Як правильно приймати ліки перед їжею, після неї та під час харчування? Що можна їсти та що не можна споживати при прийомі ліків? Які корисні продукти мають лікувальні властивості? Відповіді на ці питання читайте у нашій статті.

Від правильного вживання ліків залежить загальний успіх лікування. Так, наприклад, певні препарати краще засвоюються за наявності їжі в шлунково-кишковому тракті, або, приміром, присутність їжі запобігає виникненню побічної дії від ліків. Натомість інші лікарські засоби варто приймати натще.

Загалом, якщо в інструкції немає інформації щодо вживання ліків, їх потрібно випити за 30 хвилин до початку їжі. Запивати лікарські засоби варто водою кімнатної температури.

Не можна запивати ліки солодкими газованими напоями, газованою мінеральною водою, кавою, міцним чаєм, соками. У жодному разі не можна запивати медикаменти алкоголем. Переважно, якщо немає окремої рекомендації в інструкції, молоком лікувальні засоби також не запивають.

Як приймати ліки «до їжі» («перед їжею»)

В інструкції може бути написано:

  • приймати ліки натще. Це означає за 20-40 хвилин до першого прийому їжі;
  • приймати ліки перед їжею. Це означає за 20-30 хвилин перед прийомом їжі.

Припис «натщесерце» означає, що не можна їсти 2 години до прийому ліків і півгодини після, адже наявність травних соків, харчових волокон та іонів металів впливатиме на засвоєння (біодоступність) медикаменту. 

Ліки, що запобігають розвитку печії, закиду кислого вмісту в стравохід (рефлюкс) або покращують процес травлення, будуть більш ефективними, якщо приймати їх безпосередньо перед споживанням їжі.

Як приймати ліки «після їжі»?

Час прийому ліків після їжі – це через 30-40 хвилин після трапези.

  • Щоб не витрачати медичні препарати надаремно, ополіскувач для ротової порожнини (а також розчин чи гель міконазолу при молочниці або виразках у роті) необхідно застосовувати після їжі. Це тому, що під час вживання їжі усі засоби «змиваються» з ротової порожнини, де вони повинні діяти.

Правила прийому ліків «під час їжі»

Прийом ліків «під час їжі» означає, що їх слід пити наприкінці або відразу після трапези.

  • Ліки від діабету, зазвичай слід приймати під час їжі, щоб знизити рівень цукру в крові, а також, щоб уникнути дуже низького рівня цукру в крові (гіпоглікемії).
  • Ферментні добавки, що застосовуються хворими на хронічний панкреатит, щоб допомогти організму переробити їжу, також слід приймати разом із їжею.
  • Для зменшення ймовірності розвитку нудоти та блювання (наприклад, алопуринол, бромкриптин та ін.) теж варто вживати разом із їжею.
  • Для зменшення побічних ефектів, пов’язаних із подразненням шлунку, включно розвиток розладів травлення, запалення чи виразки (до ліків, що подразнюють шлунок, належить аспірин, нестероїдні протизапальні засоби ((НПЗЗ), як от диклофенак та ібупрофен), стероїдні ліки (кортикостероїди, зокрема, преднізолон та дексаметазон), вживають під час споживання їжі. Щоб запобігти подразненню шлунку, часом радять з’їсти печиво або запити лікарський препарат молоком.
  • Щоб забезпечити належне всмоктування ліків у кров, деякі ліки потребують їжі в шлунку та кишківнику, наприклад, ліки від ВІЛ (ритонавір, саквінавір, нелфінавір).

Уважно читайте інструкцію щодо вживання лікарського засобу, а якщо у вас виникли запитання – порадьтеся з вашим лікарем або фармацевтом. 

Корисна їжа з лікувальними властивостями

Роль їжі важлива:

  • повноцінна їжа потрібна для повноцінної роботи організму;
  • якісна їжа підтримує здоров’я та довголіття;
  • нерідко відповідна їжа, як ліки, допомагає запобігти захворюванню;
  • із їжею до всіх клітин організму надходить кисень, енергія, поживні речовини.

Існує багато причин, чому варто звертати увагу на те, що ми їмо, адже багато корисних речовин у їжі сприяють здоров’ю та захищають наш організм від хвороб. Особливо це стосується випадків, коли ми хворі, коли організм потребує різноманітних поживних речовин, щоб боротися з хворобою. Тому, якщо ви прийняли рішення харчуватися правильно та усвідомлено, принципи функціональної медицини допоможуть покращити роботу тіла та ваше самопочуття.

Вітаміни та мінерали

Незважаючи на те, що наше тіло потребує лише невеликої кількості вітамінів та мінералів, вони є життєво необхідні для здоров’я.

Однак західні дієти – із високим вмістом оброблених харчових продуктів та з низьким вмістом цілісних продуктів, скажімо, як свіжі овочі – зазвичай, не мають достатньо вітамінів та мінералів. Це, своєю чергою, може істотно збільшити ризик захворюваності.

