Зміст:

Які переваги та недоліки відбілювання зубів народними засобами? Як і чим можна безпечно відбілити зуби в домашніх умовах без шкоди для емалі зубів, а також про те, коли необхідно звернутися до лікаря стоматолога, – читайте в нашій статті.

Багато факторів може призвести до того, що зуби тьмяніють і втрачають яскраво-білий блиск.

  • Зовнішню поверхню зубів, що вкрита емаллю, можуть забруднити/зафарбувати деякі продукти харчування і напої.
  • Накопичення нальоту на зубах може призвести до того, що вони виглядають не білими, а жовтими.
  • Також зуби можуть виглядати жовтими через карієс або інші зубні хвороби, коли тверда біла емаль пошкоджена та проступає дентин знизу. Дентин – це природно жовта кісткова тканина, яка лежить під емаллю. У таких випадках потрібне лікування у лікаря-стоматолога.

Що потрібно знати про домашнє відбілювання зубів?

Передусім необхідно розрізняти незначні косметичні забруднення від захворювань зубів, наприклад, карієсу чи флюорозу (хвороба зубів, спричинена надлишком фтору, що проявляється появою плям на поверхні зубів). Тому варто звернутися до стоматолога, особливо якщо ви маєте інші скарги, наприклад, підвищену чутливість зубів до холодного чи теплого.

У випадку косметичного пожовтіння зубів також можна звернутися до стоматолога. Спеціалісти із зубної гігієни пропонують процедури відбілювання, які набагато ефективніші при сильному забруднені зубів, аніж домашні відбілювальні засоби. Завжди уточнюйте у свого лікаря варіанти, які дадуть кращий результат для вас.

Звичайно, існує багато домашніх народних рецептів відбілювання зубів. Проте варто зауважити, що не всі вони достатньо науково обґрунтовані, тому слід обережно відбілювати зуби вдома, а у випадку появи неприємних відчуттів таки звернутися до лікаря.

Плюси і мінуси домашнього відбілювання зубів

Плюсом домашнього відбілювання є його доступність. Зрештою, щоденне ретельне чищення зубів – це перший метод відбілити та очистити зуби вдома.

Однак будьте обережні – не перестарайтеся! Основний недолік від необережного використання будь-яких відбілювальних засобів – це можливе пошкодження емалі зубів. Ви можете пошкодити емаль або ясна, що проявляється підвищеною чутливістю, болючістю та розвитком карієсу (руйнуванням твердих тканин зубів – емалі й дентину).

Які методи відбілювання зубів ефективні?

Існує багато народних методів відбілювання зубів у домашніх умовах. Більшість цих засобів діє обережно, видаляючи поверхневі плями на зубах. Ось сім природних варіантів, як позбутися враження жовтих зубів.

  • Чищення зубів

Першим засобом для відбілення зубів є часте й правильне чищення зубів. Особливо важливо почистити зуби щіткою після вживання їжі та напоїв, які можуть призвести до пожовтіння зубів, наприклад, кави, міцного чаю тощо.

Чистіть зуби принаймні двічі на день тривалістю 2 хвилини. Обережно чистіть зуби круговими рухами, щоби не пошкодити ясна. Чистіть внутрішні, зовнішні та жувальні поверхні зубів. Переконайтеся, що ви вичистили щілини між зубами.

Фармацевт в аптеці зможе надати вам професійну консультацію щодо зубної пасти та щітки, зубного гелю чи ополіскувача для ротової порожнини, зубної нитки, капи тощо. Відбілювальні зубні пасти містять м’які абразиви, які чистять зуби від поверхневих плям. Такі пасти діють м’яко, відповідно, є безпечними. Також регулярне чищення щіткою та використання зубної нитки може допомогти вашим зубам залишатися білими, ліквідовуючи бактерії у роті й запобігаючи накопиченню небажаного нальоту.

  • Харчова сода та перекис водню

Відбілити зуби в домашніх умовах можна також за допомогою пасти, виготовленої з харчової соди і перекису водню.

Харчова сода має природні відбілювальні властивості, саме тому вона є популярним інгредієнтом багатьох відбілюючих зубних паст. Сода діє як м’який абразив, що допомагає змити поверхневі плями на зубах. Також вона створює лужне середовище у роті, несприятливе для розвитку бактерій, причетних до утворення нальоту. Проте такий засіб не відбілить ваші зуби за одну ніч – ви зможете помітити різницю у зовнішньому вигляді зубів тільки з часом.

