Зміст:

Як боротися з лупою в домашніх умовах, які ефективні методи і засоби від лупи існують, а коли все ж варто звернутися до лікаря? Про це дізнайтеся в нашій статті.

Лупа (рос. перхоть) – неприємний стан, при якому шкіра голови лущиться, а також може свербіти. Лупа вважається легкою формою себорейного дерматиту, що є неінфекційним (незаразним) захворюванням волосяної частини шкіри голови.

Переважно лупа є проблемою, якої можна позбутися самостійно при відповідному догляді – із застуванням шампунів та інших засобів від лупи. Якщо лупу важко вивести в домашніх умовах звичними методами, потрібно застосовувати спеціальні шампуні для волосся, що містять лікарські речовини. Проте можливе відновлення симптомів, які треба повторно лікувати.

Від чого з'являється лупа?

Причини появи лупи:

  • подразнена, жирна шкіра голови;
  • недостатній догляд та миття голови (волосся);
  • дріжджоподібний гриб (malassezia), який харчується жирами на шкірі голови більшості дорослих;
  • суха шкіра;
  • чутливість до засобів для догляду за волоссям (контактний дерматит);
  • інші шкірні захворювання, такі як псоріаз та екзема.

Фактори ризику появи лупи

  • Вік. Лупа зазвичай починається в молодому віці й триває до середнього. Проте у деяких людей проблема може бути довічною.
  • Чоловіча стать. Деякі дослідники вважають, що чоловічі гормони відіграють свою роль у появі лупи.
  • Певні хвороби:
    • хвороба Паркінсона та інші хвороби, що вражають нервову систему, також, найімовірніше, збільшують ризик лупи;
    • ВІЛ або інші захворювання, через які імунна система стає ослабленою (про зміцнення імунітету під час пандемії коронавірусу читайте тут).

Існують різні причини та пояснення, чому саме з’являється лупа, чому клітини шкіри голови ростуть (розмножуються) та відмирають занадто швидко. Однією з причин може бути грибок malassezia, що часто живе на шкірі голови у більшості здорових людей. Цей грибок переважно не викликає жодних проблем, проте за певних умов, наприклад, ослабленні організму після важкої хвороби чи в ситуації надмірного стресу він провокує розвиток себорейного дерматиту (лупи). Одна з теорій – імунна система дає надмірну відповідь на грибок.

Поява лупи також можлива при пересиханні та зневоднені шкіри голови, тому загострення відбувається, наприклад, у холодну та суху погоду.

Про захист шкіри й волосся від холоду і морозу читайте в нашій статті.

Також варто звернути увагу, чи немає у вас подразнення або алергічної реакції на засоби для догляду за волоссям і шкірою голови. Для цього спробуйте виключити одне за одним звичні косметичні засоби та оцінити їхній вплив. 

Чим лікувати лупу?

Шампуні від лупи можуть містити такі активні інгредієнти:

  • Піритіон цинку (zinc pyrithione);
  • Саліцилова кислота (salicylic acid);
  • Сульфід селену (selenium sulphide);
  • Кетоконазол (ketoconazole);
  • Кам'яновугільна смола (coal tar).

Підбір шампуню часом є тривалим процесом, і треба спробувати декілька варіантів, аби підібрати підхожий саме вам. Кваліфікований фармацевт допоможе підібрати оптимальний шампунь із аптечного асортименту саме для вашого випадку.

Варто уважно перечитати інструкцію щодо застосування шампуню, адже доволі часто такий шампунь наносять, наприклад, на 5-10 хвилин.

Лупа і стрес: що спільного?

Надмірний стрес і нервові переживання негативно впливають на стан здоров’я. Зокрема, ви можете зауважити появу проблем зі шкірою, наприклад, підвищену подразливість шкіри голови чи появу лупи.

Довготривалий стрес – це завжди високий рівень гормонів стресу, наприклад, кортизолу, що пригнічує діяльність імунної системи. Якщо імунна система ослаблена, то знижується здатність організму боротися з деякими грибковими інфекціями і шкірними захворюваннями, що проявляються лупою.

Аби тримати рівень стресу під контролем, спробуйте деякі методи зменшення стресу, такі як аромотерапія, медитація, йога, глибоке дихання тощо.

Про корисні властивості ефірних олій та їх застосування читайте тут.

Про те, як перемогти стрес в умовах небезпеки коронавірусу і тривалого карантину, – детально у статті.

Як позбутися від лупи в домашніх умовах?

Ось 8 простих способів, як вивести лупу в домашніх умовах

  • Олія чайного дерева

Традиційно {{ref:7A813215-BB6C-11EA-97E0-0CC47AFF6138:олію чайного дерева}} використовували для усунення різноманітних шкірних проблем – від вугрів до псоріазу. Олія чайного дерева має антимікробну, протигрибкову та протизапальну дію.

Дослідження впливу олії чайного дерева на перебіг себорейного дерматиту, що проявляється лупою, засвідчило зменшення інтенсивності симптомів: зменшення свербіння, відновлення рівня шкірного жиру.

Зверніть увагу, що олія чайного дерева може викликати подразнення в людей із чутливою шкірою. Найкраще перед нанесенням безпосередньо на шкіру додавати кілька крапель до базової олії, наприклад, кокосової.

  • Кокосова олія

Кокосова олія має багато корисних для здоров’я ефектів. Зокрема, вона допомагає покращити стан сухої шкіри, відновити її вологість, тому використовується як природний засіб від лупи.

Кокосова олія зменшує свербіж.

Інші дослідження засвідчили, що кокосова олія може допомогти в лікуванні екземи – хворобливого стану шкіри, який може сприяти появі лупи.

Кокосова олія та її сполуки мають антимікробні властивості. Хоча вплив на конкретний штам гриба, що викликає лупу, ще не вивчений.

