Про ознаки і причини нервового зриву, вигоряння та ПТСР, а також що робити при нервовому зриві, що варто знати про вплив гострого стресу на здоровя і як позбутися стресу – поговоримо у цій статті.

Реалії сучасного життя змушують багатьох із нас жити в умовах стресу. Страх за майбутнє, невтішні новини, переживання за родину та країну, повітряні тривоги та вибухи, втрата рідних та друзів – усе це, на жаль, не сприяє психічному здоров’ю українців.

Що таке «нервовий зрив»

Нервовий зрив (або психічний зрив, нервовий розлад) це термін, який описує період надзвичайного психічного або емоційного стресу, який є настільки потужним, що людина не може дати собі раду та продовжувати виконувати звичайні повсякденні справи.

Термін «нервовий зрив» не є клінічним. Це не розлад психічного здоров’я, це стан, який може виникнути у відповідь на сильний або тривалий стрес.

Проте це не означає, що нервовий зрив є здоровою реакцією на стрес. Часом це може вказувати на основну проблему, таку як депресія, тривога, посттравматичний стресовий розлад (ПТСР).

Що може викликати нервовий зрив

Не існує однієї причини нервового зриву. Тривале відчуття стресу та нездатність впоратися з ним може призвести до того, що людина почувається настільки перевантаженою та знесиленою, що не може виконувати звичайні повсякденні функції.

Нервовий стрес може бути спровокований такими факторами, як:

• Раптова трагедія
  • Велика зміна в житті
  • Постійний стрес на роботі (іноді цей стан називають «вигоранням»)
  • Тривога
  • Депресія
  • Поганий сон
  • Аб'юзивні стосунки
  • Фінансові проблеми

Загалом, стрес є нормальною частиною життя. Проте якщо він стає деструктивним, надто приголомшливими, він може сприяти розвитку  психічного зриву.

Вчасне розпізнавання симптомів нервового зриву, застосування профілактичних заходів і лікування можуть допомогти впоратися з цим станом.

Читайте також: Небезпечний вплив ігор: ігрова залежність, ігроманія, гемблінг-залежність

Симптоми нервового зриву

Характеристики зриву залежать від основної проблеми зі здоров’ям і того, як людина загалом переживає стрес.

Людина у стані нервового зриву може:

• відчувати тривогу, з якою годі впоратися;
  • відчувати себе ізольованою – їй байдуже до товариства сім'ї та друзів, вона стає віддаленою від звичайних щоденних справ;
  • відчувати себе перевантаженою, нездатною зосередитися або приймати рішення;
  • бути примхливою – відчувати пригніченість або депресію, психологічне вигорання, емоційні спалахи неконтрольованого гніву, страху, безпорадності, напади плачу;
  • відчувати себе знеособленою – не почуватися собою або відчувати себе відстороненою від життя і ситуацій довкола неї;
  • марити – бути не в змозі відрізнити реальне від уявного;
  • мати галюцинації – яскраві спогади стресової або травматичної події можуть бути пов’язані з посттравматичним стресовим розладом (ви повинні обговорити будь-які галюцинації з лікарем або консультантом-психологом);
  • відчувати параною – вірити, що хтось спостерігає за нею або переслідує її;
  • мати думки про самоушкодження (якщо у вас виникають такі думки, негайно зверніться за професійною допомогою до лікаря або психолога!).