Зміст:

Яку шкоду може завдати шкірі мороз та холод, які є дієві засоби захисту шкіри та волосся від морозу й холоду – про це дізнайтесь у нашій статті.

Жіноцтво добре знає, що взимку наша шкіра обличчя може стати сухою, чутливою до подразнень, а волосся втратити блиск, бути ламким.

Як шкодить шкірі та волоссю холод і мороз?

При низькій температурі знижується вологість повітря, тобто повітря стає сухим, що, своєю чергою, сприяє втраті вологи шкірою. Висушена, зневоднена шкіра більш схильна до пошкодження. Сухе волосся, аналогічно, стає більш уразливим. Крім того, якщо ви маєте проблемну шкіру, страждаєте, наприклад, від екземи чи псоріазу – взимку ці проблеми схильні загострюватися.

У холодну погоду також погіршується кровопостачання рук і ніг. Надмірна дія холоду може навіть спричинити стан переохолодження й призвести до обмороження (детально тут).

Особливо ретельно дбати про запобігання обмороженню кінцівок варто людям із цукровим діабетом чи іншими судинними захворюваннями, що супроводжуються порушенням кровопостачання та чутливості цих ділянок. Ці пацієнти знаходяться в групі ризику щодо дії морозу й холоду.

Додатковим фактором, що робить шкіру більш схильною до пересушення та подразнення, є часте використання мийних середників (мила для шкіри чи засобів для миття посуду, приміром) і спиртовмісних антисептиків. Ці засоби змивають захисний шар ліпідів (жиру), шкіра швидше пересихає, злущуються верхні шари епітелію.

Як захистити шкіру обличчя та волосся від морозу та вітру?

Захист шкіри

Захист шкіри обличчя від морозу розпочинається ще задовго до виходу на холод, на вулицю.

Після ранкового душу змажте тіло, особливо видимі частини, кремом чи лосьйоном, що допоможе зволожити шкіру. На вулицю виходьте мінімум через годину після душу і нанесення крему на шкіру. 

  • Дбайте, щоб у приміщенні, де ви довго перебуваєте, не було надмірно гаряче та сухо.
  • Упродовж доби споживайте достатню кількість води (віл 1 л).
  • Після миття рук користуйтеся зволожувальним кремом, не дозволяйте шкірі рук пересихати.
  • Помивши руки, добре їх висушіть, особливо перед виходом на вулицю.

Для підживлення шкіри обличчя зимою можна користуватися кремами і рослинними масками з вмістом різних інгредієнтів, таких як олія жожоба, рожева вода, мед, алое вера, огірок, кокосова олія, конопляна олія, масло какао, банан, авокадо, апельсин, молоко, пантенол, які допомагають підтримувати нормальний рівень вологості шкіри. Ці косметичні засоби допомагають запобігти таким проблемам шкіри, як сухість, свербіж або тьмяність, сприяють здоровому стану шкіри.

Детально про алое вера тут.

Захист нігтів

Найпростішим і найбільш доступним засобом для захисту шкіри рук і нігтів може бути вазелін. Наносіть його на руки, особливо довкола нігтів, де розміщена кутикула. Користуйтеся вазеліном перед сном, адже вдень він може замастити одяг.

Корисними для нігтьової пластини будуть і рослинні олії (серія для рук і масажу з аргановою олією ТМ Arbor Vitae, до прикладу).

Захист волосся

Лупа, свербіж шкіри голови та випадання волосся – найпоширеніші проблеми волосся в зимовий сезон. Використовуйте рослинні олії для зволоження волосся та шкіри голови.

Оливкова олія – правильний вибір, який зменшує пошкодження та втрату волосся. Олія мигдалю, коноплі, кокосу чи гірчиці також гарно підживлює шкіру та волосся. Для цього невелику кількість олії розтирайте, масажуйте на шкірі голови і залиште на дві години. Потім умийтеся м’яким шампунем. Олія допоможе вам зафіксувати вологу в шкірі голови. Ви також можете закутати шкіру голови та волосся рушником, змоченим теплою водою після нанесення олії, це допоможе їй глибше проникнути в коріння волосся та посилити кровообіг шкіри голови, що зробить ваше волосся міцним, шовковим і блискучим.

