Як виглядає лишай на шкірі, які бувають види лишаю, що відомо про ознаки захворювання на лишай та коли варто звернутися за допомогою до лікаря? Про це та інше читайте в нашій статті.

Лишай – це група шкірних захворювань, переважно зумовлених грибковою або вірусною інфекцією, яка викликає зміни в структурі чи кольорі шкіри.

До прикладу, червоний плоский лишай (Lichen ruber planus) – доволі поширене захворювання шкіри, волосся, нігтів, ротової порожнини та статевих органів. На шкірі червоний плоский лишай часто проявляється у вигляді фіолетових, сверблячих, плоских висипів, які розвиваються протягом декількох тижнів. На слизовій оболонці рота і геніталій лишай може утворювати мереживоподібні білі плями, іноді супроводжуючись болючими виразками.

Зазвичай лишай передається контактним шляхом від зараженої людини або від тварин. Може передаватися через засоби гігієни або одяг. Існують і незаразні види лишаю.

Візуально червоний плоский лишай можна переплутати з алергічною висипкою на шкірі, дерматитом, псоріазом, екземою, запаленням шкіри при акне тощо.

Легкий випадок червоного плоского лишаю шкіри може не потребувати лікування. Але якщо стан викликає біль або інтенсивний свербіж, можуть знадобитися ліки, які призначить лікар.

Читайте також: Як швидко отримати онлайн-консультацію лікаря дерматолога (чи лікарів інших спеціальностей)

Види лишаю

  • Оперізуючий лишай – частіше виникає у людей середнього або похилого віку, інколи діти хворіють після контакту з інфікованими;
  • Стригучий лишай (або котячий лишай) – належить до заразних форм і спричинюється грибками Trichophyton або Microsporum canis, ferrugineum або audoin, які часто передаються безпритульними тваринами, такими як кішки, собаки тощо;
  • Висівковий (різнокольоровий) лишай – вважається менш заразним, а зараження відбувається за наявності факторів ризику та тривалому контакті з хворим;
  • Червоний плоский лишай шкіри та порожнини рота – не є заразним, а точні причини його розвитку достеменно поки не з'ясовані; часто виникає після стресу або при патологіях травного тракту, печінки, підшлункової залози, цукрового діабету та інших станах;
  • Рожевий (пітіріаз, хвороба Жибера) – не вважається заразним, точні причини заразності лишаю залишаються невідомими, але підозрюють, що має інфекційно-алергічний характер;
  • Білий (сонячний) лишай – не належить до заразних, але причини його розвитку ще точно не відомі; ймовірно, пов'язані з дією грибків Malassezia, які блокують надходження ультрафіолету на шкіру;
  • Чорний лишай – викликають грибки Cladosporium wemeckii та Stenella arguata; поширений у спекотних і вологих зонах, таких як Південно-Східна Азія, Африка та тропічний пояс Америки.

Причини появи лишаю 

Причина лишаю зазвичай невідома, проте відомі можливі фактори, що сприяють його розвиток, включають:

  • Гепатит C (цей вірус атакує печінку, хоча зв'язок між гепатитом C та червоним плоским лишаєм є можливим, він не є основною причиною у всіх випадках);
  • Певні ліки (деякі препарати, які використовують для лікування високого кров'яного тиску, діабету, серцевих захворювань та малярії, можуть викликати розвиток лишаю у деяких людей);
  • Реакція на металеві стоматологічні пломби (взаємодія з металевими пломбами у зубах також може викликати або сприяти розвитку червоного плоского лишаю в ротовій порожнині);
  • Аутоімунна реакція (у деяких випадках, власна імунна система може помилково атакувати клітини шкіри та ротової порожнини, сприяючи розвитку лишаю).

Симптоми лишаю 

Легкий лишай може проявлятися без симптомів. Але коли вони з'являються, найчастіше вони впливають на шкіру геніталій і анальної області. Також можуть постраждати спина, плечі та груди. 

Читайте також: Дерматит: ознаки, види та лікування

Основні симптоми можуть включати:

  • Гладкі світлі плями на шкірі;
  • Зморшкуваті ділянки шкіри з плямами;
  • Свербіж, неприємне печіння;
  • Легке утворення синців;
  • Надмірна чутливість або ніжність шкіри;
  • Зміни у сечовій трубці (уретрі);
  • Можливість кровотечі, пухирів або відкритих виразок.

Симптоми червоного плоского лишаю

Симптоми червоного плоского лишаю залежать від місця ураження тіла. Основні прояви включають:

  • Шкіра: горбки червоного або фіолетового кольору, що блищать, можуть свербіти і розташовуватися групами по декілька, найчастіше на зап’ястях, руках, спині та литках. Може мати вигляд лусочок або тонких білих ліній чи лускатих плям.
  • Ротова порожнина: у роті лишай виглядає як мереживні плями з білими крапками на внутрішній стороні щік або язика. Їх може бути багато чи декілька. У важких випадках можуть розвиватися виразки.
  • Нігті: зміни на нігтях, такі як розшарування чи виступи, або навіть втрата нігтя.
  • Шкіра голови: почервоніння, подразнення та маленькі горбки на шкірі голови, іноді супроводжується випадінням волосся.
  • Статеві органи: яскраво-червоні, болючі ділянки на статевих органах.

Чим небезпечний лишай?

