Як очистити воду в разі надзвичайної ситуації
Корисно знатиЗміст:
- Основні правила користування водою в умовах надзвичайних ситуацій
- Додаткові поради щодо води в надзвичайних ситуаціях
- Інші методи дезінфекції води
- Як зібрати воду
- Як фільтрувати воду
- Як продезінфікувати воду
Як очистити воду підручними засобами в умовах надзвичайних ситуацій, аварій, стихійних лих чи війни. Читайте про це в нашій статті.
В умовах надзвичайної ситуації, як-от повінь, буревій, аварії на електростанціях, вибухи тощо, можливе пошкодження централізованого водопостачання населення. За такої ситуації Державна служба України з надзвичайних ситуацій, місцева влада може рекомендувати використовувати тільки воду в пляшках, кип’ячену або продезінфіковану воду до відновлення звичайного водопостачання.
Кип’ятіння або дезінфекція – це методи знезараження води від більшості хвороботворних мікроорганізмів, які можуть бути в ній. Кип’ятіння води достатньо для знищення хвороботворних бактерій, вірусів і найпростіших (ВООЗ, 2015). Проте інші забруднювачі, такі як важкі метали, солі й більшість хімічних речовин, залишаються у воді й після кип’ятіння.
Основні правила користування водою в умовах надзвичайних ситуацій
- Використовуйте воду в пляшках або воду, яку ви належним чином підготували і зберігали.
- Для пиття, приготування їжі, миття їжі та посуду, чищення зубів використовуйте кип’ячену чи продезінфіковану воду.
- Закип’ятіть воду, якщо у вас немає бутельованої води.
- Якщо вода каламутна, дайте їй відстоятися і профільтруйте через чисту тканину, паперовий рушник або кавовий фільтр.
- Доведіть воду до кипіння і кип’ятіть не менше однієї хвилини. У горах на висоті понад 1000 метрів кип’ятити воду треба протягом трьох хвилин.
- Після того, як вода закипить, її потрібно зняти з вогню, дати охолонути природним шляхом, без додавання льоду. Зберігайте воду в чистій посудині з кришкою.
- Щоби покращити смак кип’яченої води, додайте щіпку солі на літр води.
- Дезінфікуйте воду побутовим відбілювачем, якщо ви не можете кип’ятити воду.
- Працюючи з хлоровмісними засобами, дотримуйтеся правил поводження, користуйтеся рукавичками, працюйте в приміщенні, що добре провітрюється.
- При потраплянні концентрованого засобу на шкіру негайно промийте місце водою.
- Використовуйте тільки звичайні хлоровмісні відбілювачі без запаху, які підходять для дезінфекції, як зазначено на етикетці. На етикетці може бути вказано, що активний інгредієнт містить 6% або 8,25% гіпохлориту натрію.
- Не використовуйте ароматизовані, призначені для фарбування або відбілювання засоби з додаванням мийних засобів.
- Знайдіть свіжий рідкий хлорний відбілювач або рідкий хлорний відбілювач, який зберігався при кімнатній температурі менше одного року.
- Якщо вода каламутна, дайте їй відстоятися і профільтруйте її через чисту тканину, паперовий рушник або кавовий фільтр. Знайдіть чисту крапельницю у своїй аптечці або в аптечці для невідкладної допомоги, щоби профільтрувати воду.
- Додавайте 2 краплі 6% або 8,25% відбілювача на 1 літру води. Подвоюйте кількість відбілювача, якщо вода каламутна, забарвлена або дуже холодна.
- Перемішайте і дайте постояти 30 хвилин. Вода повинна мати легкий запах хлору. Якщо цього не відбувається, повторіть дозування і дайте постояти ще 15 хвилин перед використанням.
- Якщо присмак хлору занадто сильний, злийте воду з однієї чистої місткості в другу (провітріть воду) і дайте постояти кілька годин перед використанням, аби хлор вивітрився.
Додаткові поради щодо води в надзвичайних ситуаціях
Шукайте додаткові джерела води поблизу. Якщо немає загрози забруднення хімічними чи радіаційними речовинами, можна використовувати воду з криниць, джерел, річок, озер тощо. Краще використовувати проточну, аніж відстояну воду. Незалежно від джерела, обробляйте воду, дотримуючись інструкції вище.
Джерелом води може бути сніг, лід, вода із системи опалення тощо.
Інші методи дезінфекції води
Препарати йоду
Додайте п'ять крапель 2% спиртового розчину йоду на кожен літр води. Якщо вода каламутна, додавайте 10 крапель йоду. Перемішайте, дайте воді постояти не менше 30 хвилин.
Туристичні таблетки для дезінфекції води
Можна продезінфікувати воду таблетками, що містять хлор, йод, діоксид хлору або інші дезінфекційні засоби. Такі таблетки можна придбати в туристичних магазинах, аптеках.
Увага! Дотримуйтеся інструкції щодо застосування.
Як зібрати воду
Першим кроком є збір води, яку ви будете пити. Ось кілька порад щодо того, як безпечно збирати воду з природного джерела:
- Почніть з чистої посудини, яку бажано продезінфікувати перед використанням.
- Вимийте руки водою з милом або скористайтеся дезінфікувальним засобом перед набиранням води, щоби не забруднити її.
- Виберіть місце збору, яке розташоване:
а) на висоті або біля природного джерела води;
б) подалі від встановлених кемпінгів;
в) подалі від пасовищ тварин.
- Збирайте воду в струмках, річках, чистих озерах. Застояна (стояча або нерухома) вода є середовищем для розмноження комах, бактерій та вірусів, тому її слід уникати.
- Занурте пляшку під поверхню і наповніть звідти.