За можливості, менше користуйтеся феном (сушкою) для волосся. Звичайно, гарна укладка волосся потребує фену. Проте щоденне тривале сушіння феном, вирівнювання чи закручування волосся спеціальними приладами або багатопроцесорне фарбування волосся в поєднанні з зимовою погодою – суцільне лихо для вашого волосся. Щоб допомогти волоссю не стати сухим, ламким, робіть розвантажувальні дні чи тижні. Під час сушки спрямовуйте тепле повітря лише на волосся, уникайте його впливу на шкіру голови. Відновити зволоження, блиск, еластичність волосся допоможуть засоби з косметичною нафтою (асортимент тут, с. 18-21).

Коли до дерматолога?

Візит до лікаря потрібний, якщо з’явилися такі симптоми, стани чи ознаки:

  • стійкий надокучливий свербіж;
  • поява висипу;
  • червона потріскана шкіра, що лущиться;
  • відкриті ранки або інфекційні ускладнення подряпин;
  • пухирці, що можуть містити рідину всередині;
  • червоні або коричнево-сірі плями на шкірі;
  • шкіра довкола подряпин набрякла.

Зазначені симптоми можуть бути ознаками зимової екземи (надмірної сухості взимку).

Дерматолог перевірить вашу шкіру, щоб переконатися, що відбувається, та за потреби призначить лікування.

Зимові креми

Коли вибираєте крем для захисту шкіри від морозу, варто звернути увагу на таке: 

  • Захисні креми часто містять інгредієнти, які допомагають відновлювати верхній шар шкіри – кераміди, гліцерин та гіалуронову кислоту.
  • Для тих, у кого лущиться шкіра в певних ділянках, наприклад, на руках і ногах, можна використовувати засоби з молочною кислотою. Молочна кислота допоможе відшарувати та позбутися верхнього змертвілого шару шкіри, а також зволожить її.

Як дивно це б не звучало, зимою не забувайте про сонцезахисний крем. Досить часто можна «обпалити» шкіру обличчя, відпочиваючи високо в горах, наприклад, під час катання на лещатах. Прямі сонячні промені з ультрафіолетовим (УФ) випромінюванням, які пошкоджують шкіру, можуть спричинити різні шкірні захворювання. Відповідно, потрібно доглядати за шкірою за допомогою якісного сонцезахисного крему (детальніше – тут)

Шампуні

Для догляду за волоссям користуйтеся мінімальною з необхідної кількості шампуню. Часте миття голови сприяє висушуванню шкіри голови, появі свербежу та лупи. Відповідно, намагайтеся мити голову хоча б через день, у теплій воді, обираючи шампунь м’якої дії.

При появі лупи користуйтеся шампунями та засобами від лупи. Якщо лупа прогресує, зверніться за консультацією до лікаря дерматолога, який, за потреби, може порадити більш активний засіб.

Користуйтеся кондиціонером. Кондиціонер допомагає покращити вигляд пошкодженого або обвітреного волосся, відновлює його. Також кондиціонер допомагає зменшити електростатику вашого волосся, волосся не наелектризовується. Шампунь більше фокусується на шкірі волосяної частини голови, а кондиціонер покращує стан волосся.

Гігієнічні помади

Захистити слизову оболонку губ можна за допомогою гігієнічних помад чи бальзамів для губ, що містять у своєму складі вазелін, бджолиний віск та інші поживні компоненти. Користуйтеся гігієнічними помадами перед виходом на холодне повітря, а також перед сном, коли наносите нічний крем.

Окрім косметики: інші профілактичні заходи для захисту шкіри від морозу

Не зловживайте душем

У холодну пору року так хочеться довше постояти під гарячим душем. Проте тривалий гарячий душ зовсім не корисний для шкіри. Він здатний змити захисний ліпідний шар, як результат шкіра швидше втрачає вологу. Безпечним для шкіри є нетривалий душ – 5-10 хвилин, помірно теплої температури.

