Ці питання рано чи пізно можуть постати перед кожною жінкою: коли та як робити тест на вагітність? Наскільки чутливими та надійними вони є? Чи можуть давати хибні результати? Як взагалі працюють такі тести і чи варто їм довіряти? Про це дізнайтеся в нашій статті.

Чи можна довіряти тест-смужкам?

Багато ранніх ознак вагітності можуть бути настільки загальними і неспецифічними, що їх легко прийняти за інші причини нездужання. З цієї причини може бути важко визначити, коли і чи варто робити тест на вагітність.

Проте на сьогодні саме тести на вагітність є одними з найпопулярніших методів визначення вагітності.

Загалом, ці тести є доволі точними, якщо їх правильно використовувати. Вони перевіряють вашу сечу на наявність гормону «хоріонічний гонадотропін людини» (НCG, або ХГЛ). Тіло жінки виробляє цей гормон, лише якщо вона вагітна.

ХГЛ вивільняється, коли запліднена яйцеклітина прикріплюється до слизової оболонки матки – власне, тоді і настає вагітність.

Згідно з дослідженням 2014 року, ХГЛ можна виявити в крові приблизно через 8 днів після зачаття. У міру розвитку вагітності його рівень зростає приблизно на 50% на день. Цей гормон виявляється в сечі на кілька днів пізніше, ніж у крові.

Як правило, тести на вагітність для домашнього використання базуються на аналізі сечі. Тому будь-який його результат (позитивний чи негативний) варто перевірити у медичному закладі шляхом аналізу крові.

Тести на вагітність є найбільш точними, якщо ви робите їх після затримки менструації. Натомість, точність тесту зменшується, якщо його термін придатності закінчився або якщо ви використовуєте його неправильно. Тому завжди перевіряйте термін придатності на упаковці та уважно читайте інструкції, які додаються до тесту на вагітність.

Принцип дії як працює тест на вагітність

Тести на вагітність – це простий і точний спосіб дізнатися, чи ви вагітні. Вони недорогі та доступні в більшості аптек.

Проте слід брати до уваги, що тест на вагітність не дасть позитивного результату, якщо жінка тільки-но завагітніла. Організму потрібен час, щоб вивільнити достатню кількість хоріонічного гонадотропіну людини – це стається приблизно через 12-15 днів після овуляції, якщо у жінки 28-денний цикл.

Деякі медичні організації пропонують робити тест у перший день затримки менструації. Однак американське Управління з контролю за якістю харчових продуктів і медикаментів (FDA) зазначає, що результати в цей день можуть бути неточними для 10-20% випадків.

Замість цього вони пропонують зробити тест через 1-2 тижні після відсутності місячних. Водночас, є деякі більш чутливі тести, тому їх можна використовувати і раніше.

Інший варіант – почекати щонайменше 21 день після статевого акту, від якого сподіваються зачаття.

Важливо прочитати інструкцію до використання, щоб уяснити, коли і як провести тест на вагітність, а також як інтерпретувати значення тесту, наприклад, 1 смужка – негативний результат (вагітності нема), 2 смужки – позитивний (вагітність є).

Після закінчення рекомендованого часу очікування ваші результати відображатимуться одним із таких способів:

  • зміна кольору на тест-смужці
  • проявилася лінія (або ні)
  • символ, наприклад плюс чи мінус
  • слова «вагітна» або «невагітна».

Іноді буває важко точно визначити, позитивний чи негативний тест. Лінія може бути слабкою, або ви можете хвилюватися, що сечі було занадто багато чи занадто мало.

Незалежно від того, наскільки слабкою є лінія або знак плюса, якщо ви його бачите, ви, швидше за все, вагітні. Тьмяність лінії може означати, що ви вагітні на ранніх термінах і ваш рівень ХГЛ все ще низький.

Крім того, тест на вагітність повинен мати контрольну лінію, яка повідомляє, чи правильно проведено тест. Якщо контрольний рядок порожній, значить, тест не спрацював і вам слід зробити ще один тест.

Крім того, ви можете зробити аналіз крові на визначення вагітності у медичному кабінеті – вони можуть показати, чи вагітна жінка, вже за 6-8 днів після овуляції.