Як фільтрувати воду
Наступним етапом процесу очищення води є фільтрація. Вона не очищає воду повністю. Після фільтрації воду слід прокип’ятити або дезінфікувати.
Більшість фільтрів можуть видалити найпростіших і деякі бактерії, але вони не можуть відфільтрувати віруси, оскільки віруси занадто малі за розміром.
Фільтри також видаляють більші забруднення, такі як листя, мул, бруд і пісок. Якщо вода каламутна або в ній є плаваючий матеріал, її слід відфільтрувати, навіть якщо ви плануєте її кип’ятити або дезінфікувати.
Обов’язково використовуйте та доглядайте за своїм фільтром відповідно до інструкцій виробника. Фільтри не працюють добре, якщо не доглядати за ними.
Як продезінфікувати воду
Останнім етапом очищення води є дезінфекція води – як способом кип’ятіння, так і обробкою дезінфікувальним засобом. Це найважливіший етап, що дозволяє зруйнувати будь-які організми, що залишилися у воді після фільтрування, особливо ті, які можуть стати причиною хвороби.
Кип'ятіння
Кип’ятіння є найкращим способом знищення хвороботворних організмів, включно з вірусами, бактеріями та паразитами.
Дезінфекція води
Дезінфекція відбувається, коли хімічні речовини або ультрафіолетове світло додають у воду – для знищення бактерій, вірусів та інших потенційно шкідливих організмів. Багато факторів може вплинути на ефективність цих методів, зокрема температура води, pH і каламутність.
Хімічна дезінфекція води
Хімічні таблетки або рідкі краплі є найпоширенішими способами дезінфекції природної води. Йод або діоксид хлору є найбільш часто використовуваними дезінфекційними засобами.
Дотримуйтесь інструкцій виробника щодо дезінфекції води. Час контакту для дезінфекції води залежить від продукту (приклад: від 30 хвилин до 4 годин). Якщо вода каламутна або має сміття, ефективніше буде попередньо відфільтрувати воду перед дезінфекцією.
Увага! Не використовуйте таблетки для очищення басейну для дезінфекції питної води! Таблетки для чищення басейну не призначені для вживання всередину!
Перед використанням будь-яких дезінфекційних засобів проконсультуйтеся зі своїм лікарем! Деякі таблетки або краплі, особливо йод, можуть бути небезпечними для вагітних жінок, людей із проблемами щитоподібної залози або підвищеною чутливістю до йоду, а також для користувачів протягом тривалого періоду.
Дистиляція води за допомогою сонця
Дистилюйте воду за допомогою сонячного перегону. Перегонка є ефективним способом видалення з води багатьох забруднень, включно з важкими металами, патогенами, сіллю і навіть радіацією.
Для цього над посудиною з водою чи ґрунтом натягніть прозору плівку. Під дією сонця і різниць температури на плівці збиратиметься конденсат води, що буде дистильованим, тобто очищеним. Необхідно акуратно скерувати отриманий конденсат до чистої посудини, де він стікатиме.
Використовуйте метод SODIS.
SODIS — це абревіатура методу сонячної дезінфекції води, і якщо це зробити належним чином, це є можливий метод для знищення патогенів у воді. Наповніть прозору пластикову пляшку водою. Закрутіть кришку і поставте пляшку під прямі сонячні промені на шість годин, щоб знищити паразитів, бактерії та віруси.
Цей метод працює, оскільки пластик затримує тепло від сонця всередині пляшки, а UVA-промені пастеризують воду.
Очищення води при замороженні
Візьміть напівповну пластикову пляшку води та заморозьте її до утворення льоду. Більшість патогенів опиниться всередині льоду, а вода ззовні є умовно чистою.
Також доброю звичкою може стати зберігання певного запасу питної води в кожній оселі.
Будьте здорові!
Рекомендована література:
https://www.epa.gov/ground-water-and-drinking-water/emergency-disinfection-drinking-water
https://www.outdoorlife.com/survival-skills-ways-to-purify-water/
https://www.who.int/publications/i/item/9789241513746
Автор: Ольга Летнянчик, лікар, медичний блогер.
У 2003 році закінчила Львівський національний медичний університет ім. Данила Галицького, здобула кваліфікацію лікаря.
«Беру участь у декількох проєктах у сфері популяризації здорового способу життя, збереження та зміцнення здоров’я. Вірю, що знання – це перший крок на шляху до змін на краще».
- Магнітні бурі: вплив на самопочуття і здоров'я людини
- ТОП продуктів, які корисно їсти восени
- Життя в телефоні: чи реально побороти залежність від смартфона?
- Отруєння грибами: симптоми та перша медична допомога
- Що варто знати, якщо ви зробили татуювання
- Якщо вкусила змія: правила першої допомоги
- Популярні лікарські рослини: властивості, дія, детальний опис
- Що треба знати про гіперактивний розлад з дефіцитом уваги у дітей
Не займайтесь самолікуванням!
Продукти, послуги, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «D.S.» та офіційних сторінках у Facebook та YouTube, включно з товарними етикетками і упаковкою, представлені виключно в інформаційних цілях і не повинні сприйматися як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «D.S.» не несе відповідальності за будь-який діагноз, встановлений читачем самостійно на підставі розміщеної нею інформації, і не відповідає за зміст будь-яких зовнішніх інтернет-ресурсів, на які зроблено посилання, включно з будь-якими комерційними продуктами або послугами, згаданими у них. Завжди консультуйтеся зі своїм лікарем, якщо у вас виникають питання, пов'язані з вашим здоров'ям.Ви можете зберігати представлені матеріали для некомерційного використання.