Наприклад, недостатнє споживання вітаміну С, вітаміну D та фолатів може завдати шкоди нашому серцю, спричинити порушення імунної функції та збільшити ризик розвитку деяких видів раку.

Корисні рослинні сполуки

Поживна їжа, включно овочі, фрукти, боби та зернові, містить корисні сполуки, наприклад, антиоксиданти.

Антиоксиданти захищають клітини від пошкоджень, що в протилежному випадку можуть призвести до захворювання.

Існують дослідження, що показують – люди, дієти яких багаті поліфенольними антиоксидантами, мають нижчий рівень депресії, діабету, деменції та серцевих захворювань.

Клітковина

Харчові волокна (клітковина) є важливою частиною здорового харчування. Вони не лише сприяють правильному травленню та виведенню залишків їжі з організму, а й живлять корисні бактерії в кишківнику.

Таким чином, продукти з високим вмістом клітковини, такі як овочі, боби, зернові та фрукти, допомагають захистити організм від хвороб, зменшити запалення та підсилити імунну систему.

Натомість дієти з низьким вмістом клітковини пов’язані з підвищеним ризиком захворювань, включно рак товстої кишки та інсульт.

Білки та здорові жири

Амінокислоти – будівельні цеглинки білка – забезпечують імунну функцію, синтез м’язів, метаболізм та ріст тіла, тоді як жири слугують «паливом» та сприяють засвоєнню інших поживних речовин.

Омега-3 жирні кислоти, які містяться в таких продуктах, як жирна риба, допомагають регулювати запалення і пов’язані з покращенням здоров’я серця та імунітету.

Цілісна, поживна їжа багата вітамінами, мінералами, антиоксидантами, клітковиною, білками та жирами, є необхідною для повноцінної роботи організму та сприяє здоров’ю й гарному самопочуттю.

Нездоровий вибір їжі може збільшити ризик захворювання

Нездорова дієта з високим вмістом солодких напоїв, фаст-фуду та рафінованих зерен є основним фактором, що сприяє таким захворюванням, як хвороби серця, діабет та ожиріння.

Оброблені харчові продукти шкодять кишковим бактеріям, порушують чутливість до інсуліну, сприяють хронічному запаленню та збільшують загальний ризик захворювань.

Дослідження, проведене за участі понад 100 000 людей, показало, що кожні 10% збільшення споживання сильно обробленої їжі призвели до збільшення ризику раку на 12%.

Збалансовані дієти захищають від хвороб

Дотримання збалансованої здорової дієти може збільшити тривалість життя, захистити від хвороб та загалом покращити якість життя.

Середземноморська дієта, багата корисними жирами, цільнозерновими продуктами та овочами, пов’язана зі зниженим ризиком серцевих захворювань, нейродегенеративних захворювань, діабету, деяких видів раку та ожиріння.

Також було встановлено, що дієти на рослинній основі попереджують розвиток ішемічної хвороби серця та атеросклерозу судин, тоді як спосіб харчування з низьким вмістом вуглеводів може знизити ризик розвитку діабету другого типу.

Окрім того, середземноморська дієта пов’язана з кращою якістю життя, нижчими показниками депресії, у порівнянні з типовим харчуванням звичайної людини.

Хоча перехід до здорового режиму харчування дійсно може запобігти захворюванню, важливо розуміти, що їжа не може і не повинна замінювати фармацевтичні препарати. Їжа не може компенсувати неправильний вибір способу життя, генетичну схильність або інші фактори, пов’язані з розвитком хвороби. Попри те, що харчові продукти є корисними в боротьбі із захворюваннями, дієта не повинна розглядатися як заміна медицині. Натомість поєднання сучасного лікування та правильного харчування дає найкращі результати, покращує прогноз.

Увага! Остерігайтеся неправдивої реклами.

Наукові дані показують, що їжа може допомогти різним станам здоров'я, але твердження про лікування захворювань за допомогою екстремальних дієт, добавок або інших методів часто помилкові. Наприклад, дієти, розрекламовані для лікування раку чи інших серйозних захворювань, як правило, не підкріплюються якісними дослідженнями. Відмова від традиційних методів лікування, таких як хіміотерапія, на користь альтернативним, недоведеним дієтам може погіршити перебіг захворювання або й призвести до смерті.

