Підвищена температура: причини гарячки, види температур, як зменшити температуру
Корисно знатиЗміст:
- Причини підвищеної температури тіла
- Підвищена температура тіла без ознак хвороби
- Види температури тіла і що вони можуть означати
- Правила вимірювання температури тіла ртутним та електронним термометром
- Як збити температуру і коли її не треба збивати
- Чим збивати температуру?
Чому піднімається температура тіла, які є види температур, як зарадити при високій температурі, а коли краще цього не робити – дізнайтеся про це у нашій статті.
Температура тіла – один із найважливіших показників стану організму. Про що говорять її коливання вгору і вниз? Чому нормальною температурою лікарі вважають показник 36,6?С або 98.2°F? Чи можна поставити діагноз за температурою?
По-перше, під нормальною терапевти розуміють температуру тіла здорової дорослої людини у середині дня у стані спокою. Уранці тіло людини дещо холодніше – на 0,5-0,7 градуса, а до вечора теплішає на 0,3-0,5 градуса за Цельсієм.
Насправді норма температури тіла коливається і залежить від нашої активності, часу доби, віку, статі (зокрема, у жінок – від дня менструального циклу, стану вагітності), раси, чи споживалася їжа, напої та які саме. Але загалом нормальна температура не може бути нижчою 35,9 градусів Цельсія і вищою 37,2, а 36,6?С є середньостатистичною величиною серед здорових людей.
Особиста нормальна температура тіла швидше формується у дівчат – у віці до 13-14 років. У юнаків – приблизно до 18-20 років. Після 25 років температурні відмінності між чоловіками і жінками особливо очевидні: чоловіки, у середньому, «холодніші» від жінок на півградуса!
Причини підвищеної температури тіла
Підвищення температури тіла настає тоді, коли ділянка мозку (гіпоталамус), де розташований центр терморегуляції, підвищує базовий рівень температури тіла людини. Коли так стається, людина може відчувати озноб та тремор у тілі.
Існує багато причин високої температури тіла, проте переважно вони спричинені боротьбою організму з інфекцією.
Отже, основні причини підвищеної температури (гарячки):
- віруси;
- бактеріальні інфекції;
- тепловий удар;
- хронічні запальні захворювання, наприклад, ревматоїдний артрит;
- злоякісні пухлини;
- деякі лікарські препарати, наприклад, антибіотики, протисудомні та препарати від підвищеного артеріального тиску;
- вакцинація, наприклад, від дифтерії, правця, кашлюка, пневмококу.
Підвищена температура тіла без ознак хвороби
Якщо ви маєте підвищену температуру тіла понад 3 тижні, лікар повинен вас обстежити та виявити причину такого стану. У разі неможливості встановити причину підвищення температури тіла така гарячка класифікуватиметься як гарячка невідомого походження та потребуватиме наступного спостереження за станом організму людини.
Види температури тіла і що вони можуть означати
Гіпотермія
Гіпотермія настає тоді, коли температура тіла опускається нижче 35 °C, і це дуже небезпечний стан. Гіпотермію може спровокувати тривале переохолодження тіла чи внутрішні причини, наприклад, критичний ослаблений стан організму внаслідок хвороби.
Особливо небезпечна гіпертермія для новонароджених та маленьких дітей, оскільки вони ще не здатні повноцінно себе «зігріти» та втрачають тепло дуже швидко. Температура нижче 36 °C для новонароджених і маленьких дітей вважається занадто низькою.
Причини низької температури тіла (гіпотермії):
- переохолодження;
- виснажлива хвороба;
- вживання алкоголю та наркотиків;
- знижена функція щитоподібної залози, гіпотиреоз;
- анорексія;
- інсульт;
- септичний стан;
- хвороба Паркінсона;
- ураження нервової системи;
- голодування, мальнутріція (синдром недостатності харчування);
- деякі антидепресанти, антипсихотичні та заспокійливі засоби;
- анестезія (знечулення під час наркозу).
