Обираємо вітаміни для вагітних
Корисно знатиЗдорове харчування завжди важливе, особливо під час вагітності та грудного вигодовування дитини. А додаткове одночасне приймання спеціально розроблених мультивітамінів для вагітних і годуючих може допомогти наповнити жіночий організм повним комплексом поживних речовин. Які вітаміни потрібні жінці у цей період її життя? Про це зробимо огляд у нашій статті.
Під час вагітності зростає потреба організму в енергії, тому щоденні потреби у багатьох вітамінах та мінералах також збільшуються – для того, щоб задовольнити фізіологічні зміни в організмі вагітних жінок. Це важливо не лише для здоров'я матері, але і критично важливо для повноцінного розвитку і росту її дитини.
Відтак, майбутні мами потребують належного харчування, а також у часі вагітності і грудного вигодовування рекомендовано приймати якісні пренатальні вітаміни, щоб забезпечити отримання комплексу важливих поживних речовин, необхідних для підтримки і розвитку здорової вагітності та здоров'я малюка. Тож які саме складові повинні містити мультивітаміни для вагітних під час пренатального періоду?
Що таке пренатальні вітаміни?
Пренатальні вітаміни — це спеціальні харчові добавки для вагітних, що забезпечують організм повним комплексом важливих вітамінів та мінералів для здорової вагітності. Важливо знати, що лікар може рекомендувати їх прийом завчасно – ще при плануванні вагітності та протягом неї.
Вітаміни для вагітних – обгрунтовано популярні засоби, що широко застосовуються у наш час. Проте перед тим, як починати їх приймати, важливо обговорити це з лікарем.
А фармацевт в аптеці завжди запропонує на вибір декілька варіантів якісних мультивітамінних комплексів для вагітних і допоможе обрати препарат з оптимальним складом – відповіднодо вказівок лікаря.
Переглянути аптечний асортимент вітамінів для вагітних і годуючих жінок на сайті можна за посиланням:
https://apteka-ds.com.ua/catalog/vitaminy/vitaminy-dlya-vahitnykh-ta-hoduyuchykh
Сучасні вітаміни для вагітних зазвичай належать до групи безрецептурних ліків або дієтичних добавок, тобто, щоб купити вітаміни для вагітних в аптеці, не обов’язково мати рецепт. Все ж не ризикуйте робити цю покупку без попереднього спілкування з лікарем.
Основні вітаміни для вагітних
Вітамін А для вагітних
- Бере участь у регуляції активності генів, процесів росту та розвитку, клітинного метаболізму, органів зору та імунітету.
- Форми вітаміну А (ретиноїди) необхідні для ембріонального та внутрішньоутробного розвитку, включно формування очей, вух, кінцівок і серця.
Зазвичай вітамін А входить до складу комплексних комбінацій вітамінів для вагітних. Додатковий прийом ретинолу (вітаміну А) під час вагітності може призначати тільки лікар.
Комплекс вітамінів групи В
- тіамін (В1);
- рибофлавін (В2);
- ніацин (В3);
- пантотенова кислота (В5);
- біотин (В7);
- піридоксин (В6);
- фолат (В9);
- кобаламін (В12).
Ролі вітамінів групи B організмі вагітної жінки
Ось зручна шпаргалка, яка допоможе вам запам’ятати, як саме кожен вітамін групи В може підтримувати вас і вашу дитину під час вагітності:
- B-1 (тіамін): 1,4 мг – підтримує здоровий розвиток мозку дитини
- B-2 (рибофлавін): 1,4 мг – зберігає здоров’я очей і блиску шкіри
- B-3 (ніацин): 18 мг – полегшує ранкову нудоту та покращує травлення
- B-5 (пантотенова кислота): 6 мг – зменшує судоми ніг і допомагає виробляти важливі гормони вагітності
- B-6 (піридоксин): 25 – 50 мг – сприяє розвитку нервової системи та мозку дитини (не перевищувати 100 мг)
- B-7 (біотин): 30 мкг – дефіцит часто спричинений вагітністю, тому підвищене споживання є життєво важливим
- B-9 (фолієва кислота): 400 – 800 мкг – відіграє величезну роль у зниженні ризику вроджених дефектів (не перевищуйте 1000 мкг)
- B-12 (кобаламін): 2,6 мкг – підтримує розвиток вашої нервової системи та нервової системи вашої дитини.
Безумовно, всі вітаміни групи В необхідні, проте фолієва кислота для вагітних займає перше місце в цьому списку через свою важливу роль у створенні еритроцитів, білків і ДНК.
Фолієва кислота важлива для здорового розвитку дитини й у профілактиці вроджених дефектів. Її важливо достатньо отримувати з природних джерел чи збагачених добавок, оскільки дефіцит вітаміну B під час вагітності може призвести до проблем для матері та негативно вплинути на розвиток плода.
