Карієс зубів: причини, профілактика та лікування
Корисно знатиЧому болять зуби? Коли необхідно звернутися до лікаря стоматолога? Що таке карієс, його причини, стадії карієсу, діагностика та лікування, а ще – про карієс у дітей та його профілактику. Про це та інше дізнайтеся у нашій статті.
Карієс зубів є найпоширенішим неінфекційним захворюванням у всьому світі. Занедбаний чи непролікований карієс не лише приносить біль та дискомфорт – він негативно впливає на загальний стан здоров’я та часто сприяє поширенню інфекції, викликає руйнування твердих тканин зуба (зокрема, емалі та дентину) та запалення інших тканин ротової порожнини, що, своєю чергою, може призвести до втрати зуба.
Згідно зі статистикою, найчастіше карієс трапляється у дітей, підлітків і літніх людей. Але мати карієс може кожен, включно немовлята. Тож регулярні візити до стоматолога, правильне чищення зубів щіткою та зубною ниткою є нашим найкращим захистом від карієсу.
Як запобігти виникненню карієсу та що робити, якщо він у вас вже є, – поговоримо докладніше.
Що таке карієс?
Як виглядає карієс на зубах? На що слід звернути увагу, щоб не проґавити початок захворювання?
Карієс – це пошкоджена ділянка на твердій поверхні зубів, яка перетворюються на крихітні отвори або дірки. Спричиняє цей процес сукупність факторів, зокрема, діяльність бактерій у роті, часті перекуси, вживання солодких напоїв і неправильне чищення зубів. Якщо карієс не лікувати, він вражає глибші шари зубів. Це може призвести до сильного зубного болю, поширення інфекції та втрати зуба.
Симптоми карієсу
Ознаки карієсу відрізняються залежно від його розміру та розташування.
Коли карієс тільки починається, ви можете взагалі не мати жодних симптомів. Проте коли запальний процес поширюється, це може викликати такі ознаки та симптоми, як:
- Зубний біль під час їжі чи при натисненні на зуб (хоча біль може бути і спонтанним, виникаючи без будь-якої видимої причини)
- Підвищена чутливість зубів (болісна реакція на холод чи тепло, біль під час чищення)
- Біль (від легкого до гострого) під час вживання чогось солодкого, гарячого чи холодного
- Коричневі, чорні або білі плями на будь-якій поверхні зуба
- Видимі дірки або ямки в зубах
- Біль при накушуванні (коли ви щось кусаєте)
Коли звернутися до стоматолога?
Ви можете тривалий час не знати, що у вас розвивається карієс, адже цей процес може тривати довго і до певного часу непомітно. Ось чому важливо регулярно проходити огляди у стоматолога, навіть якщо ваша ротова порожнина, на ваш погляд, в порядку. А якщо ви відчуваєте зубний біль, зверніться до стоматолога якомога швидше.
Причини виникнення карієсу
Найважливішим харчовим чинником, «винним» у розвитку карієсу зубів, дослідники називають прості цукри. Власне, карієс розвивається, коли бактерії в порожнині рота розкладають цукор, утворюючи кислоту, яка сприяє зменшенню вмісту кальцію (цей процес називається демінералізацією) у твердих тканинах зубів (емалі та дентині).
У багатьох країнах підсолоджені напої, включано вироблені на основі фруктів і молока, а також 100% фруктові соки, є основним джерелом цукру. Сюди ж належать кондитерські вироби, тістечка, печиво, підсолоджені пластівці, солодкі десерти, сахароза, мед, сиропи та варення.
Обмеження споживання простих цукрів до 10% від загального споживання енергії – а в ідеалі навіть до 5% чи менше – мінімізує ризик карієсу зубів протягом усього життя.
Що таке зубний наліт
Для збереження здоров’я зубів необхідно також звернути увагу на зубний наліт. Це прозора липка плівка, яка покриває зуби. Через споживання великої кількості цукру та крохмалю, а також погане чищення зубів, бактерії, які присутні у ротовій порожнині, починають харчуватися ними і утворюють зубний наліт.
За відсутності правильного догляду за зубами цей наліт може затвердіти під або над лінією ясен, а з часом перетворитися на зубний камінь. Зубний камінь ускладнює видалення нальоту та створює «щит» для бактерій. При цьому кислоти в нальоті руйнують мінерали у твердій емалі зуба. Ця ерозія спричиняє до появи крихітних отворів в емалі — і це вже початок карієсу.