Перекис, або пероксид водню (Н?О?) – природний відбілювальний засіб, який вбиває бактерії у роті. Інше дослідження показало, що чищення зубів двічі на день комерційною зубною пастою, яка містить харчову соду та пероксид водню, призвело до появи на 62% біліших зубів за 6 тижнів. 

Однак є кілька питань щодо безпеки перекису водню. Високі концентрації або надмірне вживання можуть спричинити подразнення ясен і підвищити чутливість зубів, натомість сильно розбавлені концентрації вважаються більш безпечними. Переконайтеся, що ви використовуєте 1,5% або розчин перекису водню для відбілювання емалі зубів, щоб уникнути побічних ефектів.

  1. Оптимальний розчин для полоскання ротової порожнини – розчинити столову ложку харчової соди в склянці води.
  2. Рецепт ополіскувача для рота перед чищенням зубів: змішати рівні частини 3% перекису та води.
  3. Рецепт відбілюючої зубної пасти: змішайте 2 чайні ложки перекису водню з чайною ложкою харчової соди і обережно почистьте зуби сумішшю. Обмежте використання цієї саморобної пасти до кількох разів на тиждень, оскільки надмір може погіршити емаль зубів.
  • Яблучний оцет

Яблучний оцет у дуже малих кількостях можна використовувати для відбілювання зубів. Однак варто звернути увагу, що оцет може спричинити пошкодження поверхневої структури зубів (емалі). Тому використовуйте його з обережністю і лише короткий час.

Зробіть ополіскувач для рота, змішавши 2 чайні ложки яблучного оцту зі склянкою води. Прополоскайте ротову порожнину протягом 30 секунд. Потім промийте водою і почистьте зуби.

  • Цедра лимона, апельсина або банана

Існує народний метод відбілювання у домашніх умовах – натирання поверхні зубів шкіркою лимона, апельсина або банана.

Акуратно натирайте зуби шкіркою фруктів протягом 2-х хвилин. Потім обов’язково ретельно прополощіть рот і почистьте зуби.

Вважається, що сполука d-лімонен та/або лимонна кислота, яка міститься в шкірці деяких цитрусових фруктів, допоможе відбілити зуби. Потрібні подальші дослідження, щоби визначити, наскільки ефективний d-лімонен. Будьте обережні, використовуючи цей рецепт, оскільки фрукти кислі. Кислота може пошкодити емаль зубів. Якщо ви помітили, що зуби стають чутливішими, припиніть використовувати цей метод.

  • Активоване вугілля

Для відбілювання зубів, видалення пігментів і плям можна застосовувати активоване вугілля. Будьте обережні, використовуючи вугілля й засоби на основі вугілля, адже воно може подряпати емаль. Потрібні подальші дослідження щодо вивчення ефективності й безпеки такого методу.

Відкрийте капсулу або дуже ретельно розітріть у ступці таблетку активованого вугілля, висипте порошок на зубну щітку. Акуратно чистіть зуби обертовими рухами протягом 2 хвилин. Будьте особливо обережні, щоби не поранити ясна. Після процедури чищення виплюйте залишки засобу та промийте рот водою.

  • Каолінова глина

Прихильники цього методу стверджують, що чищення зубів глиною допомагає видалити плями, відбілити зуби. Доказів дієвості такого методу все ж не достатньо, хоча застосування глини справді може мати відбілювальний ефект, оскільки вона м’яко видаляє скупчення нальоту, який призводить до пожовтіння емалі.

  • Вживання фруктів та овочів

Вважається, що вживання сирих фруктів та овочів із високим вмістом води може допомогти зберегти зуби здоровими. Це в природний спосіб очищає зуби і ясна від нальоту та бактерій, що є причиною жовтих зубів.

Повільне ретельне жування фруктів та овочів збільшує вироблення слини. Це може допомогти видалити частинки їжі, які застрягли між зубами, і змити шкідливі кислоти.

В овочах і фруктах міститься вітамін С, при дефіциті якого посилюються прояви пародонтиту, а при гострій нестачі може з’явитися хвороба цинга. Дослідження свідчать, що високий рівень вітаміну С у їжі може зменшити кількість нальоту, який спричиняє пожовтіння зубів.

