Як доглядати за шкірою з татуюваннями?
Краса та доглядТату на тілі – це досить сміливий крок, який рекомендовано робити лише у ліцензованих та авторитетних тату-майстрів. Окрім цього слід правильно доглядати за ним, щоб воно безпечно загоїлось та щоб запобігти побічним ефектам на шкірі чи ускладненням, наприклад, інфекції. Читайте далі нашу статтю, щоб дізнатися корисні поради про щоденний догляд за шкірою з татуюванням.
Як відбувається загоєння тату: що варто знати, якщо ви зробили татуювання
Машина для татуювання використовує швидкорухому голку, яка вводить чорнило глибоко в шкіру. З медичної точки зору татуювання – це відкриті рани. Це означає, що належний догляд за татуюванням є важливою частиною збереження і здоров’я шкіри, і самого татуювання.
Майте на увазі, що чорнило може викликати алергію, тому поговоріть із тату-майстром про можливі алергічні реакції і зробіть пробу-тест перед виконанням татуювання.
1 день після татуювання:
Коли сеанс татуювання завершений, тату-майстер накладе захисну плівку. Зазвичай її можна зняти через кілька годин, проте майстер повинен надати детальні вказівки щодо доглядe. Також існує ще один різновид захисту, як медичний клей ("друга шкіра"), який можна залишати на кілька днів.
2-3 день після татуювання:
Під час процесу загоєння татуювання може виглядати тьмяним і каламутним, і на ньому можуть утворюватися струпи. Після зняття захисної плівки промивайте татуювання один-два рази на день. Ви можете помітити трохи чорнила, яке змивається – це нормально й означає, що надлишок чорнила виходить зі шкіри. Також дайте шкірі час, щоб висохнути, перш ніж наносити мазь або лосьйон, рекомендований тату-майстром.
4-6 день після татуювання:
Поступово почервоніння шкіри має почати зникати. Ви також можете помітити легке лущення шкіри над татуюванням. Лущення не повинно бути таким товстим, як струпи від порізів. Не здирайте їх, щоб уникнути утворення шрамів (дозвольте їм відпасти природним шляхом, інакше ви можете витягнути чорнило і залишити шрами). Продовжуйте промивати татуювання 1-2 рази на день і наносити мазь або лосьйон за потреби.
15-30 день після татуювання:
Будьте готові до того, що місце тату все ще може виглядати сухим і тьмяним. Продовжуйте зволожувати шкіру, доки вона не стане знову достатньо зволоженою. До 2-3 тижнів зовнішні шари шкіри повинні зажити. Для повного загоєння нижніх шарів може знадобитися 3-4 місяці.
До кінця третього місяця татуювання повинно виглядати так само яскраво і насичено, як і було задумано тату-майстром.
Читайте також: Як швидко отримати онлайн-консультацію лікаря дерматолога (чи лікарів інших спеціальностей)
Додаткові поради щодо догляду за татуюванням:
- Використовуйте лосьйон або крем на водній основі, щоб зволожувати вашу шкіру (уникайте продуктів на основі нафти, через них можуть вицвітати чорнила).
- Уникайте солярію. Захищайте татуювання від сонця, використовуючи сонцезахисний крем із SPF 30 або більше.
- Обов’язково зверніться до дерматолога, якщо з’являються шкірні реакції або будь-яка інша деформація
- Уникайте носіння тісного одягу, адже він може липнути до татуювання, а це може викликати дискомфорт і затримувати процес його загоєння.
- Приймайте прохолодний душ. Ошпарювання гарячою водою не тільки зашкодить, але й може потьмяніти чорнило.
- При розгляді нового татуювання уникайте ділянок шкіри з родимками, щоб не ускладнювати виявлення раку шкіри на ранніх стадіях.
Читайте також: Креми від сонця: як обирати та правильно використовувати сонцезахист
Що не варто робити у догляді за тату:
- Користуватися милом або засобами для зволоження, які містять у своєму складі агресивні хімічні речовини або ароматизатори.
- Здирати, колупати струпи, оскільки це може призвести до утворення нових ран та шрамів.
- Чухати татуювання, навіть якщо воно свербить.
- Наносити сонцезахисний крем на татуювання до того, як воно повністю загоїться.
- Купатися до того, як татуювання загоїться.
Реакція на татуювання чорною хною
Хна – це квітуча рослина, яка з часів середньовіччя використовується для фарбування шкіри, волосся та нігтів у світло-коричневий колір завдяки активній речовині нафта-хінону.
В індуїстській та близькосхідній культурах в Індії, Пакистані, Судані, Лівії та багатьох інших країнах світу ну використовують для прикрашання тіла і волосся з нагоди святкування різних подій, таких як весілля.
Що таке татуювання чорною хною? Для того, щоб тимчасові татуювання хною виглядали більш схожими на справжнє татуювання, до складу «чорної хни» додають пара-фенілендіамін (PPD). Процедуру також називають псевдотатуюванням.
Тимчасові татуювання хною не передбачають використання голок і зазвичай зникають через 3-4 тижні.