Вітаміни групи В, включно фолієва кислота, зазвичай входять до складу вітамінних комплексів для вагітних. Додатковий прийом, зокрема вітаміну В 9, при вагітності може призначати тільки лікар.
Читайте також: Фолієва кислота: навіщо приймати та правила прийому
Природні харчові джерела вітаміну В1:
- Горох
- Овес
- Свинина
- Сочевиця
- Пекан
- Лосось
- Бразильські горіхи
- Сушені боби
- Пшеничний зародок
- Харчові дріжджі
- Цілозернові макарони
- Збагачений хліб або пластівці
Природні харчові джерела вітаміну В2:
- Мигдаль (смажений є відмінним джерелом)
- Солодка картопля
- Морква
- Овес
- Горох
- Броколі
- Спаржа
- Гриби
- Цільного зерна
- Харчові дріжджі
- Збагачені злаки
- Брюссельська капуста
- Молочні продукти (сир, натуральний йогурт тощо)
- Яйця
- Дикий лосось (найвища концентрація В2 у тваринних джерелах)
- Свинина, курка, яловичина (печінка та нирки пропонують велику кількість)
Природні харчові джерела вітаміну B3:
- Дикий лосось
- Куряча грудка
- Арахіс
- Печінка
- Тунець
- Горох
- Тахіні
- Квасоля
- Насіння
- Авокадо
- Спаржа
- Помідори
- Солодкі перці
- Солодка картопля
- Коричневий рис
Вітаміни C і E для вагітних
Вітамін C (аскорбінова кислота) і Вітамін Е (токоферол) є двома вітамінами-антиоксидантами, які відіграють важливу роль у виробництві колагену – структурного білка нашого організму, що міститься в хрящах, сухожиллях, кістках і шкірі. Вони також підтримують здорову імунну систему та захищають клітини від окисного пошкодження.
Вітаміни C і Е у дозах для вагітних входять до складу багатьох наборах стандартних пренатальних вітамінів. Додатковий прийом цих вітамінів може призначати тільки лікар.
Читайте також: Від чого з'являються розтяжки на тілі та як їх позбутись?
Вітамін D для вагітних
- Відіграє важливу роль у здоров’ї кісток.
- Рівень вітаміну D впливає на кров’яний тиск, настрій і роботу мозку вагітних жінок.
- Корисно впливає на імунітет та допомагає у профілактиці захворювань.
Необхідно перевірити рівень вітаміну D ще до початку вагітності. У разі дефіциту лікар призначить потрібну дозу вітаміну D (ергокальциферолу) у добавках і визначить тривалість курсу вживання. Самостійно коригувати рівень вітаміну Д не можна.
Середні рекомендовані безпечні дози вітаміну D зазвичай включені у вітамінні комплекси для вагітних і годуючих.
Кальцій для вагітних
- Кальцій підтримує розвиток кісток дитини (одночасно захищаючи матір від втрати кісткової маси під час виношування дитини).
- Кальцій забезпечує функціонування кровоносної, нервової та м’язової систем.
Необхідні для вагітності дози кальцію входять до складу більшості комплексів мультивітамінів і мінералів для вагітних. Додатковий прийом кальцію вагітній жінці може призначати тільки лікар.
Залізо для вагітних
Під час вагітності потреба в залізі суттєво зростає. Цей мінерал не лише важливий для різних біологічних функцій, а й необхідний для забезпечення росту й розвитку плода й плаценти, а також для транспортування кисню еритроцитами.
Дефіцит заліза є головною причиною анемії під час вагітності, тому важливо приймати його в цей період – під контролем аналізу крові на гемоглобін, потребу в якому визначить лікар.
Читайте також: Як швидко отримати онлайн-консультацію лікаря гінеколога (чи лікарів інших спеціальностей)
Йод для вагітних
Правильне споживання йоду необхідне для виробництва гормонів щитоподібної залози у матері. Ці гормони важливі для розвитку мозку плода й мієлінізації центральної нервової системи. Дефіцит йоду під час вагітності може призвести до недостатнього утворення цих гормонів, що загрожує мозковому розвитку плода й може спричинити серйозні проблеми, такі як викидень, мертвонародження та вроджені вади.
Варто перевірити роботу щитоподібної залози і рівень її гормонів ще до початку вагітності, а дозу прийому йоду при вагітності визначає лікар. Середні рекомендовані дози йоду переважно включені у вітамінні комплекси для вагітних і годуючих.
Магній, натрій і калій для вагітних
Електроліти — це хімічні сполуки, що забезпечують гідратацію організму, важливу для нормальної роботи, включаючи передачу нервових сигналів та скорочення м'язів. Магній є одним з ключових електролітів, який слід вживати під час вагітності, оскільки він впливає на здоровий розвиток та забезпечує достатнє кровопостачання до мозку.