Плоский лишай зазвичай впливає на шкіру навколо зап’ястя, ліктів, зовнішня поверхня рік, передню частину гомілок. Приблизно у половини людей, які мають плоский лишай, виникає також його форма у ротовій порожнині, коли порушена шкіра всередині рота та на язиці. На початковій стадії ураження плями на тілі зазвичай виглядають як дрібні підняті крапки (папули), розміром приблизно з кінчик шпильки (0,5 мм). Вони можуть розширитися до розміру олівця (1 см). Оральний плоский лишай зазвичай розпочинається з малих білих крапок на шкірі всередині щік або на язиці. У важких випадках шкіра може запалюватися, утворюючи виразки, викликаючи значний дискомфорт.

Як передається лишай?

Оперізуючий лишай передається повітряно-крапельним, контактним або трансплацентарним шляхом. Симптоми зазвичай з'являються через 11-21 день після контакту з хворою особою (загалом, 2 тижні).

Грибковий лишай передається через контакт. Мікроспорія та трихофітія, які часто з'являються після контакту з хворими тваринами, є дуже заразними мікозами. Вони швидко розповсюджуються у колективі або сім'ї через грибкові спори на предметах або при прямому контакті зі шкірою. Ці захворювання активні в теплий період року (травень-вересень). Інкубаційний період приблизно тиждень.

Фактори ризику

Ризик розвитку склерозного лишаю залежить від кількох факторів, включно:

  • У жінок після менопаузи.
  • Діти віком до 10 років.
  • Особливо для тих, хто має низьку функцію щитоподібної залози (гіпотиреоз) або інші аутоімунні стани.
  • Чоловіки з нетриманням сечі.
  • Якщо в сім’ї були випадки склерозного лишаю, імовірність захворювання також збільшується.

Особливості виникнення лишаю під час вагітності

Під час вагітності існує вища ймовірність виникнення або загострення лишаю через гормональні зміни та ослаблення імунної системи. Небезпека для вагітності та плоду залежить від виду лишаю, тому лікування потребує врахування терміну вагітності.

Читайте також: Тест на вагітність: що потрібно знати кожній жінці

Як лікувати лишай?

Лікування червоного плоского може передбачати місцеву та системну терапію.

Легкий та середньої важкості перебіг червоного плоского лишаю зазвичай полягає в симптоматичному лікуванні неприємних проявів хвороби. Також лишай здатний «зникати» за певний час при сприятливих умовах, наприклад, на шкірі він може «вщухати» через 9-18 місяців.

Для контролю висипу та свербежу застосовують креми та мазі, які призначає сімейний лікар. Якщо ці засоби не допомагають або лишай серйозний, лікар може порадити спеціальні таблетки або спеціальну світлотерапію. У випадку плоского лишаю в роті можуть допомогти відповідні лікувальні ополіскувачі для ротової порожнини та спреї.

Варто проконсультуватися з лікарем, щоб встановити діагноз та підібрати ефективне лікування.

Читайте також: Як швидко отримати онлайн-консультацію лікаря терапевта (чи лікарів інших спеціальностей)

Поради для профілактики лишая:

  • Уникати тривалого тертя певних ділянок шкіри одягом
  • Гігієна ротової порожнини, чищення зубів двічі на день
  • Використання засіб для полоскання рота, що не містять спирту.

Якщо аналізи (біопсія) виявила плоский лишай без симптомів, ймовірно, лікування не потрібно. У більшості випадків цей лишай зникає протягом періоду до двох років. Однак, якщо ви маєте сильний свербіж чи виразки в роті або на статевих органах, лікування може допомогти покращити самопочуття та усунути дискомфорт. У разі плоского лишаю на шкірі голови, лікування важливе для запобігання випадінню волосся.

Хоча плоский лишай не піддається прямому лікуванню, різні методи можуть полегшити симптоми та прискорити загоєння.

Тут деякі з можливих методів лікування плоского лишая:

  • Антигістаміни (засоби від алергії) для зняття свербіння;
  • Лікування ультрафіолетовим світлом;
  • Ретиноєва кислота, отримана з вітаміну А, яка зазвичай застосовується при лікуванні вугрів;
  • При середньому та важкому перебігу хвороби мазі з такролімусом чи пімекролімусом, як при екземі;
  • У важких випадках для боротьби із запаленням на шкірі чи в роті лікар може призначити спеціальне лікування.

Читайте також: Що таке ретинол і для чого він потрібен шкірі

Особливості лишаю у дітей

У дітей лишай виникає частіше, ніж у дорослих. Ризик інфікування пов'язаний із меншою увагою до особистої гігієни та більшою вразливістю шкіри до інфекційних захворювань. Не займайтеся самолікування, обов’язково проконсультуйтеся з фахівцем щодо захворювання на лишай у дітей.

 

Будьте здорові!

Рекомендована література:

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/lichen-planus/symptoms-causes/syc-20351378

https://www.nhs.uk/conditions/lichen-planus/

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/lichen-sclerosus/symptoms-causes/syc-20374448

https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/lichen-planus

https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/17723-lichen-planus

 

Автор: Ольга Летнянчик, лікар, медичний блогер.

У 2003 році закінчила Львівський національний медичний університет ім. Данила Галицького, здобула кваліфікацію лікаря.

«Беру участь у декількох проектах у сфері популяризації здорового способу життя, збереження та зміцнення здоров’я. Вірю, що знання – це перший крок на шляху до змін на краще».