Коли емаль стирається, бактерії та кислота можуть досягти наступного шару зубів, який називається дентином. Цей шар м'якший ніж емаль і менш стійкий до дії кислоти. Дентин має крихітні трубочки, які безпосередньо сполучаються з нервом зуба, викликаючи підвищену чутливість.
Якщо руйнування триває далі, бактерії та кислота продовжують свій «марш» крізь зуб, рухаючись поруч із внутрішнім шаром (пульпою), який містить нерви та кровоносні судини. Пульпа набрякає і подразнюється бактеріями. Оскільки всередині зуба нема місця для розширення при запаленні, нерв стискається, а це викликає біль. Дискомфорт може навіть поширюватися за межі кореня зуба до кістки.
Стадії карієсу
Карієс розвивається поступово і має певні стадії:
1 стадія – стадія плями. На цій стадії на поверхні зуба ще немає дефекту. На поверхні емалі спостерігається пляма матово-білого кольору, проте саме з цього починається каріозний процес.
2 стадія – поверхневий карієс. На цій стадії з’являється порожнина в межах емалі зуба.
3 стадія – середній карієс. На цій стадії порожнина збільшується і доходить до дентину, який розташовується під емаллю. На цій стадії найчастіше приєднуються больові відчуття на різні подразники, такі як холод, тепло, зуб реагує на солодке.
4 стадія – глибокий карієс. Каріозна порожнина збільшується і наближається до пульпової камери, в якій розташовується нерв. На цій стадії больові відчуття стають більш тривалими і з’являються здебільшого у вечірній час. Це остання стадія розвитку карієсу, після якої інфекція доходить до нерва – і тоді доводиться видаляти нерв і лікувати кореневі канали.
Класифікація карієсу
У класифікації ВООЗ (МКХ 10-го перегляду) карієс виділений в окрему рубрикацію.
- Карієс емалі, включно «крейдяна пляма» (початковий карієс)
- Карієс дентину
- Призупинений карієс
- Одонтоклазія.
- Карієс з оголенням пульпи
- Інший карієс зубів
- Неуточнений карієс.
Фактори ризику появи карієсу
- Розташування зуба
Найчастіше карієс виникає на задніх зубах (моляри та премоляри). Ці зуби мають багато ямок, які можуть затримувати частинки їжі. Як наслідок, їх важче підтримувати в чистоті, ніж більш гладкі, легкодоступні передні зуби.
- Певна їжа та напої
Продукти, які довго залишаються на зубах (молоко, морозиво, мед, цукор, газована вода, сухофрукти, тістечка, печиво, цукерки та м’ятні цукерки, сухі пластівці та чіпси). Ці продукти спричиняють карієс швидше, ніж продукти, які легко вимиваються слиною.
- Часте перекушування
Коли ви постійно перекушуєте або потягуєте солодкі напої, ви даєте бактеріям ротової порожнини більше «палива» для виробництва кислот, яка атакує ваші зуби та зношує їх.
- Годування дитини перед сном
Якщо немовлятам перед сном дають пляшечку з молоком, молочною сумішшю, соком або іншими рідинами, що містять цукор, ці напої залишаються на їхніх зубах годинами, поки вони сплять, живлячи бактерії, що викликають руйнування емалі. Це пошкодження часто називають «карієсом дитячої пляшечки».
- Неправильне чищення зубів
Якщо не почистити зуби відразу після їжі та пиття, швидко утворюється наліт і починаються процеси руйнування.
Про безпечні способи відбілювання зубів читайте у нашій статті за посиланням: https://apteka-ds.com.ua/blog-item/yak-mozhna-vidbilyty-zuby-v-domashnikh-umovakh-i-chy-varto-tse-robyty
- Недостатнє надходження фтору
Фтор – природний мінерал, який допомагає запобігти карієсу і навіть може захистити зуби на ранніх стадіях карієсу, не дозволяючи йому прогресувати. Через його користь для зубів фтор додають у багато громадських джерел води. Це також поширений інгредієнт зубної пасти та ополіскувачів для рота.
