Якщо у вашої дитини часто трапляються повторні інфекційні захворювання горла, зокрема, тонзиліт, лікарі можуть порадити видалення мигдаликів. Проте науковці мають різні погляди на те, чи доречною є ця хірургічна процедура й чи не призведе це до погіршення ситуації. Адже мигдалики необхідні для правильної роботи імунної системи, вони є одним із перших бар'єрів проти інфекцій.

То що ж робити – лікувати тонзиліти консервативно, або чекати, доки дитина «переросте» їх, або все-таки видалити мигдалики? Спробуємо розібратися в цьому питанні.

Що таке тонзиліт?

Тонзиліт – інфекційне захворювання мигдаликів, яка розвивається у задній частині горла. Це поширена дитяча хвороба, але також може траплятися у підлітків та дорослих.

Тонзиліт може бути гострим та хронічним

Мигдалики (ін. гланди) – загальна назва скупчень лімфаденоїдної тканини у вигляді грудочок чи острівців у глотці. Це важлива частина імунної системи нашого організму, в якій мигдалики виконують бар’єрну, дренажну, імуногенну, інформативну, кровотворну функції. Саме в них відбувається «знайомство» зі збудником інфекції, його знешкодження та передача інформації до імунної системи, яка активізується для надання адекватної імунної відповіді. Ось чому чимало лікарів виступають проти видалення мигдаликів.

Причини тонзиліту

Тонзиліт зазвичай спричиняється вірусами, які викликають грип та ГРВІ, але також може бути викликаний бактеріальною інфекцією.

Читайте також: Як швидко отримати онлайн-консультацію лікаря педіатра (чи лікарів інших спеціальностей)

Симптоми тонзиліту

Тонзиліт часто супроводжується симптомами, подібними до сильної застуди або грипу. Мигдалики у задній частині горла стають червоними та набрякають.

Основні симптоми у дітей та дорослих включають:

• Біль у горлі
  • Проблеми з ковтанням
  • Підвищена температура тіла 38°C або вище
  • Кашель
  • Головний біль
  • Нудота
  • Біль у вухах
  • Відчуття втоми

Іноді симптоми можуть бути більш серйозними і включати:

• Набряклі та болючі лімфатичні вузли у шиї (відчувається як гулька на боковій поверхні шиї)
  • Наліт з гноєм на мигдаликах, як при ангіні
  • Утруднене дихання.

Симптоми зазвичай зникають протягом 3-4 днів.

Тонзиліт не передається від людини до людини, але інфекції, які її викликають (наприклад, віруси грипу та ГРВІ), можуть передаватися.

Читайте також: Вітаміни для школярів

Для запобігання поширенню інфекцій горла:

• Якщо у вас або вашої дитини підвищена температура тіла або ви не почуваєтесь достатньо добре для повсякденних справ, намагайтеся залишатися вдома та уникати контакту з іншими людьми до повного одужання;
  • Використовуйте одноразові паперові серветки при кашлі або чханні і викидайте їх на смітник;
  • Мийте руки після кашлю або чхання.

Коли слід звернутися до сімейного лікаря:

• Якщо симптоми не зникають протягом більше ніж 4 днів;
  • Якщо ви маєте часті інфекції горла;
  • Якщо на мигдаликах є наліт з гноєм;
  • Якщо біль у горлі настільки сильний, що важко їсти або пити.

Тонзиліт може викликати деякі ускладнення – наприклад, іноді може утворитися «кишенька» із гноєм між мигдаликами та стінкою горла або так звана «пробка».

Коли необхідно негайно звернутися за медичною допомогою:

• Якщо у вас сильно болить горло, і біль в горлі швидко зростає;
  • Якщо є набряки всередині рота та горла;
  • Якщо важко говорити;
  • Якщо важко ковтати;
  • Якщо у вас утруднене дихання.

Зателефонуйте до лікаря, якщо ваша дитина:

• Має високу температуру тіла;
  • Блює після першого дня або після прийому лікарських засобів;
  • Має біль у горлі, незважаючи на ліки від болю.

Терміново звертайтеся до лікаря, якщо ваша дитина блює кров’ю або чимось схожим на каву, або має проблеми з диханням.