Температура від 34,9°C до 35,2°C
Нижчі показники термометра ми навіть не розглядаємо, оскільки це однозначний привід викликати невідкладну допомогу з реанімацією. Якщо ртутний стовпчик завмер біля позначки 35 °C, це може свідчити про:
- порушення роботи щитоподібної залози, гіпотиреоз;
- порушення формули крові;
- різке зниження імунітету (наприклад, після курсу антибіотиків або специфічної терапії);
- наслідки радіаційного опромінення.
Усі ці причини передбачають звернення до лікаря. Можете одразу зробити загальні аналізи крові й сечі, аби лікар міг побачити ключові зміни і скерувати вас на детальне обстеження.
Є ще одна цікава причина для сильного падіння температури – стан важкого похмілля. Така гіпотермія пов'язана з порушенням кровопостачання.
Температура від 35,3°C до 35,8°C
Помірно знижена температура тіла може означати:
- сезонну депресію;
- синдром хронічної втоми;
- астенічний синдром;
- порушення засвоєння білка в організмі;
- порушення функції печінки і жовчного міхура;
- початкову стадію цукрового діабету.
Якщо ви постійно мерзнете, вас «морозить», у вас холодні вологі руки й ступні – покажіться лікареві. Можливо, вам просто треба змінити режим дня чи раціон, додати рухової активності.
Температура від 35,9°C до 36,9°C
Це нормальна температура: вона свідчить про те, що терморегуляція в нормі і в організмі немає гострих запальних процесів. Однак це не означає, що немає ніякого хронічного запалення або інших проблем, які можуть мати інші прояви, окрім порушення температури тіла. Будьте уважними до себе!
Гіпертермія
Гіпертермія настає тоді, коли температура тіла сягає вище 37 °C. Такий стан ще називають гарячкою, і він потребує спостереження.
Як зрозуміти, що загрожує чи не загрожує здоров'ю при зміні температури тіла? І коли настав час бігти до лікаря?
Отже, звертатися до лікаря треба:
- якщо температура тіла є 39,5 °C і вище;
- якщо гарячка триває більше 3-х днів;
- якщо гарячка поєднується з іншими симптомами: біль у горлі, блювання, головний біль, біль у грудній клітці, біль у ділянці шиї, висипання.
Коли треба звертатися до педіатра:
- немовлята віком до 3-х місяців, які мають температуру вище 38 °C, виміряну ректально (пряма кишка);
- діти віком від 3-х місяців до 3-х років із ректальною температурою вище 39 °C;
- діти від 3-х років із температурою вище 39,5 °C, виміряною орально (рот);
- діти віком від 3-х до 6-ти місяців, які на фоні лихоманки виглядають надто збудженими, більш неспокійними, аніж зазвичай;
- дитина почувається погано (незалежно від показників термометра).
Від 37,2°C до 38°C – субфебрильна температура тіла
Це так звана температура тіла між «здоров'ям і хворобою». Утім, для підвищення температури до зазначених показників є й цілком здорові причини, наприклад, інтенсивне заняття спортом, відвідування лазні, сауни або гарячої ванни, а також зловживання гострими продуктами – перцем, гірчицею, хроном.
Небезпечні причини для субфебрильної температури:
- хронічний запальний процес в організмі;
- хронічне інфекційне або недоліковане інфекційне захворювання;
- захворювання крові;
- гіперфункція щитоподібної залози (гіпертиреоз);
- загострення хронічної хвороби;
- харчове отруєння;
- внутрішня кровотеча;
- проблеми із зубами;
- злоякісні або доброякісні новоутворення в організмі;
- захворювання лімфатичної системи.
Якщо така температура тримається більше 2-х тижнів, це може бути проявом туберкульозу. Для того, щоби лікар поставив достовірний діагноз і призначив ефективне лікування, у часі обстеження не вживайте ліків для зниження температури!
Температура від 38°C до 40,2°C
Це гострий запальний процес, що вимагає лікарського втручання. Питання про те, із якого рівня варто знижувати (збивати) температуру, вирішується індивідуально: якщо самопочуття значно погіршилося, то можна прийняти жарознижувальні ліки, щоби знизити температуру до того, як пройдете огляд у спеціаліста (пам’ятайте, якою була температура після вимірювання). Якщо у вас є складні неврологічні, психологічні та інші проблеми, то порадьтеся з лікарем негайно – іноді висока температура призводить до судом.