Середні рекомендовані дози цих мікроелементів зазвичай входять у пренатальні комплекси для вагітних і годуючих. Додатковий прийом магнію, натрію, калію вагітній жінці може призначати тільки лікар.
Цинк для вагітних
Дефіцит цинку досить поширений у вагітних жінок через швидке зростання клітин, тому вживання відповідних добавок з цинком зазвичай є обов'язковим. Недостатній рівень цинку під час вагітності пов'язаний з негативними наслідками, такими як низька вага новонароджених, передчасні пологи та ускладнення під час пологів.
Потрібну для вагітних дозу цинку зазвичай включають популярні якісні пренатальні вітаміни для вагітних. Збільшений прийом цинку вагітній жінці може призначати тільки лікар.
Інші корисні дієтичні добавки (БАДи) і важливі поживні речовини для вагітних
Ваш лікар може порадити вам приймати ще деякі важливі дієтичні добавки (БАДи), такі як:
- Омега-3 жирні кислоти, які містяться у жирній рибі та горіхах. Також рекомендується вживати морепродукти під час вагітності. Саме ці жирні кислоти можуть зменшити ризик передчасних пологів і народження дитини з низькою вагою.
- Холін — елемент міститься в яловичині, свинині, курці, рибі та яйцях. Багато вагітних жінок не отримують достатньо холіну для здорового розвитку мозку дитини (проте ця речовина не завжди міститься у пренатальних вітамінах, тому варто поговорити з лікарем щодо приймання добавок).
- Білок — під час вагітності потреба у білку зростає через збільшення об'єму крові та росту нових тканин. Для здорової вагітності рекомендується отримувати близько 10 грамів білка на день більше, ніж мінімальна рекомендована норма.
Коли жінці починати приймати пренатальні вітаміни?
Найкращий час для початку приймання вітамінів для вагітних — ще до планування вагітності. Ці вітаміни не допомагають зачати дитину, але готують організм до вагітності, забезпечуючи необхідне харчування всіх органів і систем. Якщо вагітність несподівана і ви не приймали вітаміни, краще розпочати приймання якнайшвидше, особливо першого триместру, коли розвивається мозок майбутньої дитини. Звісно, поговоривши про вітаміни зі своїм лікарем.
Розпочніть вживання фолієвої кислоти, адже вона є ключовою, принаймні за 1 місяць до спроби зачаття, щоб запобігти вродженим вадам дитини.
Читайте також: Тест на вагітність: що потрібно знати кожній жінці
Побічні ефекти від вживання пренатальних вітамінів для вагітних
У деяких випадках пренатальні вітаміни можуть спричинити нудоту (навіть, якщо вагітна жінка вже її має, тобто цей симптом може посилитися).
Багатий вміст поживних речовин у препаратах може ускладнювати ковтання таблетки через її великий розмір таблетки, особливо якщо вам вже погано. Розгляньте варіант вживання менших за розміром вітамінів, які приймаються двічі на день. Якщо проблема зі прийняттям вітамінів залишається, варто порадитися з лікарем. Лікар може порекомендувати інший тип пренатального вітаміну, який не потрібно ковтати як таблетку.
Будьте здорові!
Рекомендована література:
https://www.nhs.uk/pregnancy/keeping-well/vitamins-supplements-and-nutrition/
https://www.webmd.com/baby/prenatal-vitamins
Автор: Ольга Летнянчик, лікар, медичний блогер.
У 2003 році закінчила Львівський національний медичний університет ім. Данила Галицького, здобула кваліфікацію лікаря.
«Беру участь у декількох проектах у сфері популяризації здорового способу життя, збереження та зміцнення здоров’я. Вірю, що знання – це перший крок на шляху до змін на краще».
- Життя в телефоні: чи реально побороти залежність від смартфона?
- Отруєння грибами: симптоми та перша медична допомога
- Що варто знати, якщо ви зробили татуювання
- Якщо вкусила змія: правила першої допомоги
- Популярні лікарські рослини: властивості, дія, детальний опис
- Що треба знати про гіперактивний розлад з дефіцитом уваги у дітей
- Тепловий та сонячний удар: надання першої допомоги
- Вітаміни групи В – роль в організмі, наслідки дефіциту, харчові джерела
Не займайтесь самолікуванням!
Продукти, послуги, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «D.S.» та офіційних сторінках у Facebook та YouTube, включно з товарними етикетками і упаковкою, представлені виключно в інформаційних цілях і не повинні сприйматися як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «D.S.» не несе відповідальності за будь-який діагноз, встановлений читачем самостійно на підставі розміщеної нею інформації, і не відповідає за зміст будь-яких зовнішніх інтернет-ресурсів, на які зроблено посилання, включно з будь-якими комерційними продуктами або послугами, згаданими у них. Завжди консультуйтеся зі своїм лікарем, якщо у вас виникають питання, пов'язані з вашим здоров'ям.Ви можете зберігати представлені матеріали для некомерційного використання.