  • Алое вера

Сік алое вера часто додають у мазі для шкіри, косметику та лосьйони. Вважається, що алое вера при нанесенні на шкіру допомагає лікувати шкірні захворювання, наприклад, поверхневі опіки, псоріаз та герпес.

Алое вера ефективно діє проти кількох видів грибів, що спричиняють випадіння волосся зі шкіри голови. Протизапальна дія алое вера зменшує запальний процес і свербіж.

Антибактеріальні та протигрибкові властивості алое вера можуть допомогти захистити від лупи, проте необхідні детальніші наукові дослідження.

  • Яблучний оцет

Яблучний оцет використовують як природний засіб для боротьби з лупою. Вважається, що кислотність оцту сприяє відлущенню відмерлих клітин шкіри голови.

Також вважають, що яблучний оцет врівноважує рН шкіри, а це своєю чергою зменшує ріст грибка і в такий спосіб виводить лупу. Однак наукових досліджень, що підтверджують ці твердження, наразі не достатньо.

Якщо ви хочете спробувати яблучний оцет, додайте до свого шампуню кілька ложок або поєднайте його з ефірними оліями {{ref:7A813215-BB6C-11EA-97E0-0CC47AFF6138:чайного дерева}} чи {{ref:54EE777A-BB6C-11EA-97E0-0CC47AFF6138:м’яти перцевої}}, нанесіть на волосся. Увага! Оцет і ефірні олії можуть подразнювати шкіру голови, тому варто зробити тест на чутливість на невеликій ділянці шкіри заздалегідь.

  • Аспірин

У склад багатьох шампунів проти лупи додають саліцилову кислоту. Саліцилова кислота – одна з основних сполук, що містяться в аспірині, має протизапальні властивості. Також саліцилова кислота допомагає відшаруванню відмерлих клітин шкіри.

Щоб отримати домашній засіб від лупи, спробуйте ретельно подрібнити дві таблетки аспірину та додати цей порошок до шампуню перед миттям волосся.

  • Омега-3 жирні кислоти

Омега-3 жирні кислоти формують мембрани клітин, мають вирішальне значення у роботі серця, імунної системи та легенів.

Омега-3 жирні кислоти життєво важливі й для здоров'я шкіри. Вони впливають на регулювання вироблення шкірного жиру, на баланс вологості шкіри, сприяють загоєнню ран і запобігають передчасному старінню. Омега-3 допомагають пом’якшити грубу суху шкіру. Протизапальна дія омега-3 жирних кислот зменшує подразнення і дерматит.

Жирна риба, наприклад, лосось, форель та скумбрія, є чудовими джерелами омега-3 жирних кислот. Омега-3 кислоти є в насінні льону, чіа та волоських горіхах. Також ви можете приймати дієтичні добавки необхідних жирних кислот.

Про риб’ячий жир і омега-3 жирні кислоти читайте в нашій статті.

  • Пробіотики

Пробіотики сприяють посиленню імунної функції. Відповідно, організм починає протидіяти грибкам, відтак зменшується вираженість лупи.

Природними пробіотиками є йогурти, різноманітні квашені продукти. Також фармацевт в аптеці може порадити препарати, що містять пробіотики, до прикладу, закваски.

  • Харчова сода

Харчова сода може допомогти легко відлущити відмерлі клітини шкіри. Також сода має певну протигрибкову дію. Встановлено, що лікування ваннами з харчовою содою значно зменшує свербіж і подразнення шкіри вже через два-три тижні. Такі властивості соди іноді застосовують при лікуванні псоріазу, атопічного дерматиту.

Для досягнення найкращих результатів спробуйте нанести харчову соду безпосередньо на мокре волосся і легко втирати його в шкіру голови. Почекайте 1-2 хвилини, а потім продовжуйте мити волосся шампунем, як зазвичай.

Чим мити голову від лупи?

Попри різні домашні способи боротьби з лупою, існує безліч спеціальних шампунів і косметичних засобів (паста, емульсія, лосьйон тощо), що призначенні для лікування цієї проблеми. Якщо ви не знаєте, що вибрати, зверніться до фармацевта чи лікаря за фаховою порадою. Особливо це варто зробити, якщо довго не вдається позбутися лупи за допомогою домашніх засобів або проблема повертається.

Як часто можна мити голову шампунем від лупи?

Використовуйте шампунь проти лупи щонайменше 2-3 тижні. Якщо ви не відчуваєте покращення, перейдіть на продукт, що має інший активний інгредієнт. Можливо, вам доведеться спробувати два-три продукти, перш ніж звертатися до фахівця.

Зверніться до лікаря, якщо:

  • симптоми не зникли після використання шампуню проти лупи протягом місяця;
  • шкіра голови сильно свербить;
  • шкіра голови червона або набрякла;
  • з’явилося почервоніння чи інший висип на шкірі голови або лінії волосся;
  • поява крові, коли «пластівці» відриваються від шкіри голови;
  • ознаки інфекції шкіри голови, такі як припухлість, біль, запалення або гній.

Будьте здорові!

 

Рекомендована література:

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/dandruff/symptoms-causes/syc-20353850
https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/understanding-dandruff-basics
https://www.nhs.uk/conditions/dandruff/
https://www.healthline.com/nutrition/ways-to-treat-dandruff
https://www.healthline.com/health/dandruff-itchy-scalp

 

Автор: Ольга Летнянчик, лікар, медичний блогер.

У 2003 році закінчила Львівський національний медичний університет ім. Данила Галицького, здобула кваліфікацію лікаря.

«Беру участь у декількох проектах у сфері популяризації здорового способу життя, збереження та зміцнення здоров’я. Вірю, що знання – це перший крок на шляху до змін на краще».