Температура від 40,3°C і вище
Загрозлива для життя температура, здатна призвести до летального результату. Потрібна негайна медична допомога та введення спеціальних препаратів.
У домашніх умовах такого пацієнта до приїзду швидкої варто охолодити холодною водою: у холодній ванній чи під холодним душем, інтенсивно розтирати до появи почервоніння шкіри.
Важливо також розрізняти так звану «бліду» гарячку та «червону». Коли шкіра при високій температурі тіла бліда, а кінцівки, пальці холодні – такий стан називають «блідою» гарячкою. Він спричинений різким спазмом периферичних судинок, часто внаслідок дії токсинів. При спазмі судин, відсутності поту порушується тепловіддача організму, тобто нам важче віддати надмірне тепло; температура організму всередині може бути більшою, мінімум на один градус. Важливим заходом при такі гарячці є «розблокувати» периферичні судини: розтирати руки та ступні до появи рожевого кольору, пити достатньо теплої рідини, іноді застосувати спазмолітині препарати, наприклад, Дротаверин.
Правила вимірювання температури тіла ртутним та електронним термометром.
Як правильно вимірювати температуру?
Залежно від місця вимірювання температури її значення різнитимуться, наприклад, заміри під пахвами ртутним термометром у здорової людини будуть у проміжку 36,5-37,2 °C, а от заміри електронним термометром ректально (пряма кишка) є найбільш близькими до температури тіла та можуть різнитися з попередніми приблизно на 0,5 °C. Ректальні заміри переважно вищі до одного градуса, аніж під язиком; під пахвами, відповідно, значення нижчі до одного градуса, аніж у роті.
Електронні термометри можуть вимірювати під пахвами, у роті (орально), у вусі, у прямій кишці (ректально).
Найменш точними є заміри температури під пахвами, а от ректальне вимірювання дає найточніший результат, особливо в немовлят до 3 місяців. Для дітей старше 3 років і дорослих вимірювання температури в роті є достатньо надійним способом, якщо термометр правильно розміщений та рот є закритий протягом вимірювання. Для оральних та ректальних вимірювань використовуйте різні термометри.
Електронні термометри є універсальними для дітей та дорослих, мають короткий час вимірювання, у багатьох моделях існує пам'ять про значення. Проте варто пам’ятати, що оральним термометром важко користуватися при закладеному носі, адже треба тривало закривати рот, тож буде важко дихати тільки носом. Робити заміри оральним термометром можна тільки через 15 хвилин після прийому їжі чи пиття.
Попри високу точність вимірювання, ртутні термометри сьогодні практично рідше використовуються – через можливу шкоду здоров’ю від отруєння випарами ртуті у разі його розбиття, що є токсичними та потребують спеціальної утилізації.
Правила користування електронним (цифровим) термометром у роті:
- перед застосування термометр помийте прохолодною водою з милом, ретельно витріть;
- увімкніть термометр;
- покладіть термометр під язик у напрямку до задньої стінки рота;
- прикрийте губи довкола термометра;
- дочекайтеся сигналу про завершення процесу вимірювання;
- прочитайте результати вимірювання на дисплеї;
- термометр промийте прохолодною водою з милом, ретельно витріть, зберігайте в коробці.
Під час епідемії коронавірусу великої популярності набули безконтактні термометри, що є незамінними для проведення безпечного огляду, скринінгу великої кількості людей, проте ці прилади можуть мати значну похибку вимірювання.
Як збити температуру і коли її не треба збивати
Оскільки підвищена температура тіла – це один із видів захисту організму від інфекційних збудників, деякі ланки імунітету працюють краще саме при підвищеній температурі.
Вище у статті описані ситуації, коли при гарячці варто звертатися до лікаря. Проте, якщо ситуація з підвищеною температурою не несе загроз, якщо ви не бліді, а кінцівки рук і ніг не є холодні, якщо ви відносно добре переносите температуру до 39,4 °C, її немає потреби різко знижувати, як ще кажуть, «швидко збивати» температуру.
