Проблеми у дітей з адаптацією та навчанням у школі, гіперактивність та виклики з самоконтролем, «неслухання» вчителів, батьків, а також проблеми у спілкуванні з однолітками, можуть бути ознаками гіперактивного розладу з дефіцитом уваги. Як трактувати дитячу гіперактивність? Це звичайна бешкетність чи стан, який потребує медичної допомоги? Про це поговоримо у нашій статті.

Гіперактивний розлад з дефіцитом уваги (РДУГ)

Синдром дефіциту увагу з гіперактивністю, гіперактивний розлад з дефіцитом уваги (ГРДУ) або розлад із дефіцитом уваги та гіперактивністю (РДУГ) – медичний стан, який характеризує людину, яка має відмінності в розвитку та активності мозку, що впливають на її увагу, здатність «всидіти на місці» та самоконтроль. РДУГ може вплинути на дитину в школі, вдома та в дружбі і спілкуванні з її однолітками.

Типи та ознаки РДУГ

Ознаки РДУГ у дитини проявляються зазвичай у віці до 12 років, а у деяких дітей вони помітні вже у 3 роки. Симптоми РДУГ можуть бути легкими, помірними або важкими, і можуть продовжувати тривати й у дорослому віці.

Існує кілька типів прояву РДУГ, залежно від того, які типи симптомів найсильніше виражені у людини:

  • Переважно неуважний тип: людині важко організувати або завершити завдання, звертати увагу на деталі, слідувати інструкціям або розмові. Така людина часто розсіяна і не зібрана, вона легко відволікається або забуває деталі повсякденних справ.
  • Переважно гіперактивно-імпульсивний тип: людина метушиться і багато розмовляє. Їй важко довго всидіти на місці (наприклад, під час вживання їжі чи виконання будь-якого завдання). Такі діти можуть постійно бігати, стрибати або активно рухатися в інший спосіб, часто імпульсивні, тобто можуть перебивати інших, вихоплювати речі з рук у інших людей або починати говорити у невідповідний час. Їм важко чекати своєї черги або вислухати вказівки. 
  • Комбінований тип: попередні описи типів РДУГ однаковою мірою присутні у людини.

Важливо зважати на те, що ознаки, форма прояву РДУГ можуть змінюватися з плином часу.

Читайте також: Як швидко отримати онлайн-консультацію лікаря педіатра (чи лікарів інших спеціальностей)

Ознаки РДУГ у дітей 

Для дітей нормально мати проблеми з концентрацією уваги та поведінкою в той чи інший час. Проте варто зважати на те, що в міру дорослішання діти часто не переростають таку поведінку, і ознаки гіперактивності з дефіцитом уваги можуть тривати та погіршуватися, наприклад, у дітей із цим розладом можуть бути проблеми в школі, вдома або в спілкуванні з друзями.

Поширені ознаки РДУГ у дитини:

  • часто забуває або губить речі;
  • смикається та метушитися;
  • занадто багато говорить;
  • багато мріє;
  • неуважна та робить часто помилки, наприклад у виконанні домашнього завдання;
  • робить імпульсивні вчинки;
  • важко протистоїть спокусам;
  • важко ладнає з іншими дітьми.

Читайте також: Як допомогти дитині справитися із стресом?

Причини РДУГ

Майже 3% дітей шкільного віку мають ГРДУ. Поява цього розладу зумовлена незрілістю певних зон головного мозку, а саме відділи лобної кори, що відповідають за здатність дитини тимчасово «пригальмовувати» свої імпульси та бажання, думати про можливі наслідки своїх дій, контролювати свою поведінку.

Точна причина РДУГ досі не ясна, дослідження тривають. Поширені фактори, які можуть бути пов’язані з розвитком РДУГ включають:

  • генетику;
  • навколишнє середовище;
  • проблеми з центральною нервовою системою в ключові моменти розвитку дитини;
  • передчасні пологи;
  • вживання матір’ю наркотиків, алкоголю або куріння під час вагітності.

Як лікується синдром дефіциту уваги з гіперактивністю (РДУГ)

Лікування РДУГ у дітей зазвичай включає:

  • Поведінкова терапія (класифіковані спеціалісти можуть допомогти дітям розвинути важливі соціальні, емоційні навички тощо);
  • Вживання медикаментів за призначенням лікаря(це активує здатність мозку звертати увагу, уповільнювати темп і використовувати більше самоконтролю);
  • Вплив батьків (завдяки своєму наставництву батьки вивчають найкращі способи реагування на поведінкові проблеми дитини);
  • Підтримка у школі (вчителі можуть допомогти дітям із РДУГ добре навчатися та отримувати більше задоволення від школи).

Лікування РДУГ у дорослих

Дорослих, що мають гіперактивний розлад з дефіцитом уваги, лікують за допомогою медикаментів, психотерапії або комбінованого лікування. Також можуть бути корисними стратегії управління цим розладом, такі як напрацювання способів мінімізації відволікань і підвищення організації роботи, а також підтримка найближчих родичів.

Читайте також«Веселка в тарілці»: вітаміни для школярів

Профілактика РДУГ

Для зменшення ризику РДУГ у вашої дитини рекомендовано:

  • Під час вагітності уникайте вживання алкоголю, наркотичних речовин і куріння.
  • Забезпечте захист дитини від речовин, що забруднюють навколишнє середовище, а також токсинів, таких як цигарковий дим і свинцева фарба.
  • Обмежте час, який дитина проводить перед екраном гаджетів. Хоча дослідження ще не визначили чітких зв'язків, проте дослідники все одно радять уникати надмірного перегляду гаджетів у перші п'ять років життя дитини.

Вчасно звертайтеся за допомогою до фахівців, наприклад, дитячого психолога. Існують різні варіанти професійної допомоги:

  • Поведінкова терапія та психологічний супровід батькам.
  • Індивідуальна когнітивно-поведінкова терапія дітям, молоді, дорослим з РДУГ; груповий тренінг соціальних навичок та ін.
  • Психологічний супровід щодо застосування відповідних поведінкових втручань та методик навчання у закладах освіти.
  • «Батьківська школа» – програма групових занять для батьків дітей з РДУГ.

Врегулюйте розпорядок дня, налагодьте повноцінний сон дитини, дотримуйтеся правил здорового харчування. Виділіть час для спокійного спілкування з дитиною, прогулянок на свіжому повітрі. Запропонуйте дітям цікаві заняття, що захоплюють дитину, мотивують її до творчості та появи нових соціальних навичок.

Дослідження вказують на те, що за умов кваліфікованої допомоги у дітей з РДУГ покращується шкільна адаптація, розвиваються навички спілкування і вміння домовлятись з батьками та вчителями, підвищується самооцінка. Вчасна діагностика ГРДУ вже у ранньому віці дає дитині шанс успішного старту в житті.

Будьте здорові!

Рекомендована література:

https://www.cdc.gov/ncbddd/adhd/facts.html

https://www.nhs.uk/conditions/attention-deficit-hyperactivity-disorder-adhd/

https://www.psychiatry.org/patients-families/adhd/what-is-adhd

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/adhd/symptoms-causes/syc-20350889

https://www.webmd.com/add-adhd/attention-deficit-hyperactivity-disorder-adhd

https://kidshealth.org/en/parents/adhd.html

Автор: Ольга Летнянчик, лікар, медичний блогер.

У 2003 році закінчила Львівський національний медичний університет ім. Данила Галицького, здобула кваліфікацію лікаря.

«Беру участь у декількох проектах у сфері популяризації здорового способу життя, збереження та зміцнення здоров’я. Вірю, що знання – це перший крок на шляху до змін на краще».