Тест на вагітність: якому надати перевагу

Для домашнього використання доступний ряд тестів на вагітність. Деякі з них більш чутливі, ніж інші – тобто, вони здатні виявляти гормон ХГЛ на різних рівнях.

Багато виробників тестів стверджують, що вони є точними на 99%, але експерти зазначають, що не всі тести проходять сувору наукову перевірку. Жінка також може отримати хибнонегативний результат, якщо вона пройшла тест занадто рано, не дотримувалася інструкцій або обробляла тест не так, як передбачав виробник.

Що слід враховувати, купуючи тест на вагітність?

  • Вартість

Домашні тести на вагітність бувають різних типів. У більшості аптек вони продаються без рецепта. Вартість залежить від марки (виробника) та кількості тестів у коробці.

  • Точність

Більшість тестів на вагітність можна зробити відразу після затримки менструації. Деякі більш сучасні, дорожчі тести можна використовувати за 4 або 5 днів до очікуваної менструації. Натомість, найкраща точність буде все-таки після дати передбачуваної менструації.

У процесі тестування на вагітність гормон ХГЛ перевіряють двома способами:

1.Дослідження сечі на рівень ХГЛ

Цей тип тесту на вагітність можна зробити вдома або в кабінеті лікаря.

2.Аналіз крові на рівень ХГЛ

Цей тип тесту на вагітність можна зробити тільки в кабінеті лікаря. Для отримання результатів потрібно більше часу, ніж при аналізі сечі, але він може виявити вагітність раніше (приблизно через 10 днів після зачаття – у порівнянні з 2-ма тижнями або більше для аналізу сечі).

Використовують один або два типи аналізів крові на вагітність:

  • Кількісний аналіз крові на ХГЛ (НCG) вимірює точну кількість гормону у вашій крові. Він може знайти навіть крихітний вміст НCG. Він також може вказати вам і вашому лікарю, скільки тижнів ви вагітні.
  • Якісний аналіз крові на ХГЛ (НCG) перевіряє наявність гормону вагітності чи його відсутність. Якісний аналіз крові має приблизно таку саму точність, як і аналіз сечі.

Тест на вагітність в домашніх умовах можна зробити кількома шляхами:

  1. Помочитися в чисту чашку. Потім помістіть кілька крапель вашої сечі на хімічну смужку.
  2. Помістити смужку тесту на вагітність у потік сечі під час сечовипускання.
  3. Помочитися в чисту чашку, а потім занурити тест-смужку в сечу, поки вона ще в чашці.

У багатьох із цих тестів ХГЛ можна виявити у вашій сечі приблизно через 10 днів після зачаття. Затримка менструації зазвичай відбувається приблизно через 14 днів після зачаття.

Проводячи домашній тест на вагітність, слід пам’ятати про кілька важливих речей, зокрема:

  • Використовуйте свою першу ранкову сечу. Це час доби, коли ваш рівень ХГЛ буде найбільш концентрованим і його легко визначити. Якщо ви робите це в інший час доби, переконайтеся, що сеча була в сечовому міхурі принаймні три години;
  • Не пийте надмірну кількість рідини перед тим, як робити тест на вагітність. Це може «розмити», знизити рівень ХГЛ;
  • Перевірте термін придатності на упаковці;
  • Перед початком тесту уважно прочитайте вказівки виробника, що додаються до тесту в інструкції, і точно виконуйте кожен крок.

Коли потрібно робити тест на вагітність?

Ви можете зробити тест на вагітність у будь-який час після затримки менструації – саме тоді він працює найкраще. Рекомендується якнайшвидше пройти тест, якщо очікувана менструація не настала або ви допускаєте, що можете бути вагітною.

У багатьох тестах на вагітність вказано, що вони працюють за кілька днів до затримки місячних, але тоді результати зазвичай менш точні.

Прочитайте інструкцію, щоб дізнатися, коли робити тест на вагітність і наскільки він буде точним. Іноді тест може виявити гормони вагітності в сечі вже через 10 днів після незахищеного статевого акту. Але ці результати не надто надійні, і ви можете отримати хибнопозитивний або хибнонегативний результат тесту.

Якщо ваші місячні нерегулярні або у вас нема місячних взагалі з тих чи інших причин, найкращим вибором для отримання точних результатів є проведення тесту на вагітність через 3 тижні після статевого акту.