Користуйтеся захисними зволожуючими кремами

Завдання зволожувального крему – створити захисну плівку на шкірі, щоб запобігти надмірному випаровуванню води. У більш сухому середовищі (наприклад, узимку) ваша шкіра швидше втрачає вологу, тому важливо, щоб ви зволожували правильно і часто.

Переконайтеся, що ви користуєтеся якісним захисним кремом. Взимку варто надавати перевагу власне кремам, а не лосьйонам. Креми густіші, тому вони дають довший ефект зволоження.

Варто користуватися кремами для зволоження відразу після душу, коли шкіра ще достатньо волога. Саме тоді ви можете затримати більше вологи.

Чимало аптечних косметичних брендів мають у своєму портфелі захисні креми для обличчя, рук, тіла. Підібрати оптимальний засіб в аптеці вам завжди допоможе фармацевт.

Агресивне мило та мийні засоби: максимально уникайте

Користування милом та детергентом змиває жир із вашої шкіри, що в результаті стає сухою. Будьте обережні щодо засобів, які можуть містити алкоголь, ароматизатори чи антибактеріальні речовини. Натомість шукайте засоби для догляду за шкірою, які містять зволожувальні компоненти, додані олії та жири. Надавайте перевагу м’яким продуктам без ароматів. Чим делікатніший зволожувальний засіб, тим краще для вашої шкіри.

Щоби підібрати косметичний засіб для дбайливого догляду за шкірою чи волоссям з-поміж аптечних брендів, зверніться за консультацією до фармацевта або представника виробника, які часто присутні в аптечному закладі.

Зволожуйте сухі приміщення

Узимку нагрівальні прилади, батареї висушують повітря, тому варто провітрювати кімнати, робити вологе прибирання, користуватися зволожувачами повітря.

Не зловживайте сауною

Різкі перепади від гарячого повітря до морозного можуть сильно подразнити шкіру, від такого «шоку» можливе руйнування дрібних капілярів. Користуйтеся оліями під час сауни, а відвідування сауни не сприймайте за розвагу, дотримуйтесь правил перебування в сауні, починайте з мінімальних за тривалістю сеансів.

Пийте достатню кількість води

На роботі біля себе тримайте склянку води, щоб було зручно пити її. Упродовж дня робіть регулярні ковтки простої води, або спожити щонайменше одну літру.

Харчуйтеся правильно

Здорове харчування – запорука красивого волосся та шкіри. Взимку споживайте велику кількість сезонних овочів і фруктів. Ягоди ( полуниця, малина, чорниця та ін. ) – це джерело антиоксидантів, вітамінів і мінералів. Корисною є також різноманітна зелень, соки, овочеві супи та риба. Пам’ятайте про здоровий перекус.

Одягайте шапку, рукавички та зручні шкарпетки

  • Одягаючи шапку чи інший головний убір, ви захищаєте волосся від снігу, вітру та холоду. Шапка повинна бути вільна, не перетискати кровообіг голови.
  • Не забувайте про рукавиці, що захистять руки від переохолодження та пересихання.
  • Шкарпетки та взуття повинно буте зручним, не тиснути.

Будьте здорові!

 

Рекомендована література:

https://www.healthline.com/health/winter-hair-skin-nail-care

https://www.medlife.com/blog/10-tips-keep-your-skin-hair-healthy-winter/

https://www.wikihow.com/Look-After-Your-Skin-and-Hair-in-Winter

https://www.nwphysicians.com/simple-solutions-combat-winter-skin-sensitivity/

 

Автор: Ольга Летнянчик, лікар, медичний блогер.

У 2003 році закінчила Львівський національний медичний університет ім. Данила Галицького, здобула кваліфікацію лікаря.

«Беру участь у декількох проектах у сфері популяризації здорового способу життя, збереження та зміцнення здоров’я. Вірю, що знання – це перший крок на шляху до змін на краще».