Яку температуру потрібно збивати:
- температуру, яка супроводжується поганим самопочуттям, сильним головним болем, судомами чи іншими неприємними проявами;
- у дорослого – вище 39,4°C;
- у дитини – необхідна консультація педіатра:
- немовлята віком до 3 місяців, якщо температура вище 38 °C, виміряна ректально (пряма кишка);
- діти віком від 3 місяців до 3 років з ректальною температурою вище 39 °C;
- діти від 3 років із температурою вище 39,5 °C, виміряною орально (рот).
При підвищеній температурі треба:
- пити достатню кількість рідини, наприклад, теплу негазовану мінеральну воду, оскільки під час гарячки відбувається втрата води та мінералів із потом;
- дати можливість відпочити, поспати
Чим збивати температуру?
У випадку високої температури тіла, особливо за наявності важкого дискомфорту, дорослим лікар може рекомендувати жарознижувальні лікарські препарати, наприклад, Ібупром, Гофен, Панадол, Мефенамінка.
Дітям віком до 15 років аспірин не призначають, оскільки цей препарат може спровокувати рідкісний, проте потенційно смертельно небезпечний синдром Рея. Для дітей препаратами вибору є ацетамінофен (парацетамол) чи ібупрофен. Корисні й протизастудні пакети комплексної дії, які не лише знижують температуру, але знімають загальні симптоми застуди – Антифлу Кідс, Хелпекс Антиколд нео для дітей, Фервекс для дітей.
Для немовлят розроблені препарати у формі супозиторіїв (свічок) – Ефералган, Нурофєн супозиторії, для старших діток – ліки у формі сиропу (Ібуфен суспензія, Панадол Бебі, Ібупром суспензія).
Увага! Перед застосуванням жарознижувального лікарського препарату уважно прочитайте інструкцію, дотримуйтесь рекомендованого дозування (на 1 прийом, на добу) та кратності, не вживайте надмірну кількість засобу, адже це може спричинити ускладнення та важкі наслідки.
Чи потрібно «збивати» температуру при коронавірусі?
Алгоритм дій щодо зниження температури тіла при коронавірусі схожий як і при інших гарячках, спричинених вірусною інфекцією, та описаний вище.
Основні симптоми при коронавірусі, на які слід звернути увагу:
- гарячка вище 38°C;
- кашель, утруднене дихання;
- втрата чи зміна відчуттів запаху чи смаку.
Рекомендована література:
https://www.nhs.uk/conditions/fever-in-adults/
https://www.webmd.com/first-aid/normal-body-temperature#1
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/fever/symptoms-causes/syc-20352759
https://www.nhs.uk/conditions/coronavirus-covid-19/symptoms/
Автор :
Ольга Летнянчик, лікар, медичний блогер.
«Беру участь у декількох проектах у сфері популяризації здорового способу життя, збереження та зміцнення здоров’я. Вірю, що знання – це перший крок на шляху до змін на краще».
- ТОП продуктів, які корисно їсти восени
- Життя в телефоні: чи реально побороти залежність від смартфона?
- Отруєння грибами: симптоми та перша медична допомога
- Що варто знати, якщо ви зробили татуювання
- Якщо вкусила змія: правила першої допомоги
- Популярні лікарські рослини: властивості, дія, детальний опис
- Що треба знати про гіперактивний розлад з дефіцитом уваги у дітей
- Тепловий та сонячний удар: надання першої допомоги
Не займайтесь самолікуванням!
Продукти, послуги, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «D.S.» та офіційних сторінках у Facebook та YouTube, включно з товарними етикетками і упаковкою, представлені виключно в інформаційних цілях і не повинні сприйматися як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «D.S.» не несе відповідальності за будь-який діагноз, встановлений читачем самостійно на підставі розміщеної нею інформації, і не відповідає за зміст будь-яких зовнішніх інтернет-ресурсів, на які зроблено посилання, включно з будь-якими комерційними продуктами або послугами, згаданими у них. Завжди консультуйтеся зі своїм лікарем, якщо у вас виникають питання, пов'язані з вашим здоров'ям.Ви можете зберігати представлені матеріали для некомерційного використання.