги:

 • Легко використовувати, схожі на тести на вагітність.
 • Мають високу точність (97%) у визначенні сплеску ЛГ для прогнозування овуляції.
 • Можна придбати без рецепта в аптеках.
 • Менше зусиль в порівнянні з іншими методами визначення овуляції.

Недоліки:

 • Витратні, оскільки потрібно використати кілька тестів протягом одного циклу.
 • Менш ефективні для жінок з нерегулярними циклами.
 • Тести вказують на сплеск ЛГ за 24-48 годин до овуляції, але не можуть точно визначити сам день овуляції.
 • Вимагають щоденного тестування певний час.

Тестування овуляції при нерегулярному менструальному циклі

Тести на овуляцію точніші при регулярному циклі, але працюють і для нерегулярних циклів – просто потрібно робити їх частіше. Жінкам з регулярним циклом тест потрібно робити раз на місяць, з нерегулярним – кілька разів на тиждень. Важливо слухати своє тіло, спостерігати за виділеннями та базальною температурою для визначення оптимального моменту тестування.

Пам’ятайте, що документуючи свій цикл, спостерігаючи за організмом та роблячи тести кілька днів до овуляції, ви підвищуєте свій шанс на вагітність.

Будьте здорові!


Рекомендована література:

https://www.med.unc.edu/timetoconceive/study-participant-resources/ovulation-predictor-test-

instructions/

https://americanpregnancy.org/getting-pregnant/infertility/ovulation-kits/

https://www.webmd.com/baby/how-to-use-an-ovulation-test#1-1

https://www.healthline.com/health/womens-health/when-to-take-an-ovulation-test#best-time-of-day

https://medlineplus.gov/ency/article/007062.htm

 

Автор: Ольга Летнянчик, лікар, медичний блогер.

 

У 2003 році закінчила Львівський національний медичний університет ім. Данила Галицького, здобула кваліфікацію лікаря.

«Беру участь у декількох проектах у сфері популяризації здорового способу життя, збереження та зміцнення здоров’я. Вірю, що знання – це перший крок на шляху до змін на краще».