- Молодший або старший вік
Помічено, що карієс часто трапляється у дуже маленьких дітей і підлітків. Літні люди також входять до групи ризику, адже з часом зуби зношуються, а ясна – відступають, що робить зуби більш вразливими до карієсу. Літні люди також можуть використовувати більше ліків, які зменшують виділення слини, збільшуючи ризик карієсу.
- Сухість у роті
Сухість у роті спричинена нестачею слини, яка допомагає запобігти карієсу, змиваючи їжу та наліт із зубів. Речовини, що містяться в слині, також допомагають протидіяти кислоті, що виробляється бактеріями. Певні ліки, захворювання, опромінення голови чи шиї або певні хіміотерапевтичні препарати можуть збільшити ризик карієсу через зменшення утворення слини.
- Зношені пломби або стоматологічні пристрої
З роками зубні пломби можуть слабшати, починати руйнуватися або мати шорсткі краї. Через це зубний наліт легше накопичується, а видаляти його стає важче. Стоматологічні пристрої, як от протези, можуть перестати добре прилягати – і тоді під ними відбуваються процеси гниття.
Як очищати зубні протези – читайте за посиланням
- Печія
Печія, або гастроезофагеальна рефлюксна хвороба, може спричинити потрапляння шлункової кислоти в рот через рефлюкс (зворотній напрям руху кислоти, яка зі шлунку викидається нагору через стравохід), який руйнуючи емаль зубів, сприяє пошкодженню зубів. Велика частина дентину опиняється під дією бактерій – розвивається карієс. Ваш стоматолог може порекомендувати вам проконсультуватися з гастроентерологом, щоб дізнатися, чи не є рефлюкс шлунка причиною руйнування емалі.
Печія: що потрібно знати та коли звернутися до лікаря?
- Розлади харчування
Анорексія та булімія можуть призвести до значної ерозії зубів та розвитку карієсу. Шлункова кислота (від блювоти) починає розчиняти емаль. Порушення харчової поведінки також можуть перешкоджати виробленню слини.
Діагностика карієсу
Як дізнатися, маєте ви карієс чи ні? Кроки дуже прості. Це:
- Безпосередній огляд у стоматолога, якщо маєте якісь скарги.
- Регулярне і часте клінічне обстеження (кожні 3-12 місяців залежно від ризику карієсу пацієнта за оцінкою стоматолога) для виявлення раннього карієсу, коли мінімальне втручання зможе запобігти його прогресуванню.
- Використання рентгенівських променів або спеціальних інструментів для тестування стану зубів.
Ускладнення, які можуть бути викликані карієсом
Карієс настільки поширений, що багато хто може не сприймати його серйозно. Ще однією розповсюдженою помилкою є думка про те, що карієс молочних зубів дітей можна не лікувати – вони ж і так невдовзі випадуть та зміняться на постійні. Однак карієс може мати серйозні та тривалі ускладнення як у дітей, так і в дорослих.
Ускладнення карієсу можуть включати:
- Біль
- Абсцес зуба
- Набряк або гній навколо зуба
- Пошкодження або руйнування зуба
- Проблеми з жуванням
- Зміщення положення зубів після втрати зубів
Коли карієс і процеси гниття стають масштабними, можуть бути:
- Біль, що заважає повсякденному життю та знижує якість життя
- Втрата ваги або проблеми з харчуванням через хворобливий або важкий прийом їжі чи жування
- Втрата зубів, що може вплинути на зовнішній вигляд, а також на впевненість і самооцінку людини
- Абсцес зуба («кишеня» гною, спричинена бактеріальною інфекцією, що може призвести до більш серйозних або навіть небезпечних для життя інфекцій).
Профілактика карієсу
Правильна щоденна гігієна порожнини рота та зубів може допомогти уникнути карієсу. Запитайте свого стоматолога, які поради вам найкраще підходять:
- Чистіть зуби пастою, що містить фтор, принаймні двічі на день, а краще – після кожного прийому їжі або пиття.
- Щоб очистити міжзубні проміжки, використовуйте зубну нитку або засіб для чищення міжзубних проміжків.