Реакція на татуювання чорною хною – це форма алергічного контактного дерматиту на пара-фенілендіамін. Так само як і на інші можливі добавки, такі як оцет, оливкова олія, вугілля та гвоздика. Натуральна чиста хна зазвичай не викликає алергічних реакцій.
Читайте також: Дерматит: ознаки, види та лікування
У кого виникає реакція на татуювання чорною хною і чому?
Повідомлялося, що реакції на татуювання хною здебільшого виникають у туристів, які відвідують країни Близького Сходу або Південно-Східної Азії, особливо Балі, Марокко, Туреччину та Єгипет. Зараз також з'являються повідомлення про татуювання, зроблені в Європі та США. Тимчасові «татуювання» зазвичай наносяться тимчасовими вуличними художниками.
Постраждати можуть як діти, так і дорослі.
Парафенілендіамін PPD також присутній у фарбах для волосся та темних барвниках для одягу і використовується в гумовій промисловості. Сенсибілізація може розвинутися після контакту з будь-якою із цих речовин, а після того, як вона виникла, реакції можуть з'явитися й на інші джерела, включаючи хімічні речовини зі схожою структурою, такі як азобарвники, парабени, параамінобензойна кислота та парасполуки. Повідомлялося про випадки, коли первинна сенсибілізація відбувалася на фарбу для волосся, а потім розвинулася швидка і важка реакція на татуювання, нанесене фарбою. Або навпаки: люди були сенсибілізовані татуюванням, а пізніше відреагували на фарбу для волосся, фарби для одягу та навіть просту маркерну ручку. Повідомлялося, що інтоксикація PPD рідко призводить до системних побічних ефектів, включаючи гостру ниркову недостатність, рабдоміоліз та поліорганну недостатність.
Читайте також: Як швидко отримати онлайн-консультацію лікаря алерголога (чи лікарів інших спеціальностей)
Які клінічні ознаки реакції на татуювання чорною хною?
Контактна алергічна реакція зазвичай з'являється на малюнку татуювання через 7-14 днів після першого контакту. У людей, які вже сенсибілізовані до PPD через попередній контакт з хімічною речовиною, реакція розвивається протягом 48 годин.
Дерматит на чорну хну зазвичай проявляється у вигляді гострої екзематозної реакції з еритемою, сильним свербінням і відчуттям печіння, набряком, везикулами і мокнуттям.Морфологія може бути також ліхеноїдною (лускатою), пустульозною або пухирчастою.Висип може генералізуватися, виходячи далеко за межі початкового малюнка татуювання. Рідко можуть виникати кропив'янка, ангіоневротичний набряк та анафілаксія. Повідомлялося про мультиформний еритематозний висип, а також локалізований гіпертрихоз. Реакція повільно проходить, але може залишити або посилення пігментації, або білий контур початкового татуювання. Повідомлялося про келоїдні рубці.
У разі найменшої підозри на алергію на справжнє чи тимчасове татуювання слід негайно звернутися до лікаря.
Будьте здорові!
Рекомендована література:
https://www.aad.org/public/everyday-care/skin-care-basics/tattoos/caring-for-tattooed-skin
https://www.healthline.com/health/tattoo-aftercare
https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/taking-care-of-your-tattoo
https://www.medicalnewstoday.com/articles/319980
https://dermnetnz.org/topics/black-henna-tattoo-reaction
Автор: Ольга Летнянчик, лікар, медичний блогер.
У 2003 році закінчила Львівський національний медичний університет ім. Данила Галицького, здобула кваліфікацію лікаря.
«Беру участь у декількох проектах у сфері популяризації здорового способу життя, збереження та зміцнення здоров’я. Вірю, що знання – це перший крок на шляху до змін на краще».
- Якщо вкусила змія: правила першої допомоги
- Підготовка й адаптація дітей до школи: усе, що потрібно знати батькам і дітям
- Популярні лікарські рослини: властивості, дія, детальний опис
- Новий коронавірус: що варто знати?
- Що треба знати про гіперактивний розлад з дефіцитом уваги у дітей
- Тепловий та сонячний удар: надання першої допомоги
- Вітаміни групи В – роль в організмі, наслідки дефіциту, харчові джерела
- Заготівля ягід і зелені на зиму
Не займайтесь самолікуванням!
Продукти, послуги, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «D.S.» та офіційних сторінках у Facebook та YouTube, включно з товарними етикетками і упаковкою, представлені виключно в інформаційних цілях і не повинні сприйматися як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «D.S.» не несе відповідальності за будь-який діагноз, встановлений читачем самостійно на підставі розміщеної нею інформації, і не відповідає за зміст будь-яких зовнішніх інтернет-ресурсів, на які зроблено посилання, включно з будь-якими комерційними продуктами або послугами, згаданими у них. Завжди консультуйтеся зі своїм лікарем, якщо у вас виникають питання, пов'язані з вашим здоров'ям.Ви можете зберігати представлені матеріали для некомерційного використання.