Для очистки зубів добре підходить паста, що містить екстракт папаїну та бромелайну. Папаїн – це фермент, який міститься в папайї. Бромелайн – фермент, який є в ананасі. Однак немає достатніх доказів, що вживання ананасів чи папаї призводить до такого самого ефекту.

Існує також народний метод відбілювання зубів полуницею і харчовою содою. Прихильники цього методу стверджують, що яблучна кислота в полуниці усуне зміну кольору зубів, тоді як харчова сода видалить плями. Однак цей засіб не достатньо підтверджено наукою.

  • Кокосова олія

Кокосова олія, що містить 12-карбонлауринова кислоту, вбиває шкідливі мікроорганізми в роті, допомагаючи боротися із зубним нальотом та відбілити зуби. Потрібні подальші дослідження щодо ефективності кокосової олії. В Індії з цією ж метою також практикують застосування кунжутної олії.

Нанесіть на зуби 1 чайну ложку кокосової олії, що розм’якла при кімнатній температурі, почекайте 10-30 хвилин. Не ковтайте олію. Виплюньте на серветку та викиньте до змішаних відходів, оскільки кокосова олія може засмітити труби. Прополощіть рот водою, а потім випийте повну склянку води. Потім почистьте зуби.

Вживайте в раціоні багато кальцію

Деякі зміни кольору зубів спричинені ерозією, руйнуванням, розмиванням емалі та оголенням дентину, колір якого є жовтим. Тому все, що ви робите для зміцнення емалі зубів, допоможе зберегти зуби перламутрово-білими. Продукти, багаті на кальцій, такі як молоко, сир, броколі, а також біологічно активні добавки, що містять кальцій, можуть допомогти захистити зуби від ерозії емалі.

На який результат чекати при відбілюванні зубів?

Як бачимо, існує багато методів відбілювання зубів у домашніх умовах. Експериментуйте, щоби знайти рішення, яке вам підходить. Можливо, слід вибрати кілька процедур і чергувати їх протягом тижня. Проте будьте обережні та при появі болючості чи інших симптомів припиніть процедури і зверніться до лікаря.

Знову ж таки, якщо ви без успіху випробували різноманітні методи, стоматолог допоможе визначити найкращий варіант лікування.

Як зберегти результат надовго?

Найкращий спосіб мати білі зуби – запобігати появі плям до того, як вони з’являються, а для цього систематично дотримуватися гігієни порожнини рота та регулярно проводити огляд зубів.

Отже, аби зуби не жовтіли, варто уникати:

  • куріння чи жування тютюну;
  • певних видів їжі або напоїв, як-от кава, чай, червоне вино, чорниця тощо;
  • продуктів із високим вмістом цукру та простих вуглеводів. Наявність цукру підтримує ріст Streptococcus mutans – основного типу бактерій, що викликають наліт і гінгівіт. Якщо ви споживаєте солодку їжу, невдовзі почистьте зуби;
  • надмірного споживання фтору;
  • хронічної сухості в роті або відсутності слини. Водночас пийте мінеральну воду (особливо, сірковмісну) через соломинку, щоби запобігти прямому контакту активних сполук із зубами;
  • побічних ефектів від деяких ліків;
  • зловживання ополіскувачами для рота.

У людей літнього віку зуби частіше жовтіють, відповідно, необхідно про них дбати ретельніше, вчасно звертатися до стоматолога.

Також існує певна генетична схильність до швидшого пошкодження і пожовтіння зубів. Якщо в родині є схильність до захворювань зубів і ясен, вам треба знайти собі хорошого стоматолога. Зрештою, такий фахівець потрібен усім.

Будьте здорові!

 

Рекомендована література:

https://www.healthline.com/nutrition/whiten-teeth-naturally

https://www.healthline.com/health/dental-and-oral-health/how-to-get-rid-of-yellow-teeth

https://www.webmd.com/oral-health/ss/slideshow-10-secrets-to-whiter-teeth

 

Автор: Ольга Летнянчик, лікар, медичний блогер.

У 2003 році закінчила Львівський національний медичний університет ім. Данила Галицького, здобула кваліфікацію лікаря.

«Беру участь у декількох проектах у сфері популяризації здорового способу життя, збереження та зміцнення здоров’я. Вірю, що знання – це перший крок на шляху до змін на краще».