Їжа з лікувальними властивостями

Продукти, що містять корисні речовини:

  • Ягоди. Дієти, багаті ягодами, можуть захистити від хронічних захворювань, включно певні види раку.
  • Хрестоцвіті овочі. Овочі родини хрестоцвітих, такі як броколі та капуста, містять широкий спектр антиоксидантів. Споживання цих овочів зменшує ризик серцевих захворювань та сприяє довголіттю.
  • Риба. Лосось, сардини та інші жирні риби протидіють запальним процесам завдяки високому вмісту омега-3 жирних кислот, які також захищають від серцевих захворювань.
  • Гриби. Доведено, що сполуки, наприклад, в грибах рейші, підсилюють імунну систему, знижують ризик серцево-судинних і неврологічних захворювань.
  • Спеції. Куркума, імбир, кориця та інші спеції наповнені корисними рослинними сполуками. Наприклад, дослідження відзначають, що куркума допомагає лікувати артрит та попереджувати цукровий діабет 2-го типу.
  • Трави. Петрушка, орегано, розмарин та шавлія, не тільки надають стравам вишуканий смак, а й мають чимало оздоровчих властивостей.
  • Зелений чай. Зелений чай був ретельно досліджений, зокрема доведена його протизапальна дія.
  • Горіхи, насіння, авокадо, оливкова олія, мед, водорості та ферментована їжа – ось лише деякі з багатьох інших продуктів, що мають лікувальні властивості.

Простий перехід на дієту, багату на цілісні продукти, такі як фрукти та овочі, є найпростішим способом отримати цілющу користь від їжі. Завжди надавайте перевагу свіжим повноцінним натуральним продуктам.

Варто нагадати, що сучасний спосіб життя часто дуже спрощує вибір продуктів, які ми споживаємо. Звичайно, тривале вживання одноманітної їжі може бути смачно та зручно, але це негативно впливає на здоров’я.  

У випадку дефіциту певних корисних речовин лікар може рекомендувати прийом вітамінних препаратів, мінералів, дієтичних добавок. Знову ж таки, у всьому важлива міра, – дієтичні добавки не повинні замінювати повноцінну справжню їжу.

Детально про дієтичні добавки читайте в нашій статті.

Ліки та алкоголь

Переважно ліки несумісні з алкоголем, адже при такому поєднанні можуть виникнути шкідливі взаємодії, що проявляються:

  • нудотою чи блюванням;
  • головним болем;
  • сонливістю;
  • запамороченням;
  • непритомністю;
  • змінами артеріального тиску;
  • розладами поведінки;
  • порушенням координації рухів;
  • нещасними випадками, ДТП.

Про першу допомогу при отруєнні алкоголем чи наркотиками читайте в нашій статті.

Поєднання алкоголю та ліків може збільшити ризик таких ускладнень:

  • пошкодження печінки;
  • проблеми з серцем;
  • внутрішні кровотечі;
  • порушення дихання;
  • депресія.

Шкідлива дія алкоголю в поєднанні з медикаментами особливо проявляється в осіб похилого віку, що пов’язано з сповільненим метаболізмом та, відповідно, із тривалішим перебуванням метаболітів алкоголю та інших хімічних сполук в організмі, хронічними захворюваннями та вживанням великої кількості різних ліків.

Які ліки не можна поєднувати з алкоголем?

До цього переліку входять лікарські препарати, призначені для лікування багатьох захворювань і патологічних станів, до прикладу:

  • алергії;
  • застуди, кашлю, нежитю;
  • стенокардії;
  • тривожності;
  • депресії;
  • епілепсії, судом;
  • артриту;
  • проти тромбозу;
  • діабету;
  • простатиту, аденоми простати;
  • печії та порушення травлення;
  • підвищеного артеріального тиску;
  • високого рівня холестерину;
  • інфекційних захворювань;
  • болю в м’язах;
  • нудоти та морської хвороби;
  • болю різного походження, гарячки, запалення;
  • сильного болю (від травм, післяопераційна допомога, зубний біль рота та мігрень);
  • проблем із сном.

Якщо ви не впевнені, чи можна вживати алкоголь з вашими ліками, уникайте цього. А при виникненні небажаних реакцій при вживанні ліків оперативно порадьтеся з вашим лікарем.

Будьте здорові!

 

Рекомендована література:

https://www.nhs.uk/common-health-questions/medicines/why-must-some-medicines-be-taken-with-or-after-food/

https://www.takingcharge.csh.umn.edu/food-medicine

https://www.healthline.com/nutrition/food-as-medicine

https://www.webmd.com/mental-health/addiction/alcohol-interactions-with-medications#1

https://moz.gov.ua/article/health/koli-prijmati-i-chim-zapivati-osnovni-pravila-prijomu-likiv

http://tvoemisto.tv/news/yak_pravylno_pryymaty_liky_porady_farmatsevta_67066.html

 

Автор: Ольга Летнянчик, лікар, медичний блогер.

У 2003 році закінчила Львівський національний медичний університет ім. Данила Галицького, здобула кваліфікацію лікаря.

«Беру участь у декількох проектах у сфері популяризації здорового способу життя, збереження та зміцнення здоров’я. Вірю, що знання – це перший крок на шляху до змін на краще».