- Полоскання ротової порожнини. Якщо ваш стоматолог вважає, що у вас високий ризик розвитку карієсу, він може порекомендувати вам полоскати ротову порожнину ополіскувачем з фтором або іншими засобами, до прикладу
Arbor Vitae Дентавіол засіб для полоскання порожнини рота 160 мл
- Регулярно відвідуйте стоматолога.
Зробіть професійне чищення зубів (гігієну) і регулярні огляди порожнини рота гарною звичкою, що допоможе запобігти проблемам із зубами або виявити їх на ранній стадії.
- Поцікавтеся щодо зубних герметиків.
Герметик – це захисне покриття, нанесене на жувальну поверхню задніх зубів. Він закриває канавки та щілини, які забиваються їжею, захищаючи зубну емаль від нальоту та кислоти. Герметики рекомендовані, зокрема, дітям шкільного віку. Герметики можуть служити кілька років, перш ніж їх потрібно буде замінити, але їх потрібно регулярно перевіряти у стоматолога.
- Пийте воду із вмістом фтору.
У більшості громадських систем водопостачання додано фтор, який може значно зменшити карієс. Якщо ви п’єте лише бутильовану воду, яка не містить фтору, ви, скоріш за все, недоотримуєте фтор.
Читайте про користь і норми споживання питної води
- Уникайте частих перекусів і повільного «потягування» напоїв
Щоразу, коли ви їсте або п’єте інші напої, окрім води, ви допомагаєте бактеріям ротової порожнини виробляти кислоти, які руйнують зубну емаль. Якщо ви перекушуєте або п'єте протягом дня, ваші зуби піддаються постійній атаці.
- Їжте продукти, корисні для зубів
Такі продукти, як свіжі фрукти та овочі, посилюють виділення слини, а несолодка кава, чай і жуйка без цукру допомагають змити частинки їжі. Уникайте їжі, яка надовго застрягає в ямках ваших зубів, або чистіть зуби незабаром після їжі.
- Розгляньте можливість лікування фтором
Ваш стоматолог може порекомендувати періодичне лікування фтором, особливо якщо ви не отримуєте достатньо фтору з питною водою чи з інших джерел.
- Запитайте про антибактеріальне лікування
Якщо ви особливо вразливі до карієсу – наприклад, через захворювання, – ваш стоматолог може порекомендувати спеціальні антибактеріальні ополіскувачі для порожнини рота або інші процедури, які допоможуть зменшити кількість шкідливих бактерій у роті і ризик карієсу.
Будьте здорові!
Рекомендована література:
https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/sugars-and-dental-caries
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/cavities/symptoms-causes/syc-20352892
https://www.msdmanuals.com/professional/dental-disorders/common-dental-disorders/caries
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/10946-cavities
https://oralb.com/en-us/oral-health/conditions/cavities-tooth-decay/what-are-dental-caries/
Автор: Ольга Летнянчик, лікар, медичний блогер.
У 2003 році закінчила Львівський національний медичний університет ім. Данила Галицького, здобула кваліфікацію лікаря.
«Беру участь у декількох проектах у сфері популяризації здорового способу життя, збереження та зміцнення здоров’я. Вірю, що знання – це перший крок на шляху до змін на краще».
- ТОП продуктів, які корисно їсти восени
- Життя в телефоні: чи реально побороти залежність від смартфона?
- Отруєння грибами: симптоми та перша медична допомога
- Що варто знати, якщо ви зробили татуювання
- Якщо вкусила змія: правила першої допомоги
- Популярні лікарські рослини: властивості, дія, детальний опис
- Що треба знати про гіперактивний розлад з дефіцитом уваги у дітей
- Тепловий та сонячний удар: надання першої допомоги
Не займайтесь самолікуванням!
Продукти, послуги, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «D.S.» та офіційних сторінках у Facebook та YouTube, включно з товарними етикетками і упаковкою, представлені виключно в інформаційних цілях і не повинні сприйматися як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «D.S.» не несе відповідальності за будь-який діагноз, встановлений читачем самостійно на підставі розміщеної нею інформації, і не відповідає за зміст будь-яких зовнішніх інтернет-ресурсів, на які зроблено посилання, включно з будь-якими комерційними продуктами або послугами, згаданими у них. Завжди консультуйтеся зі своїм лікарем, якщо у вас виникають питання, пов'язані з вашим здоров'ям.Ви можете зберігати представлені матеріали для некомерційного використання.