Жінці слід розглянути можливість проведення тесту на вагітність, якщо вона веде сексуальне життя та не використовувала протизаплідні засоби протягом останнього місяця. Багато протизаплідних засобів ефективно запобігають вагітності, але пошкоджений презерватив або пропущена протизаплідна таблетка можуть збільшити ймовірність зачаття.

Що раніше ви дізнаєтеся, що вагітні, то швидше ви зможете почати думати про свій новий режим і/або варіанти отримання необхідної допомоги, щоб залишатися здоровою.

Читайте також: Тест на визначення овуляції – принцип дії

Ранні ознаки вагітності

Деякі жінки помічають ранні ознаки вагітності, такі як втома або чутливість молочних залоз, ще до того, як є затримка менструації.

Ранні ознаки вагітності:

  • Затримка менструації

Часто найбільш ранньою і надійною ознакою вагітності є затримка менструації. Причин затримки багато, але якщо жінка веде сексуальне життя, затримка менструації може свідчити про вагітність. Більшість тестів на вагітність дуже точні, якщо їх провести після затримки менструації, але інколи рівень гормонів може бути недостатньо високим, щоб викликати позитивний результат.

Якщо у жінки нема менструації (затримка), а тест на вагітність виявився негативним (невагітна), слід повторити тест через кілька днів.

  • Зміни в грудях 

Зміни чутливості грудей на ранніх термінах вагітності є доволі поширеними. Це пов’язано з гормональними змінами, які готують організм до лактації.

Зміни можуть включати:

• болючість молочних залоз;

• набряклість грудей;

• соски та ареоли стають більшими або трохи темнішими.

  • Легка кровотеча

Близько 25% жінок мають невелику імплантаційну кровотечу, яка виникає, коли ембріон прикріплюється до стінки матки.

Імплантаційна кровотеча, як правило, легша та коротша, ніж менструальний період. Кровотеча імплантації виникає приблизно через 6-12 днів після зачаття, але світлі кров’янисті виділення не є рідкістю і протягом перших 12 тижнів вагітності.

  • Судоми

Судоми є поширеними перед або під час менструального періоду, але деякі жінки також відчувають судоми під час імплантації – періоду, коли ембріон прикріплюється до стінки матки. 

Якщо судоми виникають перед початком менструації або перед нею, але кровотечі немає або кровотеча набагато менша, ніж зазвичай, доцільно зробити тест на вагітність.

  • Нудота і блювання

Ранкова нудота або блювання, пов’язані з вагітністю, можуть початися через 2-8 тижнів після зачаття. Нудота виникає не тільки вранці. Це може статися в будь-який час дня або ночі. Якщо нудота виникає без видимих причин, особливо з іншими можливими ознаками вагітності, варто зробити тест на вагітність.

  • Втома

Втома є поширеним раннім симптомом вагітності, коли жінка може відчувати потребу відпочити або подрімати без видимої причини. Як правило, це пов’язано зі зміною рівня гормону прогестерону. Відчуття втоми зазвичай зменшується в другому триместрі вагітності, і жінка почувається краще, у неї більше енергії.

  • Головний біль

Гормональні зміни також можуть викликати головний біль на ранніх термінах вагітності. Зазвичай із часом ці відчуття стають легшими. Жінка може приймати парацетамол протягом короткого часу для зменшення головного болю, але краще спочатку проконсультуватися з лікарем. Інші знеболювальні препарати можуть бути небезпечними у період вагітності.

Починаючи з 20-го тижня вагітності, головний біль може бути ознакою прееклампсії вагітних – потенційно небезпечного для життя стану, який потребує термінової медичної допомоги.

  • Відраза або тяга до їжі

Незвичайна тяга чи відраза до їжі є звичайним явищем у першому триместрі, хоча іноді вони зберігаються протягом усієї вагітності. Деякі жінки можуть хотіти нехарчових продуктів, таких як крейда або лід. Якщо ви маєте такий потяг, слід проконсультуватися з медичним працівником.

Вагітна жінка також може виявити, що їй більше не подобається їжа, яку вона любила раніше, або що вона стала більш чутливою до смаку та запаху їжі чи напоїв.

  • Зміни у фізіологічних звичках

Симптоми подразненого кишківника та сечового міхура можуть з’явитися на ранніх термінах вагітності. Жінка може відчувати часті позиви до сечовипускання вдень і вночі.

Згідно з дослідженням 2012 року, вагітні також можуть мати закреп, який вражає 11–38% жінок під час вагітності. На ранніх стадіях вагітності підвищення рівня гормону ХГЛ посилює приплив крові до малого тазу, посилюючи потребу в сечовипусканні.

  • Відчуття себе «іншою», часті зміни настрою

Багато вагітних кажуть, що відчувають себе «іншими» на ранніх термінах вагітності, а деякі вже відчувають, що вони вагітні, ще до того, як дізналися про це за допомогою тесту чи аналізів на вагітність. Однак наукових доказів, які б це підтверджували, немає.

Фізіологічні та гормональні зміни під час вагітності можуть призвести до того, що жінка почуватиметься інакше. Різкі зміни самопочуття також можуть бути наслідком змін настрою, які можуть початися протягом кількох тижнів після зачаття.

Усім, хто вважає, що вони можуть бути вагітними, слід пройти тест на вагітність для підтвердження або спростування наявності цього стану.

Як підготуватися до тесту на вагітність, щоб результат був правдивий

Деякі медичні організації пропонують робити тест у перший день затримки менструації, але багато жінок можуть не знати, коли у них має настати менструація, наприклад, якщо місячні нерегулярні.

Під час проходження тесту жінка повинна:

  • уважно прочитати інструкцію;
  • переконатися, що вона виконує тест відповідно до рекомендацій;
  • намагатися уникати надто раннього проходження тесту.

Коли тест на вагітність буває хибним?

Цілком ймовірно, що ви можете бути вагітною, а тест на вагітність показує, що ви не вагітні. Точність результатів домашнього тесту на вагітність залежить від багатьох факторів, адже:

  • у кожної жінки овуляція відбувається дещо в різний час (день) менструального циклу;
  • запліднена яйцеклітина може імплантуватися в матку жінки в різний час;
  • іноді жінки отримують хибнонегативні результати, коли проводять тест на занадто ранньому терміні вагітності. Помилково негативний результат означає, що тест показує, що ви не вагітні;
  • проблеми з розвитком вагітності можуть вплинути на кількість ХГЛ в сечі. Якщо тест покаже, що ви не вагітні, зробіть ще один тест на вагітність через кілька днів. Якщо ви вагітні, ваш рівень гормону повинен подвоюватися кожні 48 годин.

Якщо ви думаєте, що вагітні, але тести показують, що це не так, зателефонуйте своєму лікарю.

Чи може щось вплинути на результати домашнього тесту на вагітність?

Так. Якщо ви приймаєте ліки з гормоном вагітності ХГЛ як активним інгредієнтом, ви можете отримати хибнопозитивний результат тесту.

Хибнопозитивний результат – це коли тест показує, що ви вагітні, хоча це не так. Деякі ліки від безпліддя містять ХГЛ. Якщо ви приймаєте такі ліки, можете звернутися до лікаря для проведення тесту крові на вагітність.

Більшість ліків не повинні впливати на результати домашнього тесту на вагітність. Це стосується, наприклад, протизаплідних засобів, знеболювальних ліків, засобів від алергії та антибіотиків. Крім того, кава і алкоголь не впливають на результати тесту на вагітність.

В будь-якому випадку, якщо у вас є сумніви щодо позитивного чи негативного результату домашньої тест-смужки на вагітність, відвідайте свого лікаря та проведіть інші аналізи для визначення свого стану.

Будьте здорові!

Рекомендована література:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/323135

https://my.clevelandclinic.org/health/articles/9703-pregnancy-tests

https://www.healthline.com/health/pregnancy/five-signs-to-take-pregnancy-test

https://www.womenshealth.gov/a-z-topics/pregnancy-tests

https://www.plannedparenthood.org/learn/pregnancy/pregnancy-tests

Автор: Ольга Летнянчик, лікар, медичний блогер.

У 2003 році закінчила Львівський національний медичний університет ім. Данила Галицького, здобула кваліфікацію лікаря.

«Беру участь у декількох проектах у сфері популяризації здорового способу життя, збереження та зміцнення здоров’я. Вірю, що знання – це перший крок на шляху до змін на краще».